חצי שנה עברה מאז ששמעתי את הסיפור הבא, בעליית גג תל אביבית ובאווירה מחתרתית. האיש על הבמה היה משה פייגלין והוא הציג לכותבי-רשת את המשנה הפוליטית של התנועה החדשה שהוא הקים בשם "זהות".

פייגלין סיפר שבמהלך מבצע צוק איתן, סירב להצביע בעד כניסת צה"ל לרצועת עזה, באם אין כוונה להפוך את רצועת עזה לשטח ישראלי לכל דבר. לדבריו, אל מול איומי הפצמ"רים והטילים, ניסיונות חדירה וירי לכיוון ישראל, הציג צה"ל בדיונים את תשובתו לכל אחד מן התסמינים בנפרד. אל מול הנתונים שהציג צה"ל שאל פייגלין את הקצין הבכיר ביותר "מי האויב?" אך התשובה שקיבל הייתה על הגבול שבין שקט לגמגומים.

השאלה ההזויה הזו, בעיתוי שבה נשאלה, עלתה כדי להיות צעקת "המלך הוא עירום" אל מול מערכת הבטחון שפשוט לא הבינה שכדי להילחם במשהו צריך להגדיר אויב. הפצמ"רים של צוק איתן, כמו חגורות הנפץ של האינתיפאדה השנייה וכמו הרובים המאולתרים ששימשו את שני המחבלים אתמול במתחם שרונה בתל אביב, אינם האויב.

"מיהו האויב?"
"מיהו האויב?"

כמו השאלה של פייגלין, בזמנו, נראה כאילו האבחנה הזו ברורה מאליה, אך בעוד שני המחבלים חיים בתום האירוע, אחד מהם מקבל טיפול חירום רפואי, נראה שיש מקום ואף חובה להציף אותה. אם כלי הנשק הם האויב, הרי שהאירוע יסתיים ברגע שהמחבל מנוטרל, יש להפריד בינו לבין כלי הנשק כדי שהירי יפסק. אבל אם האויב הוא הערבי היורה, הוא צריך להיות מחוסל במקום.

משהו במתמטיקה של האירוע אתמול אומר לי, שכנראה לאף אחד לא ברור "מי האויב". שני מחבלים עם נשק מקולקל הצליחו להרוג 4 ישראלים – למה? כי הם ניסו להרוג. לעומתם, עשרות שוטרים במרדף עם נשקים שלופים, שני מחבלים נשארים בחיים – למה? כי הם לא ניסו להרוג.

האויב הוא היורה. והמשפחה שלו, והשכונה שממנה יצא. נבלום את הטרור ביום שבו ננקה את השיח מהפילטרים המטשטשים, מהשיח המתיימר להיות מוסרי, בעודו הופך את תהליך רצח של יהודים בישראל קל יותר.
אסור לנו לתת לפוליטיקלי-קורקט להמשיך להשתלט על השיח ולעוות לנו את המציאות. האנשים שהביאו לנו את "שלום עושים עם אויבים", אחראיים גם לחוסר ההבנה שלנו מה עושים עם אויב. והנה התשובה שלי לנושא – גם אם "שלום עושים עם האויב", עד שאין שלום – האויב הוא האויב. ואת האויב – הורגים.

20 News

20 News