המועצה לזכויות אדם של האו"ם החליטה להקים ועדת חקירה בינלאומית בנושא מצב זכויות האדם ביהודה ושומרון, ברצועת ובמזרח ירושלים בעקבות הרג המחבלים שניסו לחדור לישראל מרצועת .

בעד ההחלטה הצביעו 29 מדינות, נגד ההחלטה הצביעו 2 מדינות: ארה"ב ואוסטרליה. 14 מדינות נמנעו בהצבעה והן: קרואטיה, אתיופיה, בלגיה, גרמניה, הונגריה, יפן, קניה, מונגוליה, פנמה, קוריאה, רואנדה, סלובניה, שווייץ, טוגו, אוקראינה ובריטניה.

הנציב העליון של מועצת זכויות האדם, הנסיך הירדני זייד ראאד אל-חוסיין. צילום: רויטרס

 

שגרירת למוסדות האו"ם בז'נווה אביבה רז שכטר אמרה היום (שישי) כי "אנחנו לא רואים את אנשי עזה כאויבינו, וישראל מתחרטת מאוד על כל אובדן חיים של אזרחים. התנתקה מעזה באופן חד-צדדי. אין בעזה שום כיבוש, זה מיתוס". עוד הוסיפה רז שכטר כי "לקח ארבע שנים למועצה הזאת כדי לחזור למצב של אובססיה האנטי ישראלית. הקריאה לוועדת חקירה, שוב מונעת ממניעים פוליטיים ולא תשפר את המצב בשטח".

ממשרד החוץ נמסר כי "ישראל דוחה לחלוטין את החלטת מועצת זכויות אדם, שהוכיחה שוב שהיא גוף בעל רוב אנטי ישראלי אוטומטי בה שולטים הצביעות והאבסורד. תוצאות ועדת החקירה עליה החליטה המועצה ידועות מראש והוכתבו בנוסח ההחלטה עצמה. ברור לכל שהמטרה של המועצה איננה חקר האמת אלא  פגיעה בזכותה של ישראל להגנה עצמית ודמוניזציה ייחודית למדינה היהודית.

"פעם אחר פעם המועצה מתעלמת מפגיעות אמיתיות בזכויות אדם בעולם. במקום זאת היא בוחרת לתקוף את הדמוקרטיה היחידה במזה"ת ומקבלת יותר החלטות נגד ישראל מאשר נגד כל מדינות העולם גם יחד".

עוד נמסר כי "בניגוד גמור לטענות הנשמעות במועצה, הרוב המוחלט של ההרוגים בצד הפלסטיני הם פעילי , כפי שראשי ארגון הטרור אמרו בקולם. ישראל דוחה בתוקף כל טענה לפיה כוחות הביטחון שלה פועלים באופן לא חוקי בעת מילוי משימתם להגן על גבולות ישראל ואזרחיה. ישראל פועלת באופן חוקי ונכון בהגנה על ריבונותה ומניעת הסתערות המונית על גבולה במטרה להרוג ישראלים ולבצע פיגועי טרור, והכול בהובלת ארגון הטרור .

"למדינת ישראל מערכת משפטית עצמאית ומקצועית, שכבר החלה בבדיקת ההתרחשויות בעזה, כנהוג, והיא דוחה את הניסיון לכפות מנגנון חיצוני שנעשה ממניעים פוליטיים פסולים. ישראל תמשיך להגן על עצמה ועל אזרחיה מול טרור וגופים בינ"ל שמנסים לפגוע בזכותה להגן על עצמה מפני הטרור".

צילום: משרד החוץ

 

קודם לכן התקיים דיון חירום במועצת זכויות האדם של האו"ם בשל הטענה השקרית לפיה ישראל פוגעת בחפים מפשע בהתפרעויות שמארגן חמאס סביב רצועת עזה.

המדינות שהצביעו בעד הן: אפגניסטן, אנגולה, בלגיה, ברזיל, בורנדי, צ'ילה, סין, חוף השנהב, קובה, קונגו, אקוודור, מצרים, עיראק, קירגיסטן, מקסיקו, נפאל, ניגריה, פקיסטן, פרו, הפיליפינים, קטאר, ערב הסעודית, סנגל, סלובניה, דרום אפריקה, ספרד, תוניסיה, ונצואלה ואיחוד האמירויות.

בדיון תקף הנציב זייד ראאד אל-חוסיין את ישראל וטען כי "1.9 מיליון פלסטינים מקופחים באופן קבוע על-ידי ישראל וחיים בכלוב רעיל מלידה ועד מוות"

הנציב אל-חוסיין הוסיף כי "אף אחד לא בטוח על רקע האירועים האחרונים. היה ירי לא פרופורציונלי כלפי מפגינים. איך אפשרת לירות באדם לא חמוש ושאינו מהווה איום?". לדבריו, "האחראים לאלימות צריכים לשאת בה. ההבדל המשמעותי בין כמות הנפגעים בצד העזתי להיעדר נפגעים בצד הישראלי מעיד על הבעייתיות בפעולות הישראליות. אני קורא לישראל לסיים את הכיבוש ובכך תופסק האלימות", אמר אל-חוסיין.

הנציב לא הכחיש את העובדה שהמתפרעים הפלסטינים הם מחבלים לכל דבר והודה כי הם "השליכו בקבוקי תבערה, יידו אבנים ושיגרו עפיפונים בוערים לישראל וניסו לפרוץ את הגדר תוך חיתוך שלה", אך לדבריו "אלה לא פעולות שמצריכות שימוש בירי קטלני".

באשר לטענות ישראל על כך שחמאס אחראי לאירועים אמר הנציב כי "לא היה כאן ניצחון של אף אחד. יש כאן טרגדיה עבור אלפי משפחות בעזה. שמעתי את ראש הממשלה נתניהו ואת צה"ל טוענים כי היה ניסיון להימנע מנפגעים, אך יש עדויות מועטות בלבד לכך".

דיון במועצת זכויות האדם של האו"ם. צילום: רויטרס
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.