4:21 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נמצאה התרופה לסרטן הריאות?

נמצאה התרופה לסרטן הריאות?

מחקר חדש מגלה שתרופת הקיטרודה יעילה ובטוחה יותר מטיפולי הכימותרפיה ואף הביאה להעלמות מוחלטת של המחלה בקרב חלק מהנסיינים

 במחקר חדש שנערך בקרב 300 חולים בסרטן הריאות ברחבי העולם, מתוכם עשרות מישראל, נמצאה התרופה הקיטרודה  (KEYTRUDA) יעילה ובטוחה יותר מטיפולי הכימותרפיה בקרב רבים מהנסיינים. התרופה אף הביאה להעלמות מוחלטת של סרטן הריאות בקרב חלק מהחולים בשלב הגרורתי, כך פורסם הבוקר ב"ישראל היום".
יעילה יותר מכימותרפיה. קיטרודה
יעילה יותר מכימותרפיה. קיטרודה

השבוע פורסם המחקר המוצלח בכתב העת הרפואי הנחשב "New England Journal of Medicine", והוצג בקופנהגן בכנס האירופאי השנתי לסרטן השבוע ע"י הרופאים החוקרים.

המחקר בוצע עד לחודש יוני השנה, ובו טופלו בטיפול ראשון מחצית מהחולים בקיטרודה והיתר בכימותרפיה. בעקבות התוצאות הטובות, החל מחודש יוני ה-FDA  (רשות המזון והתרופות האמריקאית) דרשה להפסיק את המחקר ולטפל בכלל החולים אך ורק בקיטרודה.

"קבוצת החולים שטופלה בקיטרודה במסגרת המחקר זכתה ליתרון בולט בכל המדדים, בהשוואה לטיפול הכימותרפי שהיה מקובל עד עתה כטיפול המועדף בסרטן ריאה גרורתי", הסביר פרופ' ניר פלד, ראש היחידה לסרטן הריאה במרכז דוידוף לסרטן בביה"ח בילינסון בפתח תקווה.

פרופ' ניר פלד. צילום: מתוך אתר העמותה הישראלית לסרטן הריאה
פרופ' ניר פלד. צילום: מתוך אתר העמותה הישראלית לסרטן הריאה

"מחקר זה הינו אבן דרך בעולם האונקולוגיה ואין לנו ספק כי אנו בפתחו של עידן חדש",הוסיף פרופ' פלד החתום על המאמר שפורסם ועורך המחקר בארץ יחד עם ד"ר מיה גוטפריד, מנהלת המכון האונקולוגי בביה"ח מאיר בכפר סבא.

לדבריו, "סך החולים שהגיבו לטיפול היה כמעט כפול בקרב מטופלי הקיטרודה, 45% מול 28%, וסך החולים ששרדו בחיים למשך שנה היה 70% בקרב החולים שקיבלו קיטרודה לעומת 54% בקרב החולים האחרים. במגיבים לקיטרודה קיימים גם חולים שהמחלה נעלמה אצלם לחלוטין".

על פי נתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, ממחלה קטלנית זו מתים בישראל כ־1,700 חולים בשנה. תרופת הקיטרודה המיוצרת ע"י חברת התרופות האמריקנית "מרק", כלולה בסל התרופות רק כתרופה לסרטן העור (מלנומה). בעקבות המחקר החדש ומחקרים נוספים, הוגשה בקשה לכלול אותה בסל התרופות לשנת 2017 גם עבור החולים בסרטן הריאה.

מחירה של התרופה פורצת הדרך, הניתנת כעירוי לוריד פעם בשלושה שבועות, הוא כ-40,000 ש"ח בחודש. התרופה מסייעת למערכת החיסון להשמיד או לצמצמם את גודלו של הגידול הסרטני. יש לציין כי טיפול בתרופה זו אינו מתאים לכלל החולים במחלה וכי קיימות תופעות לוואי כמו: חולשה, בחילות, עצירות, שלשולים, כאבי מפרקים ושרירים, אי ספיקת כליות ודלקת בכבד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב