16:26 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מסתמן: חברה ישראלית מצאה תרופה לאיידס

מסתמן: חברה ישראלית מצאה תרופה לאיידס

בניסויים שנערכו עם התרופה נתקבלו תוצאות חסרות תקדים של עד 97 אחוז בהשמדת נגיף האיידס. ייתכן שהתרופה יעילה גם עבור חולי סרטן

 

פריצת דרך של חברת התרופות הישראלית "ציון פארמסוטיקל" בניסויים בתרופה חדשה gammora העשויה לתת מרפא לחולי איידס ואולי אף להלחם בתאים סרטניים. בניסויים שנעשו לאחרונה במעבדת המחקר בבית חולים קפלן בדמם של 10 חולי HIV נתקבלו תוצאות חסרות תקדים של עד 97 אחוז בהשמדת הנגיף.

נמצאה תרופה לאיידס? אילוסטרציה. פלאש 90
נמצאה תרופה לאיידס? אילוסטרציה. פלאש 90

נמסר כי שלאור התוצאות הדרמטיות הם סבורים שהתרופה תדע להשמיד בנוסף כל סוג של תא סרטני ובקרוב יחלו ניסויים קליניים ב- 12 סוגים סרטניים ב- 3 בתי חולים.

התרופה gammora היא פריצת דרך לחיסול וירוס ה-HIV באמצעות פיתוח גישה חדשה להשמדת תאים הנושאים את גנום וירוס ה- HIV, הגורם הישיר למחלת האיידס.

בווירוס ה-HIV, נכנס הנגיף לתאים של החולה ועובר שפעול לחומר הגנטי שלו. מסיבות שונות הנדבק אינו יכול לחסל ולהשמיד את וירוס ה-HIV וזאת בניגוד לזיהומים ויראליים אחרים.

השלב הבא – ניסוי בחולים

שיטת הריפוי של התרופה gammora מבוססת על פפטידים (מקטעים חלבוניים קצרים) ייחודים, שנגזרו מחלבון ה״אינטגראז״. חלבון זה מבוטא על ידי וירוס ה HIV ודרוש לתהליך האינפקציה הוירלית. פפטידים אלו גורמים לכך שבמקום עותק אחד של הדנ"א הנגיפי, יוכנסו עותקים רבים של הדנ"א לתא המודבק. דבר זה יפעיל את מנגנוני ההשמדה העצמית של התא, בתהליך הנקרא אפופטוזיס.

יתרונה של התרופה החדשה שהיא משפיעה ופוגעת רק בתאים שנבדקו בנגיף ואין לה כל השפעה על תאים בריאים ובכך לתרופה יש יתרון על התרופות הקיימות כיוון שלא צפויה השפעה על תאים בריאים ולכן לא צפויות תופעות לוואי.

חברת ציון פארמסוטיקל הישראלית בשיתוף פרופ' אברהם לויטר מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, שפיתח את התרופה ופרופ' זאב שטגר, מנהל מכון האיידס בבית חולים קפלן, הגיעו למסקנה כי הגברת האינטגרציה של הדנ"א הנגיפי לתוך הכרומוזומים של התא המודבק, תאפשר הרג מוחלט של התאים המודבקים של נגיף ה HIV. השלב הבא, שיחל בקרוב, הוא לתת את התרופה בניסויי חמלה לחולים, בשיתוף משרד הבריאות.

מחברת ציון פארמסוטיקל נמסר שלאור התוצאות הדרמטיות ב- HIV ולאור ניסיונות פרלימינאריים שבוצעו בתאים סרטניים היא סבורה שהתרופה תדע להשמיד כל סוג של תא סרטני ובקרוב חברת האחות ציון ביומדיק תחל בניסויים קליניים ב-12 סוגים סרטניים במספר בתי חולים ברחבי הארץ. כרגע יש חיסיון על הניסויים בסרטן ופרטים נוספים יימסרו בהמשך.

חברת ציון פארמסוטיקל עוסקת בפיתוח תרופות כנגד מחלת האיידס המבוססות על תוצאות שנתקבלו במעבדות של האוניברסיטה העברית בירושלים. החברה הוקמה במטרה להגיע למימוש מסחרי של הפטנט שפותח באוניברסיטה העברית בירושלים ושנלקח ברשיון מיישום, חברת פיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, המתאר גישה חדשנית לחסל באופן ספציפי את התאים הנגועים באיידס בגוף החולה וכך לגרום לריפוי מלא של המחלה. טיפול זה ישלב הרג של הנגיף עצמו ושל התאים המודבקים ואמור להוביל לריפוי מלא.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג