בתוך החמ"ל של פיקוד דרום יש תיק עבה שמכיל נוהל ברור המופעל דקות בודדות לאחר שיגור רקטה לעבר שטח ישראל. ברוב המקרים הנוהל מגדיר את עומק התגובה לכל תרחיש של נפילה. במערכת הביטחון יודעים היטב מה משמעות של כל תגובה לירי רקטה כמו גם את המשמעות לאי תגובה של צה"ל לנפילות של רקטות.

מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90

הנוהל אגב מכתיב תגובה ברורה וחדה למטרות של ארגון הטרור חמאס ברצועה, בו צה"ל רואה כריבון בשטח. ההבנה היא שחמאס נמצא במצוקה כל כך קשה של חוסר יכולת להתחמש בקצב שהוא היה רוצה, חוסר יכולת לחפור מנהרות איכותיות ובקצב שהוא רוצה וחוסר יכולת לקבל נשק מוברח ממצריים בגלל הפעילות המצרית ברפיח.

בקרוב יסתיים החורף וכשהשמש תפציע ניתן יהיה לראות בבהירות את המצוקה ההומניטרית, דבר שמביא עמו דילמה גדולה של מערכת הביטחון. במערכת כבר חוששים שאם תבוא הסלמה היא לא תבוא בגלל הפצצה של תשתית טרור, אלא בגלל המצוקה האזרחית. תושבי הרצועה הם אלו שידרשו הסלמה בכדי להעיר את העולם למצבם העגום. לא בכדי בחר שר הביטחון לפנות אליהם באופן ישיר ולהציע עסקה "תבחרו בהגיון ונקים לכם נמל ים ונמל תעופה". במילים פשוטות אומר שר הביטחון לתושבי הרצועה – תתהפכו על ההנהגה שלכם שמעודדת טרור ואנחנו נשקם את רצועת עזה.

אבל קריאתו של ליברמן נפלה על אוזניים ערלות. בשבוע שעבר יצאו דיווחים מהרצועה כי ראש החמאס ברצועת עזה, יחיא סנואר, רכש לאחרונה בסכום של 700 אלף דינר את מבנה השגרירות המרוקאית לשעבר בעזה. את המבנה הוא מתכוון להפוך למשרד רשמי של החמאס, בדומה למשרדיה הראשיים של תנועת האחים המוסלמים במצרים. עוד דווח, כי גורמים בטחונים מטעם חמאס הציבו במקום מצלמות אבטחה, מגדלים ואלמנטים נוספים של הגנה. בישראל עוקבים אחר בניית התשתיות ברצועה ולא מן הנמנע שבפעם הבאה שתיפול רקטה בשטח ישראל אחת התשתיות תהפוך לתשתית לשעבר בזכות חיל האוויר הישראלי.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20