משפחתו של סגן הדר , המוחזק בידי בעזה, הגישה הבוקר עתירה דחופה לבג"צ למתן צו על תנאי וצו ביניים בנוגע להחלטות הממשלה לשחרר גופות שביצעו פיגועים כנגד אזרחי ישראל, שוטרים וחיילי צה"ל.

את העתירה הגישו בשם המשפחה היועצים המשפטיים פרופ' אביעד הכהן, עו"ד עודד סבוראי והקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט.

לאה ושמחה גולדין בבג"ץ. צילום: פלאש 90

 

המשפחה מתבססת על החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני מינואר 2017, בה צוין כי ישראל תחזיק בגופות מחבלים ש"ביצעו אירוע טרור חריג במיוחד" וכן "בגופות מחבלים בשיוך חמאס".

לטענת משפחת גולדין, מאז התקבלה החלטת הקבינט חרגה הממשלה מספר פעמים מהחלטותיה. כך, ביום שישי האחרון כששיחררה לקבורה את גופתו של המחבל נימאר ג'מאל מהכפר בית סוריכ שביצע את הפיגוע בישוב הר אדר, בו נרצחו שלושה ישראלים. ב-23 ביולי 2017 כששיחררה הממשלה את גופות שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית, בו נרצחו שני שוטרים. ב-17 במרץ כשישראל השיבה לקבורה מחבל מבית ג'אלה לאחר שחמאס ארגן ועמד מאחורי הפגנות לשחרורו ברמאללה מול מוסדות הרשות הפלסטינית.

המשפחה מבקשת מבג"צ לקבוע כי על הממשלה לתת התראה של 72 שעות בטרם היא מחזירה שביצעו פיגועים וכן ליישם באופן מלא את החלטות הקבינט בעניין שחרור .

הפגנת משפחות מחבלים בדרישה לשחרר את גופותיהם בבית לחם במרץ. צילום:פלאש 90

 

ממשפחת גולדין נמסר: "נתניהו והקבינט לא מותירים לנו ברירה אלא לפנות לסעד משפטי על מנת שהחלטות הקבינט, שהתקבלו בכובד ראש, ייושמו באופן מלא. החזרת גופות של מחבלים שביצעו פיגועים שחמאס מתפאר בהם היא מסר של חולשה וכניעה לטרור. כל החזרת גופת מחבל הינה הפקרה של לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל".

בעקבות החזרת הגופה, תקף איסם עותמאן אביו של יוסף ז"ל שנרצח בפיגוע הקשה בהר אדר יחד עם שניים נוספים, את החלטת הממשלה: "קיבלתי את ההודעה שהחזירו את גופת המחבל, שרצח את בני יוסף בכורי היקר, בנוסף רצח עוד שני בחורים. החזירו את גופתו לפני כניסת שבת, בשושו ובסתר בלי שאף אחד יידע, בלי שאף אחד הודיע לי. יש פה הפרת החלטת , מישהו רצה להסתיר, אני לא מבין למה מסתירים את זה ככה? מי שמסתיר הוא מפחד ממשהו חבל שזה נעשה ככה, זה פעם אחת עצוב".

בנוסף תקף איסם את החזרת הגופה ללא תמורה "פעם שניה ביזיון, מה קיבלנו בתמורה? החזירו את גופת המחבל הארור למשפחה שלו חגגו, נהנו. מה אנחנו קיבלנו בתמורה?, יש גופות של חיילים בעזה, קיבלנו אותם חזרה? לא. לא קיבלנו כלום. חבל שאנחנו רומסים את הכבוד שלנו, מי שהחליט את ההחלטה הזאת, אני מציע לו – תחשוב עוד הפעם עלינו, תחשוב על המשפחות השכולות בישראל, ככה לא עושים להם, לא מבזים את הדם של הילדים שלהם. תחשבו עוד הפעם, תתעוררו, לא נותנים מתנות, הכל נראה שנרמס לחינם, חבל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.