יוסקה נחמיאס זייף את גילו והתגייס לצבא הבריטי ב-1940 כשהוא בן 14. כשממשלת וישי שלטה בסוריה ורומל התקדם מדרום- הייתה חובה להלחם מבלי לבדוק בציציות, וגם הבריטים לא דקדקו, הם גייסו אנשי הגנה ואנשי אצ"ל. דוד רזיאל מפקד האצ"ל, התגייס לצבא ונהרג בשירותו.

מלחמת העולם מתקרבת לסיומה, האצ"ל מכריז מלחמה על בריטניה, הבריטים מכריזים על האצ"ל כארגון עוין, יוסקה ממשיך לשרת בצבא הבריטי ובאצ"ל בו זמנית. עיקר תפקידו- 'הלאמת' נשק מהבריטים תוך ניצול הגישה החופשית שיש לו בבסיסים, והאנגלית הטובה שבפיו.

יוסק'ה נחמיאס
יוסק'ה נחמיאס

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

בליל חג המולד הוא יגיע לסרפנד עם שני בקבוקים, באחד ויסקי אמיתי מהול בסם שינה ובשני תה. את כל חיילי המשמרת הזמין לויסקי באותו לילה, וכשאלו נרדמו הכניס את חבריו מהאצ"ל. רגלית נכנסו, ובשלוש משאיות מלאות תחמושת יצאו.

הבריטים, שגילו את החייל הכפול, האשימו אותו בבגידה והוא נידון למוות בפני כיתת יורים. באותה תקופה נידונו למוות בתליה גם מיכאל אשבל ויוסף שמחון שנתפסו כשפשטו על מחנה. ב-10:00 בבוקר התקיים המשפט וכבר ב-12:30 חטף האצ"ל חמישה קצינים בריטים ואיים לחסלם אם יוצאו הלוחמים להורג. הבריטים 'השתכנעו' ועונשיהם של הנידונים הומתקו למאסרי עולם בכלא עכו. נחמיאס ישב בכלא 13 חודשים בלבד, עד שחבריו מהאצ"ל פרצו לכלא ושחררו את האסירים בפעולה נועזת.

יוסקה עבר את הסזון בו היכו, אסרו והסגירו חברי ההגנה את אנשי האצ"ל. יוסקה היה על האלטלנה כשזו חיפשה חוף מבטחים. הוא שחה ל'חוף שרתון' בשליחות בגין כשהחלו היריות, ושחה חזרה לאוניה תחת אש כשזו הופגזה על ידי 'התותח הקדוש'. הוא זרק את בגין לסירת הצלה, חזר לחוף, ונעצר על ידי משטרת ישראל.

שעתו הגדולה של האצ"ל הייתה בחול המועד פסח תש"ח, כאשר במשך שלושה ימים של לחימה קשה הצליחו כוחותיו לנתק את שכונת מנשיה ולכובשה.. בעקבות התקפת האצ"ל החלה מנוסה המונית ויפו כולה נפלה בידי ההגנה ב'מבצע חמץ'. בהתקפה נהרגו 28 לוחמי אצ"ל, רובם מאש הצבא הבריטי. ותיקי האצ"ל מעדיפים לזכור את הקרבות ולא את מלחמות היהודים.

יוסקה לחם במלחמת השחרור ויצא לחיים האזרחיים. בסוף שנות ה-70' כשהוחלט לפנות את בתי שכונת מנשיה החרבים, פנו חברי ברית חיילי האצ"ל לעיריית תל אביב, בבקשה להקים במקום בו התחוללו הקרבות הקשים אתר הנצחה לחבריהם שנפלו בקרב. בסופו של דבר הוקם המוזיאון הנוכחי, המוקדש לפעילות האצ"ל מכ"ט בנובמבר ועד פירוק יחידותיו ושילובם בצה"ל.

ב-1977 השתנו הזמנים, "מפקדנו בגין" (כך הוא מקפיד לקרוא לו) נתמנה לראש הממשלה וחבריו לאצ"ל האמינו כי עכשיו יזכה המוזיאון לתמיכה ממשלתית. "אחיי היקרים", אמר להם בגין בפגישה בלשכתו, "לא החלפנו את מפא"י, בכדי להמשיך את השיטות של מפא"י" והוציא להם צ'ק ע"ס 500 ל"י מחשבונו האישי.

מוזיאון האצ"ל
מוזיאון האצ"ל

בסופו של דבר זכו האצ"ל והמוזיאון להכרה המיוחלת של משרד הביטחון, והמוזיאון מתוקצב היום על ידי המדינה. חיילות משרתות בו, ויוסקה שהיום הוא בן 91 תורם את כל זמנו להדרכת קבוצות.

כאן ניתן ללמוד על הסכם ההשתלבות של האצ"ל בצה"ל במסגרתו הוקמו שני גדודי אצ"ל, ועל הקרבות ביפו, בירושלים וברמלה בהם השתתפו.

אין כאן את העושר הטכני המקובל היום. זהו מוזיאון מהסוג הישן שמציג לך עובדות בדמות מסמכים היסטוריים, צילומים, סרטים, קטעי עיתונות, מפות, דגמים, כלי נשק, עמדת מידע ממוחשבת. ובעיקר סיפורו האישי של יוסקה. 20 News

20 News