0:09 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > משבר קואליציוני חדש? עבודות הרכבת בשבת

משבר קואליציוני חדש? עבודות הרכבת בשבת

עבודות תשתית של רכבת ישראל מתוכננות לשבת וחברי הכנסת החרדים מאיימים על שלמות הקואליציה: "הפרה חמורה של ההסכמים הקואליציוניים, עם כל המשתמע מכך"

משבר קואליציוני בדרך? כוונת רכבת ישראל לבצע עבודות תשתית ברחבי הארץ בשבת מסכנת את הרכב הקואליציה. העבודות מתוכננות להתבצע בין היתר בתחנת תל-אביב השלום ובמסילת העמק.

The Akirov towers seen in the background of where the Israeli train passes near the Arlozorov train station in Tel Aviv. August 23, 2016. Photo by Miriam Alster/FLASH90 *** Local Caption *** רכבת תל אביב
רכבת ישראל תגרום לפירוק הקואליציה? פלאש 90

לפי דיווח של ynet שיגרו השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם חבר הכנסת משה גפני מהמפלגות החרדיות מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו נכתב: "עבודות אלו, באם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

עוד כתבו השרים "נוכח הדחיפות, ומאחר ואין אנחנו יכולים לשאת באחריות ממשלה הרומסת את קדושת השבת בפרהסיה, נבקשך כי תורה על מתן הנחייה מיידית לדחות את ביצוע העבודות המתוכננות בשבת קודש עד לכינוס ישיבה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ובחינת משמעות המהלך והשלכותיו".

השרים נפגשו עם שר התחבורה ישראל כץ ואמרו שלא יתנו לעבודות לצאת לפועל. "תמיד היה ידוע שמה שלא חייבים לא עושים. אתה שר התחבורה ואתה צריך לקבל אחריות", אמרו לו. "אם לא תדאג לזה, אנחנו רואים בזה הפרה של הסטטוס קוו".

ליצמן אמר שהם רואים בשבת משהו שלא יתפשרו עליו ואף פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את הסמכויות בענייני מסחר בשבת לשר הפנים דרעי כפי שהיה עד כה. גם גפני שוחח עם נתניהו ודרש ממנו שלא יתקיימו עבודות בשבת. הנושא התגלגל עד לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבוחן את הדברים ואמר שייתכן שיידרש משאל טלפוני בממשלה על השאלה אם יתקיימו עבודות בשבת.

דו"ח שהוגש להנהלת הרכבת על-ידי המשטרה וגורמים בעיריית תל אביב קובע כי ביצוע העבודות במהלך אמצע השבוע יביא לקטסטרופה תחבורתית באחד הצמתים המרכזיים בגוש דן, ונראה כי למרות מחאת החרדים, העבודות יתקיימו כסדרן.

במכתב שהוציא יואב בן צור, יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, לראש הממשלה נתניהו "הפרת הסטטוס קוו – הפרה חמורה של ההסכמים הקואליציוניים – עם כל המשתמע מכך".

שס רכבת
מכתב יו"ר סיעת ש"ס לראש הממשלה בעניין הרכבת

ראש הממשלה יעצור את חילול השבת?

בראיון בגל"צ ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר "ראש הממשלה כרגע בודק את הסמכות המשפטית שלו לעצור את זה, הוא קיבל אותה גם ממני וגם לפני".

ח"כ תמר זנדברג ענתה על דבריו: "על הנושא העבודות בשבת ישב שר התחבורה עם ראשי המפלגות ואמר להם בדיוק מה הולך לקרות ומה הם הצריכים בשבת. אני חושבת שאם ישראל כ"ץ שכנע את גפני, ליצמן ודרעי אז המכתב של סמוטריץ' הוא כותרת לתקשורת ותו לאו".

כבר בסוף יולי פורסם כי נתיבי איילון נחסמו עקב עבודות תשתית שמבצעת רכבת ישראל. אז נחסמו נחסמו לתנועה בליל שבת שלושה נתיבים, מבין ארבעה, בנתיבי איילון, באזור מחלף ההלכה לכיוון דרום. חילול השבת הביא לתגובות חריפות מצד חברי המפלגות החרדיות וח"כים נוספים מהקואליציה.

ח"כ מקלב הגיב אז על חילול השבת: "עבודות שאמורות להיערך בין השעות 11 בלילה לשבע בבוקר, יכולות להתקיים גם במוצאי שבת או בכל לילה אחר במהלך ימי השבוע, התירוץ הנבוב כי מדובר בצורך גדול ופיקוח נפש לא מתקבל על הדעת בפרט שמדובר כאמור בשעות עבודה מוגבלות שיכולות להתקיים גם באמצע השבוע".

העבודות מתבצעות במסגרת בניית טרמינל נוסעים חדש בתחנת השלום. תנועת כלי הרכב על נתיבי איילון לכיוון דרום תוסט דרומה דרך כביש הגישה למחלף, התנועה לכיוון צפון תיחסם ולא תתאפשר תנועת כלי רכב והולכי רגל על גשר השלום ורחוב גבעת התחמושת לשני הכיוונים.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו