ועדת החינוך של הכנסת לא תקיים דיון בנושא העיכוב במשכורות המורים בשל לחץ מצד משרד החינוך שלא לעסוק בנושא זה.

הבעיה באמת נפתרה? בנט ומרגי
הבעיה באמת נפתרה? בנט ומרגי

כזכור, כ-15 אלף מורים נפגעו בתחילת השנה כאשר סכומים משמעותיים נוכו ממשכורותיהם ללא הסבר, וחלו בהן טעויות רבות. אחרי פרוץ המשבר הוועדה, בראשות חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), קבעה דיון ל-31 באוקטובר, אולם שלושה ימים מרגע היוודע מועד הדיון יצאה הודעה על ביטולו. את הביטול נימקו אז בכך שמדובר בדחייה בת שבועיים בעקבות בקשה של משרד החינוך לקבל ארכה על מנת לפתור את הבעיה. אולם שבועיים חלפו והדיון לא התקיים. אתמול  הוחלט כי מכיוון שהבעיה נפתרה, לא ייערך כלל דיון בנושא. על פי הפרסום ב"הארץ", מנכ"לית המשרד, מיכל כהן, הודיעה ליו"ר הוועדה שנושא שכר המורים בא על פתרונו. ועל כן אין לקיים דיון בוועדת החינוך".

יש לציין כי ההחלטה לבטל היא החלטה חריגה  של ועדת החינוך, שכן ועדת החינוך בכהונתו של מרגי נוהגת לקיים דיונים בנושאים הבוערים על סדר היום ולא מרבה לבטל דיונים. כמו כן, הוועדה מקיימת לעתים דיונים גם על מנת להעלות או להשאיר נושא על סדר היום, והיתה יכולה, למשל, לבקש מבכירי המשרד להתייצב ולהסביר לציבור ולמורים כיצד הם מתכננים לטפל בבעיית הטעויות בשכר.

כעת, הוועדה מקבלת את עמדת המשרד מבלי לבקש הוכחות שהבעיה אכן נפתרה. יש לציין כי בהנהגת מאבק המורים טוענים כי ישנם עדיין מורים שלא קיבלו את מלוא ההחזרים על סכומים שנוכו ממשכורתם.

אמש שלח חבר הכנסת יוסי יונה (המחנה הציוני) מכתב למרגי ובו הוא מבקש לקיים דיון בנושא. לדבריו, "לא ייתכן שמשבר זה יתנהל במחשכים של משרד החינוך ולא יבוא לדיון ציבורי ושקוף בוועדת החינוך של הכנסת. שכר המורים אינו הפקר ואנו מחויבים לדאוג לסיום העוול שנגרם להם בעקבות כך. אבקשך לכנס את ועדת החינוך ולזמן אליה את שר החינוך ואת בכירי המשרד כדי שיספקו הסבר ליצירתו של המשבר ויתנו מענה מידי למורים שטרם קיבלו את שכרם במלואו". אולם, כאמור, הבקשה נותרה ללא מענה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד לקח אחריות על סוגיית שכר עובדי ההוראה, ומתגבשת תכנית עומק שתוצג בקרוב לציבור הרחב. לאור ההחלטה על הקמת ועדה לבחינת סוגיית שכר עובדי ההוראה, ועדה שקופה ומשותפת, אין צורך בכינוס ועדת החינוך בכנסת".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי