הלילה (ד') הודיע נשיא ארה"ב כי הוא מקיים עוד אחת מהבטחות הבחירות שלו – מינוי שופט שמרן לבית המשפט העליון.

טראמפ בחר בשופט השמרן בן ה-49, נשוי ואב לשניים. לצורך השלמת המינוי נדרש אישור הסנאט. גורסץ' צפוי להיכנס לנעליו הגדולות של השופט השמרן אנטונין סקאליה שנפטר לפני כשנה ומאז לא אוישה משרתו.

מקיים הבטחות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: Gage Skidmore
מקיים הבטחות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: Gage Skidmore

"עם מותו של השופט סקאליה בשנה שעברה, התחייבתי למצוא את השופט הטוב ביותר", אמר הנשיא. "אני איש של מילה. אני עושה מה שאני אומר – זה מה שהעם האמריקני דרש מוושינגטון זה זמן רב. היום אני מקיים הבטחה נוספת, ואמנה את ניל גורסץ' למשרת שופט בעליון".

"יש לו כישורים משפטיים יוצאים מן הכלל. יש לו מוח מבריק ומשמעת אדירה, הוא הרוויח תמיכה דו-מפלגתית", הוסיף טראמפ. "יש לו רקורד יוצא מגדר הרגיל, הכי טוב שאפשר".

לאחר מותו של סקאליה הפכו יחסי הכוחות בבית המשפט העליון האמריקאי שקולים כאשר ארבעה שופטים הם שמרנים וארבעה נוספים הם ליברלים. מינוי של גורסץ' יוביל לרוב שמרני כאשר הוא עצמו איננו מאמין באקטיביזם שפוטי ונוטה להיצמד ללשון החוק ולא להרחיב בפרשנות.

את לימודי המשפטים החל באוניברסיטת הרווארד ודוקטור השלים באוקספורד. גורסץ' התמחה בבית המשפט לערעורים בוושינגטון הבירה ואצל שניים משופטי עליון – ביירון וויט ואנתוני קנדי.

בשנת 2006  מונה גורסץ' ע"י הנשיא לשעבר ג'ורג' ו.בוש לשופט בבית המשפט הפדרלי לערעורים בדנבר, קולרדו. אם מינויו יאושר יהפוך לשופט הצעיר ביותר שמונה ב-25 השנים האחרונות כאשר מינוי זה קבוע לכל החיים.

במפלגה הרפובליקנית בירכו על הבחירה בגורסץ' שיעמוד לשימוע בפני הסנאט בטרם יצביעו על מינויו. "אני מצפה לדבר עם חברים משני צדי המתרס, לענות על השאלות שלהם ולשמוע מה החששות שלהם. אני מכבד את הליך האישור, ואני מכבד את זה שהקונגרס כותב חוקים, ולא בית המשפט", אמר גורסץ' הלילה.

נציגי המפלגה הדמוקרטית ינסו לעכב את המינוי (פיליבסטר) שמחייב הצבעה של 60 קולות, בעוד לרפובליקנים 52 נציגים בלבד בסנאט. מכאן כי נדרשת תמיכה של לפחות 8 נציגים דמוקרטים בגורסץ' השמרן. הליך חריג שמכונה "האופציה הגרעינית" יאפשר את מינוי השופט החדש ברוב רגיל, אך הסבירות שיבחרו באופציה זו נמוכה מאוד.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.