הביקור של בלונדון משלים מסע בחמש המדינות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם. אמריקה, רוסיה, סין, צרפת ועכשיו אנגליה בשנה אחת. המסע הזה מדגיש את החשיבות הגדולה שמייחס לקשרים הטובים עם הקהילה הבינלאומית ושיפורם.

רה"מ בנימין נתניהו ושר החות הבריטי בוריס ג'ונסון. צילום: לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו ושר החות הבריטי . צילום: לע"מ

אך כאן באנגליה היה לביקור היבט מיוחד בקשרים בין אנגליה לישראל: 100 שנים להצהרת בלפור. אותה הצהרה שהייתה למעשה ההכרה הראשונה של בתביעות של התנועה הציונית להקמת בית יהודי בישראל. ונכון שאחרי ההצהרה האנגלים התכחשו לה, אך היא פתחה לציונות פתח להשגת תביעותיה המדיניות. בגלל הלחץ הערבי, שלווה בהפגנות ולקראת שבת צפוייה הפגנה גדולה כאן בלונדון, עושה הממשלה הבריטית ככל יכולתה לצמצם את חשיבות האירוע ולנסות לאזן את אותה הצהרה בדרישה שלהם להשגת שלום עם הפלשתינים מתוך עיקרון שתי המדינות.

אך כשהמצלמות כבות והעיתונאים יוצאים, מדברים תכלס. מדברים ביזנס. והביזנס בין ישראל לאנגליה פורח. היא המדינה השנייה בגודלה ביצוא הישראלי אחרי ארה״ב. זה בא לידי ביטוי בקבלת הפנים החמה שזכה לה ראש הממשלה בבורסה בלונדון בשעה שפתח את המסחר. ישראל מוכרת על ידי האנגלים כמעצמה של חדשנות וזה הורגש בעת השיחה שלו עם אנשי העסקים בבורסה בלונדון.

ואי אפשר לשכוח כמובן את ההתרעות הביטחוניות שישראל מעבירה לאנגליה ושהצילו עד כה את חייהם של אנגלים רבים. ביום ראשון צפוי נתניהו לחזור לארץ אחרי מפגש עם הקהילה היהודית. והוא יחזור בידיעה שמעולם יחסי החוץ של ישראל לא היו טובים יותר, ובזכותם מעמדה הבינלאומי של ישראל השתפר ללא היכר.

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.