ביום חמישי האחרון הוציא בית הדין הרבני בירושלים צו המורה לחברת אגד, לפטר תוך 30 יום את ש' מעבודתו בחברה, בשל סירובו לתת גט לאשתו.

ש' וי' אשתו שנשואים יותר מעשור, עלו מהודו לישראל לפני מספר שנים, יחד עם ילדם היחיד. עוד לפני שעלו חוותה א' אלימות קשה מצד בעלה, אך העלייה לארץ לא תרמה למצב, ועוד ביומם הראשון על אדמת המדינה הכה אותה מכות שהובילו להזמנת משטרה. מאז י' ובנה סבלו מאלימות חוזרת ונשנית.

לפני כ-3 שנים הגישה י' תביעת גירושין. הבעל מצידו טען לשלום בית. בהסכם בין הצדדים התחייב הבעל להימנע מאלימות פיזית ומילולית, אך לא עמד בכך. כעבור שנה נוספת של אלימות נאלצה י' לעזוב את הבית. לפני כעשרה חודשים ניתן פסק דין לחיוב ש' בגט, אך הבעל עומד בסירובו, טוען לשלום בית ומסכים להתגרש רק אם תוותר האישה על חלקה ברכושם המשותף. בעקבות כך הופעלו עליו סנקציות שונות, בהן חיוב בכתובה ובמזונות של 1500 שקל בחודש, אך ללא הועיל.

י', מיוצגת ע"י עו"ד וטוענת רבנית תהילה כהן, מארגון יד לאישה מבית אור תורה סטון, ארגון המומחה בסיוע לעגונות ומסורבות גט. במהלך הדרך הבינה תהילה שנקודת התורפה של ש' היא מקום העבודה שלו וביקשה לממש את החוק שמאפשר להגביל את זכותו להיות מועסק בעבודה ציבורית, בגוף המבוקר ע"י המדינה. בעקבות בקשתה של תהילה, ביום חמישי האחרון החליט בית הדין בירושלים בראשותו של הדיין הרב אוריאל לביא, לממש את צו הגבלה לפי חוק בתי הדין הרבניים, והורה לחברת 'אגד' לפטרו תוך 30 ימים.

בארגון אומרים הבוקר כי מימוש צו ההגבלה הינו של נוסף בדרך לשחרורה של י'. פנינה עומר, מנכ"לית ארגון יד לאישה מבית אור תורה סטון: "ראינו בעבר שימוש בסנקציות שונות, אך כל פתרון יצירתי כזה נותן תקווה גדולה לנשים נוספות כי ישנן דרכים נוספות להביא לשחרורן מכלא עגינותן".

עו"ד וטוענת רבנית תהילה כהן שמייצגת את י' אמרה: "י' אישה מרשימה, שאחרי מסכת האלימות שחוותה זכאית ככל אחת לחיים שלווים ומאושרים. אנו לא ננוח ולא נשקוט עד שי' תקבל את חירותה ותצא יחד עם בנה לחיים חדשים וטובים".

ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון, הוא הארגון הגדול ביותר בעולם הפועל למען שחרור עגונות ומסורבות גט. מידי שנה הארגון מעניק לכ-150 נשים לווי משפטי בבתי הדין הרבניים תוך מציאת פתרונות הלכתיים, לצד ליווי רגשי בעזרת עובדות סוציאליות ומאמנות אישיות, זאת עד להשגת הגט המיוחל ושחרורן מכבלי עגינותן. במהלך שנות פעילותו, סייעו הטוענות הרבניות ועורכות הדין של הארגון לאלפי לקוחות לזכות בחירותן, וכיום הן ממשיכות ופועלות ללא לאות בייצוגן של עוד מאות לקוחות הממתינות לגט המיוחל.

אילת כהנא

אילת כהנא