בעקבות החלטת הפרלמנט הפולני לחוקק את החוק המקומם שמוציא את פולין מאחריותה לשואה ומשית עונש מאסר על מי שיאשים אותה באחריות לפשעים נגד העם היהודי, סגן שגריר בישראל יזומן מחר לשיחת נזיפה במשרד החוץ. יצוין כי השגריר עצמו לא נמצא בימים אלה בישראל ולכן הוחלט לזמן את סגנו.

"החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף", מסר קודם לכן ראש הממשלה נתניהו. "אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק".

הפרלמנט הפולני. צילום: פליקר
הפרלמנט הפולני. צילום: פליקר

 

"ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה", נמסר ממשרד החוץ. "שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת".

"רק 73 שנים חלפו מאז נפתחו שערי הגהינום. ניצולי השואה החיים הולכים ונעלמים מן העולם ועדיין עלינו להיאבק על זיכרון השואה כפי שהייתה", מסר הנשיא ריבלין. "על העם היהודי, מדינת ישראל והעולם כולו לוודא כי את השואה נכיר על מוראותיה ונוראותיה. גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים. צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם. היו ביניהם גם שהושיטו יד, נאבקו וזכו להכרה כחסידי אומות עולם.

"ביום השואה הבינלאומי עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזיכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו מעל כל השיקולים".

שר החינוך, נפתלי בנט, הורה למנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב, להקדיש השבוע בבתי הספר שעתיים ללימוד השואה, בדגש על מעורבות עמי אירופה בזוועות השואה ושיתוף הפעולה שלהם ברצח יהודים. זאת בעקבות הצעת החוק בפולין.  ״מדובר בהתכחשות מבישה לאמת. זוהי עובדה היסטורית שפולנים רבים סייעו לרצח יהודים, הלשינו, הסגירו, רצחו בעצמם יהודים בזמן השואה, ואף לאחריה. זוהי גם עובדה היסטורית שהגרמנים הם שיזמו, תיכננו ובנו את מחנות ההשמדה בפולין. זו האמת, ואף הצעת חוק לא תשכתב אותה. את עובדות אלה יש ללמד ולהשריש בדור הצעיר״, הוסיף בנט.

השר לנושאים אסטרטגיים מסר: "החוק שאישר הפרלמנט הפולני הוא חוק איום ונורא שיפגע ביכולת לחנך כנגד שנאה וגזענות. אי אפשר להתכחש לחלקם של פולנים רבים לשואה ולסיוע לנאצים במעשי הרצח. אני קורא לממשלת פולין לפעול מיידית לביטול החוק המביש".

שכתוב ההיסטוריה – מעשה לא ראוי

גם בשמאל גינו את החוק. ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) מסר: "כעת משלמדתי יותר ויותר את החוק שעבר בפרלמנט הפולני, אני דורש כראש האופוזיציה לראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, לקרוא לשגרירת ישראל בוורשה להתייעצויות בנוגע לחוק שהוא פסול מעיקרו. יש להבהיר את חומרת החוק לממשלת פולין ולפרלמנט הפולני".

יו"ר המחנה הציוני, אבי הצטרף לדברים: "החלטת הפרלמנט הפולני תעודד מכחישי שואה בכל העולם להמשיך ולהפיץ את שקריהם. ההתעלמות מההיסטוריה לא משנה אותה".

 טיבי. גם הוא במגנים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
טיבי. גם הוא במגנים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) הציעה להחזיר את השגרירה הישראלית בוורשה לישראל ולהפסיק לאלתר את כל המשלחות לפולין: "אסור שישראל תשלח תלמידות ותלמידים שלה ללמוד איך מכחישים אחריות ושותפות בשואת העם שלהם".

בין המגנים נשמע גם קולו של ח"כ : "מציע לממשלת פולין לבטל מהר את החלטתה המבישה. שכתוב ההיסטוריה הוא אף פעם לא מעשה ראוי", אמר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.