פרקליט המדינה שי ניצן הודיע היום (ג') כי החליט לסגור את תיק החקירה של פינוי הכפר הבדואי אום אל-חיראן בינואר 2017, וקבע כי "אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים". באירוע נהרגו השוטר ארז עמדי לוי ותושב הכפר יעקוב אבו אלקיען.

השוטרים במהלך הריסת אום אל חיראן. צילום: רויטרס

 

ניצן קבע כי לא ניתן להכריע במידה גבוהה של ודאות שההרוג יעקוב אבו אלקיעאן התכוון לבצע פיגוע.

באשר לשאלה האם אבו אלקיעאן ניסה בכוונה לפגוע בשוטרים באמצעות מכוניתו או שמא רק איבד שליטה קבע ניצן: "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה פיגוע אם לאו".

בהודעה נכתב כי פעולת השוטרים, אשר נבעה מתחושה של סכנת חיים, לא חרגה חורגת ממתחם הסבירות. בנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק.

עם זאת, פרקליט המדינה העביר למפכ"ל רוני אלשיך ולראש מחלקת המשמעת במשטרה בקשה לבחון הליכים פיקודיים או משמעתיים ולבדוק בין היתר אם הכוח הוכן כהלכה למשימה המורכבת, והאם נפלו ליקויים מקצועיים בהתנהלות השוטרים היורים, או בטיפול הרפואי במנוח.

שי ניצן. צילום: פלאש 90, תומר נויברג

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מברכים על החלטת הפרקליטות לפיה שוטרי משטרת ישראל פעלו על פי חוק ולא עלה בחקירה שום חשד לפלילים. עוד עולה כי ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי משטרת ישראל. גם במשטרת ישראל מצרים על כך שהחקירה בהקשריה המודיעיניים נקטעה באיבה עם פתיחת בדיקת מח"ש, זאת בדומה לתחקירים מבצעיים אחרים הנדרשים לשם הפקת לקחים ולימוד.
עתה, משהסתיימה החקירה תוכל משטרת ישראל להשלים את תהליכי התחקור המבצעי לשם לימוד והפקת לקחים כפי שראוי שייתקיימו בסיומו של אירוע מבצעי מורכב".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא