האם המשבר הדיפלומטי מול ירדן בדרך לסיום? אמש (ב') שוחחו לראשונה מאז פיגוע הדקירה ברבת עמון מלך ירדן עבדאללה וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. לפי הודעת בית המלוכה האשמי,  "המלך הדגיש כי יש למצוא פתרון מהיר ולהסיר את הסיבות שגרמו למשבר המתמשך בהר הבית ולהשיב את המצב במקום לזה שהיה לפני פרוץ המשבר ולפתוח את מסגד אל-אקצה באופן מלא". כמו כן, "המלך הוסיף כי יש להגיע להסכמה על הסדרים שימנעו הישנות של הסלמה כזו בעתיד תוך כיבוד הסטטוס-קוו בהר הבית".

גלאי המתכות בכניסה להר הבית, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
גלאי המתכות בכניסה להר הבית. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השיחה הזו מגיעה לאחר מאמצים רבים שנעשו בדרגות שונות להביא לידי פתרון. מוקדם יותר היום נסע ראש השב"כ נדב ארגמן לרבת עמון בניסיון למצוא פתרון לתסבוכת אליה נקלעו ישראל וירדן, לאחר שמאבטח בשגרירות הותקף בפיגוע דקירה וחיסל את המחבל. הירדנים דרשו לחקור אותו וסירבו לאפשר לו לחזור עם צוות השגרירות ארצה, מה שחייב את ישראל לפעול בדרכים יצירתיות על מנת להביאו ארצה.

ארגמן, בברכת ראש הממשלה נתניהו, ככל הנראה הציע לירדנים את העסקה הבאה: הסרת גלאי המתכות שהפכו לסממן להתססה בהר הבית ובמזרח התיכון כולו בתמורה לשחרורו של המאבטח. הירדנים, הדגישו בלשכת רה"מ, לא היו אלו שהציבו את הדרישה, אך בשיחת שהתקיימה בין המלך עבדאללה לנתניהו הדגיש הראשון את הנחיצות בהסרת גלאי המתכות מהכניסה להר הבית.

אמש שב המאבטח יחד עם כל אנשי השגרירות לישראל דרך מעבר אלנבי.

לא ברור כמה מתנגדים יהיו להסכם המתרקם, אם בכלל. השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שהתנגד להסרת המגנומטרים בשבוע שעבר, מתדרך את התקשורת בעד הסרתם כעת. יש להזכיר כי ארדן אמר לאורך כל הדרך כי כל חלופה שתציג המשטרה לגלאי המתכות תזכה לתמיכתו.

מצלמות שיקוף מרוחקות במקום מגנומטר מגביר חיכוך

מבחינת ישראל, מה שחשוב הוא שהסדרי הביטחון (או היעדרם) שהיו לפני הפיגוע בו נרצחו רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן לא יחזרו על עצמם. רחבת הר הבית לא תמשיך להיות מגנט לטרור, אלא המקום המאובטח במזרח התיכון. עבור המשטרה והמשרד לביטחון פנים, המגנומטרים לא היו אלא פלסטר על פצע פתוח.

כפתרון מידי לטווח קצר הציעו במשטרה בפני שרי הקבינט את גלאי המתכות. בשלב הבא, שכבר מתרחש בשטח, יוצבו מצלמות היקפיות לצד גדרות תיל שיקיפו את שערי הכניסה אל הר הבית. השלב השלישי, והוא לטווח הארוך, נשמע כאילו לקוח מסרט עתידני.

ביומיים האחרונים עמלים במשרד לביטחון פנים על מנת למצוא פתרון טכנולוגי שיפתרו את הבעיות הביטחוניות של העיר העתיקה. ארבע חברות ביטחוניות הציגו בפני המשרד לביטחון פנים מספר חלופות שאחת מהן היא מצלמות אבטחה משוכללות ביכולת טכנולוגית שלא קיימת בישראל. מדובר במצלמות שיקוף והכוונה היא להציבן לא רק בהר הבית אלא בכל העיר העתיקה.

הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת
הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת

לפי גורמים במשטרה, המצלמות יודעות לזהות פנים, לתת מידע על כל מי שנכנס לעיר העתיקה, כולל פעילים חשודים שמגיעים מיהודה ושומרון, סורקות טרמית וגם יודעות לזהות אם יש או אין נשק על החשוד. התכנית כוללת עיבוי משמעותי בכמות השוטרים שיאבטחו את ההר, וגם באלו שיצפו במצלמות האבטחה. לשם המשרד לביטחון פנים מכוון כבר תקופה.

ארדן כבר העלה את פתרון טכנולוגי דומה בנאום שנשא בכנס הרצליה, אחרי הפיגוע בו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד: "פרסנו מאות ואלפי שוטרים במקומות רגישים, בהתאם למצב, היערכות שונה בשטח. הצבנו מערכת מצלמות חכמות שתתוגבר עוד בקרוב בכל אזור העוטף את העיר העתיקה".

התכנית הגרנדיוזית, שעלותה למעלה ממאה מיליון ש"ח, תדרוש בפועל לא רק את הסכמת הירדנים, אלא גם את הסכמת השטח הפלסטיני. באפריל שעבר הפלסטינים היו אלו שגרמו לירדנים לחזור בהם מהצבת 55 מצלמות ברחבי הר הבית על מנת לתעד "הפרות ישראליות" של הסכם השלום בין ירושלים ורבת עמון. הניתוק עם הווקף המוסלמי נמשך, אך בישראל מקווים שהמרחק הפיזי בין מצלמות האבטחה ובין הכניסה להר הבית, תעשה את שלה, והשטח יחזור להיות רגוע – כפי שהיה לפני הפיגוע בו נרצחו השוטרים בהר הבית.