11 חודשים לאחר התקרית שהסעירה את המדינה: בית הדין הצבאי בקריה בת"א יגזור ב-21 בפברואר את דינו של לוחם כפיר אלאור אזריה.

גזר הדין יינתן ב-21 בפברואר. אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90
גזר הדין יינתן ב-21 בפברואר. אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90

כזכור, בחודש שעבר הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגת מחבל שדקר לוחם מגדוד שמשון בחודש מרץ 2016 בחברון ובהתנהגות שאינה הולמת. החודש במקביל למתן גזר הדין יחול יום הולדתו.

ביום שלישי האחרון, דרשה הפרקליטות הצבאית כי על הלוחם ייגזרו בין שלוש לחמש שנות מאסר, הורדת דרגה מסמל לטוראי וכן לא יקוזזו מהעונש עשרת חודשים בהם היה נתון במעצר בבסיס נחשונים.

"חומרתן המופלגת של המעשה מחד והנסיבות המלוות אותו והתקדימים ומתחם העונש ההולם, מבקשים לא פחות מ-3 שנים ולא יותר מ-5 שנים, מבקשים להטיל עונש המצוי בחלק התחתון לאור הצטיינותו והתנהגותו הטובה", כך נימק התובע עו"ד נדב ויסמן את הדרישה.

אזריה מצידו פנה אל לב השופטים ואמר: "אחרי עשרה חודשים של משפט, עינוי וסבל שלי ושל המשפחה שלי שהתרסקה, אני מבקש מבית הדין לדון אותי במידת הרחמים".

בדיון זה זומנו להעיד על פי דרישת בית המשפט, מח"ט כפיר אל"מ גיא חזות, ומזכ"ל "האיחוד הלאומי" אופיר סופר בעקבות שיחה שערכו עם אביו של אלאור, צ'רלי אזריה, ימים ספורים לאחר הכרעת הדין. על פי הפרסומים, השניים ניסו להדיח את המשפחה להגיע להסדר עם התביעה.

חזות אמר כי ביטל את הפגישה המקדימה עם הסנגורים בעצת חברו. הוא סיפר על פגישותיו עם אלאור וכי יזם את הפגישה עם האב בשל דאגה לפקודו. יחד עם זאת הוא סבור כי אלאור צריך להיענש על מעשיו, אך כי יש גם נסיבות מקלות ולכן אין להענישו ברף הענישה המקסימלי. לאחר טען כי אנשי הצבא ניסו להיפגש עם החייל ועם משפחתו חודש לאחר האירוע, הוריו של הלוחם צעקו: "שקרן, תוריד את המדים! אתה מבייש את צה"ל".

סופר העיד כי פעל על דעת עצמו ונפגש עם צ'רלי בשל היותו "אזרח שאכפת לו". בחקירה על דוכן העדים אומת ע"י ההגנה עם תמלילי השיחות עם צ'רלי, פוסט שכתב בפייסבוק וראיון ל"פגוש את העיתונות". עוד סיפר כי דיבר עם המח"ט חזות שלפי המשתמע פעל מטעם הצבא. בשיחה ביניהם עלו שמות של בכירים נוספים בצה"ל שיכלו להיות נוכחים בפגישה עם האב.

אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
צ'רלי אזריה, אביו של אלאור. צילום: פלאש 90
צ'רלי אזריה, אביו של אלאור. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20