נורווגיה דורשת מהפלסטינים להשיב כספי סיוע ששימשו להקמת מרכז נשים ברשות הפלסטינית על שם המחבלת דלאל מוגרבי. שר החוץ הנורווגי, בורגה ברנדה, גינה את הרשות על השימוש בכספים להקמת המרכז בבורקה, דרש להסיר את הלוגו של משרדו מסמל והבניין ולהשיב מיידית את כספי הסיוע.

דרש את כספי הסיוע בחזרה. שר החוץ הנורווגי בורגה ברדנה. צילום: רויטרס
דרש את כספי הסיוע בחזרה. שר החוץ הנורווגי בורגה ברנדה. צילום: רויטרס

כזכור, דלאל מוגרבי היא מפקדת חוליית הטרור הפלסטינית שחדרה מלבנון לישראל דרך הים ורצחה 35 ישראלים, בהם 12 ילדים. 71 נפצעו בפיגוע שאירע במרץ 1978. המחבלים השתלטו על אוטובוס אגד בכביש החוף והובסו ע"י כוחות צה"ל, בהם מוגרבי שחוסלה בקרב. בעקבות הפיגוע יצאה ישראל למבצע ליטני במטרה למגר את הטרור הפלסטיני מדרום לבנון. לפני 8 שנים הביעה אחותה של המחבלת צער על כך שלא יכלה להשתתף בעצמה בפיגוע והאשימה כי ישראל ו"הכיבוש" הם שהובילו לטרור.

"האדרת התקפות טרור היא לחלוטין לא מקובלת ואני מגנה את ההחלטה הזו בלשון החזקה ביותר. נורווגיה לא תאפשר לעצמה להיות מזוהה עם מוסדות שנקראים על שמות של טרוריסטים בדרך כזו. לא נקבל את השימוש של סיוע נורווגי למטרות כאלה", אמר שר החוץ הנורווגי.

לדברי ברנדה, נורווגיה גילתה כי המרכז ייקרא על שם מחבלת רק לאחר שנפתח לציבור בשבוע שעבר. האו"ם או הנורווגים לא הוזמנו לאירוע ומשרד החוץ הנורווגי הגיב מיד כשידע על העניין. "לא נכנס להסכם סיוע חדש עם ועדת הבחירות הפלסטינית ועם 'או"ם נשים בפלסטין' עד שייקבעו נהלים שיבטיחו שמעשים כאלה לא יישנו בעתיד".

משרד החוץ הישראלי שיבח את נורווגיה על תגובתה: "נורווגיה נקטה בצעד הנכון. עמידה תקיפה נגד הנצחתם של טרוריסטים היא חלק שאין בלתו מהמאמץ הבינ"ל למגר את הטרור. אנו ממליצים לקהילה הבינ"ל לבדוק היטב לאן הולך הכסף שהיא משקיעה ברשות הפלסטינית ומצפים שכלל השותפים בפרוייקט ינהגו כמו נורווגיה".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20