שותפויות הגז תמר ולווייתן חתמו על הסכמים למכירת גז טבעי לקבוצת משקיעים ממצרים ב-15 מיליארד דולר. ההסכם נחתם מול קבוצת דולפינוס הנחשבת לגוף מתווך מול התעשיה המקומית המצרית.

קידוחי גז בקרבת חופי אשקלון. צילום: פלאש 90

 

"אני מברך על ההסכם ההיסטורי שפורסם כעת, על ייצוא גז ישראלי למצרים", מסר . "זה יכניס מיליארדים לקופת המדינה, לטובת החינוך, הבריאות והרווחה של אזרחי ישראל. הרבה לא האמינו במתווה הגז, הובלנו אותו מתוך ידיעה שזה יחזק את הביטחון שלנו, יחזק את הכלכלה שלנו, יחזק גם את היחסים האזוריים, אבל מעל הכל זה יחזק את אזרחי ישראל. זהו יום חג".

גם שר האנרגיה, דר' , בירך חתימת הסכמים למכירת גז טבעי למצרים: "חוזה הגז מול מהווה הוכחה נוספת לכך, שמתווה הגז עובד.  חוזה הייצוא הענק, המתווסף לחוזה הגז עם , ממצב את מדינת ישראל כשחקן מרכזי במשק האנרגיה האזורי, וצפוי לחזק את היחסים בין המדינות. זוהי הפעם הראשונה מאז החתימה על הסכמי השלום במזה"ת, שנחתמות עסקאות ייצוא משמעותיות בין המדינות.  הספקנים ימשיכו לקטר על – ואנחנו נמשיך לקדם את משק האנרגיה הישראלי ולשמור על הנכסים האסטרטגיים החשובים שלנו".

רה"מ במהלך ישיבת הממשלה. צילום: פלאש 90

 

בעקבות ההודעה, מניות הגז מזנקות בבורסה: מדד ת"א נפט וגז מזנק ב-12.8%, דלק קידוחים של קבוצת דלק קפצה ב-14.1%, השותפה בלווייתן רציו עלתה ב-18.6%, השותפה בתמר ישראמקו עלתה ב-10.1%, ותמר פטרוליום עלתה ב-15.4%.

מדלק קידוחים נמסר: "אספקת הגז צפויה להתחיל עם הסדרת השימוש בתשתיות הנדרשות להולכת גז טבעי למצרים, ותמשך עד לאספקת הכמות החוזית הכוללת הקבועה בהסכמים (סה"כ BCM 64) או עד סוף שנת 2030, לפי המוקדם מביניהם. נבחנות האפשרויות השונות להולכת הגז למצרים, וביניהן כניסה של דלק קידוחים ונובל למשא ומתן עם חברת EMG ובעלי מניותיה לצורך הזרמת הגז באמצעות צינור ההולכה הקיים של EMG למצרים".

שטייניץ. צילום: פלאש 90

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.