נשיאות הכנסת לא אישרה להנחה על שולחן הכנסת את הצעת "חוק יסוד: מדינת כל אזרחיה", שהגישו חברי סיעת בל"ד, ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי וג'מעה אזברגה.

חברי הכנסת זחאלקה וזועבי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ברוב של 7 תומכים למול 2 מתנגדים (עיסאווי פראג' ואחמד טיבי) ונמנע אחד (בצלאל סמוטריץ') הוחלט שלא לאשר להצבעה את ההצעה מאחר והיא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי.

בחוות דעת שחיבר יועמ"ש הכנסת איל ינון נטען כי "הן במישור העקרוני והן במישור הפרטני, קשה שלא לראות בהצעה ככזאת המבקשת לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ועל כן בהתאם לסעיף 75 (ה) לתקנון, מוסמכת נשיאות הכנסת למנוע את הנחתה על שולחן הכנסת".

היועמ״ש ינון הדגיש את חריגותו של המקרה: "אין באמור לעיל כדי לשנות את הגישה הנוהגת בנשיאות הכנסת שנים רבות בדבר הזהירות והריסון הרב שבו נדרשת הנשיאות לנהוג בבואה למנוע הנחת הצעות חוק על שולחן הכנסת".

גם יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, אמר כי "מדובר בהצעת חוק מופרכת שכל בר דעת מבין שיש לבלום מיד. אסור שהצעה שתכליתה כרסום היסודות עליהם בנויה מדינת ישראל תונח על שולחן הכנסת. זו הפעם הראשונה מאז מוניתי לתפקיד יו"ר הכנסת, לפני כחמש שנים, שבה אני ממליץ לנשיאות לפסול הצעת חוק. שלושת חברי הכנסת של בל"ד מנסים פעם אחר פעם לקושש קולות באמצעות פרובוקציות, אסור לתת להם יד לכך".

יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון. צילום: פלאש 90

 

 

ח"כ סמוטריץ' שנמנע בהצבעה אמר, "אני חותם על כל פסיק מדבריו של היו"ר ואכן מדובר בהצעת חוק מופרכת. עם זאת, הוראה המאפשרת שלא להניח הצעות חוק על שולחן הכנסת, ראוי שתעוגן בחוק יסוד ולא בתקנון הכנסת".

בבל"ד הגיבו בחריפות להחלטה ואמרו כי ישקלו להגיש בג"ץ: "סיעת בל"ד רואה בפסילת הצעת החוק צעד חמור ביותר המשקף הקצנה נוספת ביחס לתביעות ותפיסות דמוקרטיות, ובמניעת ח"כים להגיש הצעות חוק אפליה בוטה נגד חברי כנסת עם תפיסת עולם דמוקרטית, ופגיעה חמורה בחופש הביטוי, בזכות לפעילות פוליטית ובחסינות חברי הכנסת".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי