לפי ההדלפות מתוך הדו"ח, המבקר צפוי למתוח ביקורת חריפה על ראש הממשלה ושר הביטחון , כיוון שלכאורה לא עדכנו את חברי הקבינט על איום המנהרות ומידת חומרתו. כעת עולה הצעת חוק שתנסה למנוע בעתיד את הבעיות שהתגלו במבצע.

הדוח יתפרסם בקרוב. מבקר המדינה יוסף שפירא. לע"מ
הדוח יתפרסם בקרוב. יוסף שפירא. לע"מ

המבקר יוסף שפירא מקבל למשה את גרסתו של השר וחבר הקבינט נפתלי , לפיה ראש הממשלה ושר הביטחון לא גילו את כל המידע, עד שבנט הביא אותו בעצמו ואז התקיים הדיון הראשון.

עם זאת, בסביבת ראש הממשלה הכחישו את הדברים וטוענים כי התקיימו 13 דיונים בפורום הביטחוני ובפורומים נוספים.

כעת, מגיש חבר הכנסת עופר (יש עתיד) את הצעת החוק שלו לפיה: כל חבר קבינט יידרש לעבור הכשרה בטרם יכנס לתפקידו, חבר הקבינט יידרש כחלק מתפקידו, להקדיש חצי יום בשבוע לטובת תפקידו כחבר בוועדה.

כמו כן, ימונה יועץ לכל חבר או לכל קבוצת חברים בוועדה אשר יקבל את הכשרתו מהמטה לביטחון לאומי ובכך יהווה גורם מקצועי אשר ילווה וייעץ לחבר הקבינט, הן בזמן העבודה השוטפת והן בדיונים עצמם.

עוד מוצע, כי הקבינט יכונס מדי חודש ולא רק בעת הצורך בקבלת החלטות, והזימון לדיונים לא יהיה שמור רק לראש הממשלה אלא לכל חבר קבינט.

לדברי ח"כ שלח, הפרסומים מתוך דו"ח המבקר אודות מבצע נראה שהקבינט הוא גוף מוחלש שאינו ממלא את ייעודו. תפקידו של הקבינט הוא להתוות מדיניות ולהגדיר מטרות ולא לאשר תכניות אופרטיביות, כחותמת גומי".

עוד הוא מוסיף, כי "שרים רבים בניהם נפתלי בנט, יריב לוין וזאב אלקין, כבר הביעו בגלוי את תמיכתם בתיקונים החיוניים הכלולים בהצעת החוק, כדי שהגוף האחראי על ביטחון ישראל יתפקד היטב, ויימנעו הכשלים שניכרו בדיונים ובהחלטות לפני ובמהלך מבצע "צוק איתן".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.