"מצער לחשוב שרק האיום בפנייתי לבג"צ הביא להחלטה שפורסמה הערב", כך הגיב הערב (ב') ח"כ יהודה גליק (ליכוד) בתגובה לכוונת רה"מ להתיר את עליית חברי הכנסת והשרים להר הבית בעוד כשלושה חודשים.

כזכור, גליק ששימש בעבר כמדריך בהר הבית ואף נורה ע"י מחבל לפני כהונתו כח"כ מתוקף פעילותו בהר, התכוון לעתור לבג"ץ נגד איסור העלייה להר לנבחרי ציבור וחברי ממשלה שנכנס לתוקף לפני כשנה וחצי.

ח"כ גליק ורה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90
ח"כ גליק ורה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90

"בעשרת החודשים האחרונים פעלתי בכל דרך לבטל את ההחלטה על איסור עליית חכים להר הבית: ישבתי על כך עם היועמ"ש לממשלה, יועמ"ש הכנסת וגורמים נוספים בסביבת רה"מ", אמר גליק. "משטרת ישראל והשר לביטחון הפנים הסירו מזמן את התנגדותם לעליית חכים להר הבית. ביוזמתי כונסה וועדת האתיקה של הכנסת שהחליטה לאחר ששמעה את מפקד מחוז ירושלים במשטרה להסיר את האיסור על ח"כים לעלות להר הבית".

"מצער לחשוב שרק האיום בפנייתי לבג"צ הביא להחלטה שפורסמה הערב", הוסיף גליק שנחוש להגיש את העתירה בכל זאת. "כפי שלא היה מוצדק בחודשים האחרונים לאסור על עליית חכים להר הבית בניגוד לכל חוק יסוד וחסינות חברי הכנסת, כך איני מבין מדוע נדרשים עוד שלושה חודשים מיותרים עד לפתיחת ההר לחברי הכנסת ולמנוע ממני ומחברי לקיים את מצוות העלייה לרגל להר הבית. על כן בכוונתי השבוע להגיש את הבג"צ כפי שתוכנן על מנת לא לאפשר דחייה נוספת. אני קורא לכל העולים להר הבית לעלות בתאום עם המשרה ולכבד את הכללים והמקום".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) הצהירה כי תעלה להר מיד כשיתאפשר: "מדוע להמתין? מדוע לא לאפשר לחברי כנסת לעלות להר כבר מחר? המשטרה כבר מזמן אמרה שאין מניעה מעליית נבחרי ציבור להר הבית. ישנה הבנה ברורה כי חמאס והרשות בוחרים להתסיס את הרוחות בהר הבית בעוד שהיהודים לא יחללו את המקום הקדוש. יחד עם זאת מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. ביום הראשון בו יתאפשר, אעלה להר הבית".

מוקדם יותר הערב פורסם בחדשות 2 כי רה"מ בנימין נתניהו החליט לבחון את חידוש עליית חברי הכנסת והשרים להר הבית בכפוף למצב הביטחוני. עפ"י הידיעה הדבר יתאפשר לאחר חגי ניסן ובכללם פסח, יום העצמאות ויום שחרור ירושלים וכן לאחר תקופת הרמאדן.

אחר הצהריים כינס רה"מ דיון בלשכתו עם גורמי הביטחון: השר לביטחון פנים ארדן, ראש השב"כ, מפקד מחוז ירושלים וראש המל"ל ויועצו המיוחד עו"ד מולכו. הגורמים הביעו חשש ממתיחות לקראת החגים והציגו עליה בת 40% של עליית מבקרים יהודים בהר הבית. בתום התקופה, דהיינו סוף חודש יוני, החליט רה"מ כי תתחדש עליית נבחרי הציבור להר לתקופת מבחן בכפוף למצב הביטחוני ותחת מגבלות משטרת ישראל.

טיבי: "אל אקצה – למוסלמים בלבד"

גם ברשימה המשותפת לא קיבלו את הפרסום בחיוב. ח"כ אחמד טיבי תקף את רה"מ נתניהו ואמר כי "ההחלטה אם ניכנס או לא לא הייתה ולא תהיה בידו של נתניהו".

לדברי טיבי, "מסגד אלאקצה הוא מסגד תפילה למוסלמים בלבד ומי שמסית ומתסיס הם חבריו ותומכיו של נתניהו, חבורה של פוליטיקאיים ימניים שנכנסים לשטחי המסגד והרחבה ועושים פרובוקציות שיכולות להסלים את המצב".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20