צמד מטוסי ה F-35 ("אדיר") הראשונים נחתו הערב  בבסיס חיל האוויר בנבטים, אחרי שעות של המתנה. מוקדם יותר חל עיכוב בהמראתם של המטוסים באיטליה בגלל תנאי מזג האוויר, והחלטת האמריקנים ומגדל הפיקוח האיטלקי להשאירם על הקרקע, אף שמטוס הקרב היקר בעולם יכול להמריא גם במזג אוויר כזה.

נתניהו על רקע אחד המטוסים. צילום: דו"צ
נתניהו על רקע אחד המטוסים. צילום: דו"צ

אחרי הנחיתה הוסעו שני המטוסים – מספרי 901 ו-902 – לרחבת הטקס שנערך לקראת הגעתם, ושם הדביק עליהם ראש הממשלה בנימין נתניהו את סמל חיל האוויר. קודם לכן אמר נתניהו בנאומו בטקס: "נקבל היום תוספת כוח משמעותית ביותר. טייסי האדיר ומטוסי האדיר יוכלו לפעול בכל זירה, קרובה יותר וקרובה פחות. הזרוע הארוכה נעשתה היום יותר ארוכה ויותר עוצמתית. כל מי שחושב לתקוף אותנו – יותקף. כל מי שחושב להשמיד אותנו – מעמיד את עצמו בסכנת קיום. זהו תנאי הכרחי להבטחת קיומנו. את החלש רומסים, את החזק מכבדים. רק עוצמה מייצרת הרתעה. רק עוצמה מעוררת כבוד. רק עוצמה מניבה בריתות ורק עוצמה מביאה שלום".

הנשיא ראובן ריבלין שנאם בטקס הוסיף: "העוצמה האדירה שתנחת כאן, יותר מ-22 טון של פלדה מעופפת, תשנה את המזרח התיכון. את טיבו של השינוי ואת ההשפעה שלו על האזור כולו עוד מוקדם להבין ולהעריך, אבל השינוי מתחולל כרגע. כלי הטיס שינחת כאן משנה את כללי המשחק".

בטקס נכחו גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, מפקד חיל האוויר אמיר אשל, וכן שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר שאמר: "זה מטוס הקרב המתקדם בהיסטוריה, שיבנה את עתיד חיל האוויר הישראלי. ישראל היא חברתנו הראשונה והיחידה באיזור שטסה ב-F-35. יחד נשלוט בשמיים. זו דוגמה נוספת לסיוע האמריקאי ליתרון של ישראל, גם בחלל, בסייבר ובמערכות הגנה אוויריות".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי