הפלסטינים דחו הצעות פרו פלסטיניות של ממשל אובמה ב-2014, כך חשף עיתון "הארץ". שני מסמכי טיוטה של "מסמך המסגרת"  גובשו ע"י מזכיר המדינה לשעבר, ג'ון קרי, במטרה לשמש בסיס למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. הטיוטות מתבססות על שיחות עם השליח הישראלי לתהליך השלום, עו"ד יצחק מולכו שמונה ע"י רה"מ נתניהו, וד"ר חוסיין אגא יועץ ומקורב ליו"ר הרות הפלסטינית אבו מאזן.

אבו מאזן. צילום: פלאש 90
אבו מאזן. צילום: פלאש 90

הגרסה הראשונה נכתבה באמצע חודש פברואר 2014, יומיים לפני פגישת קרי ואבו מאזן בפריז. האמריקנים עבדו מול לשכת רה"מ בניסיון לגבש נוסח שיהיה מקובל על הצד הישראלי ואז להציגו בפני אבו מאזן. עפ"י הטיוטה, חזון שתי המדינות יתבסס על עקרון ההדדיות – הכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לצד פלסטין שתהיה מדינת הלאום של העם הפלסטיני. עוד נכתיב כי ההכרה תתאפשר רק אם יישמרו זכויותיהם המלאות של מיעוטים דתיים ולאומיים.

"הגבול החדש, הבטוח והמוכר ברמה הבינלאומית של ישראל ופלסטין יעמוד למשא ומתן על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים הדדית, שגודלם ומיקומם ייקבעו במשא ומתן, כך שפלסטין תתקיים בשטח שיתכתב בגודלו עם השטח שהיה תחת שליטת מצרים וירדן לפני ה-4 ביוני, 1967, עם רצף טריטוריאלי בגדה המערבית", לשון המסמך שאמר כי תיקוני גבולות יתבצעו בהתאם ל"התפתחויות בשטח" ובהתאם לדרישות הביטחון של ישראל.

רה"מ ביקש לבטל רצף טריטוריאלי של הפלסטינים בתחומי יהודה ושומרון, אך האמריקנים טענו כי ההסתייגות תרוקן את נושא הגבולות מתוכן. עוד הסתייג רה"מ כי יתבצעו חילופי שטחים על בסיס "1 ל-1" וגם פה האמריקנים חלקו עליו. על דרישת "זכות השיבה הפלסטינית" נכתב תיפתר בתחומי המדינה הפלסטינית, למעט מקרים הומניטריים בהם תאפשר ישראל כניסה לשטחה עפ"י שיקול דעתה.

בכירים לשעבר בצד הישראלי והאמריקני טענו כי רה"מ הסכים לקבל את הנוסח כבסיס למשא ומתן, אלא שישראל מעולם לא חתמה על המסמך. בנוסף, בבחירות 2015 חזר בו נתניהו מכל הנאמר בטיוטה.

עוד נכתב לאחר התעקשות ישראל כי ירושלים לא תחולק בהסכם עתידי. המסמך אמר שיש ליישב את המחלוקת לגבי העיר וציין כי שני הצדדים שואפים להכרה בינ"ל כי העיר היא בירתם. אבו מאזן הגיב בכעס ואמר שאף מנהיג פלסטיני לא יחתום על מסמך כזה. הוא דרש כי ישראל תיסוג מהמדינה הפלסטינית.

בעקבות כך החליטו האמריקנים לגבש מסמך חדש לקראת פגישת אובמה ואבו מאזן כחודש לאחר מכן בבית הלבן. המסמך הציג גרסה פרו פלסטינית שלא תואמה עם ישראל ולא הייתה מקובלת עליה. עפ"י הטיוטה, מטרת המשא ומתן היא "לסיים את הכיבוש שהחל ב-1967". המסמך השמיט את ההכרה בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון שיתכתבו עם "ההתפתחויות בשטח".

הדרישה להכרה במדינת ישראל בטיוטה החדשה הותנה בכך שהפלסטינים יקבלו את כל מבוקשם עוד קודם. בעניין ירושלים נכתב כי "כדי לעמוד בצרכים של שני הצדדים, הסכם הקבע יהיה חייב להוביל למצב שגם לישראל וגם לפלסטין בירה מוכרת בינלאומית בירושלים, כאשר מזרח ירושלים תשמש הבירה הפלסטינית. העיר העתיקה, המקומות הקדושים והשכונות היהודיות יטופלו במסגרת המשא ומתן על הסדר הקבע".

למרות כל הצעדים הנוטים בבירור לטובת הפלסטינים אבו מאזן מעולם לא טרח להשיב להצעה מחשש שהצד הישראלי ידחה אותה, כך עפ"י הדיווח בהארץ. בכיר אמר לעיתון כי יו"ר הרשות "לא האמין שאובמה מסוגל באמת להביא לו ויתורים מנתניהו". בכירים ישראלים ואמריקנים טענו כי זוהי ההוכחה שאבו מאזן לא יכול לחתום על הסכם שלום, בין היתר בשל לחצים פוליטיים פלסטינים.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20