משבר הדסה מתרחב גם לבתי חולים אחרים: במכתב ששלחו אתמול כל ששת מנהלי המחלקות ההמטו־אונקולוגיות ילדים בישראל לשר הבריאות יעקב ליצמן, הם טוענים כי המשבר המתמשך במחלקה האונקולוגית ילדים בביה"ח הדסה עין כרם פוגע  לא רק בילדים המטופלים במחלקה אלא בכל מאות הילדים חולי הסרטן בארץ. דבר המכתב פורסם לראשונה הבוקר (ו') בעיתון "ישראל היום".

הפגנה נגד סגירת מחלקת הילדים בהדסה החודש. צילום: פלאש 90
הפגנה נגד סגירת מחלקת הילדים בהדסה החודש. צילום: פלאש 90

במכתב הלינו הרופאים על העומס במחלקות בשל המעבר של הילדים שטופלו בירושלים לבתי החולים באזור גוש דן. לדברי המנהלים העזיבה של תשעת הרופאים מהדסה מקשים מאוד את מתן הטיפול.

"בכל שנה נוספים יותר מ־500 ילדים חולי סרטן, ובעקבות המשבר בהדסה עברו בשבועות האחרונים יותר מ־70 חולים למחלקות אחרות בארץ", טענו הרופאים. "המעבר הזה העלה בזמן קצר ובאופן חריג את כמות החולים המטופלים בכל מחלקה. על מנת לשקם את המחלקה בהדסה עברו גם רופאים מהמחלקות השונות לעבוד בירושלים והותירו את המחלקות שלהם עם צוות מצומצם אף יותר. הצוות מוצא את עצמו תחת עומס בלתי סביר, והימשכות המצב ללא כל פתרון לאורך זמן אינה אפשרית".

עוד הוסיפו הרופאים כי "עוד לפני פרוץ המשבר היה מחסור קשה ברופאים בתחום הזה, ורוב הרופאים עובדים בבתי החולים בלבד ואינם מתוגמלים בהתאם להשקעה הנדרשת מהם. הקושי במקצוע והמשבר הקשה העובר על הרופאים ההמטולוגיים־אונקולוגיים בארץ אף מרתיע את הרופאים הצעירים מלבחור בו".

בסיום המכתב קראו הרופאים לשר ליצמן להתערב במשבר ולסיים אותו.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי