קמפיין "נכה, לא חצי בן אדם" נולד ברשת בתחילת שנת 2015. השבוע, בעקבות העלאת קצבאות הנכות בסכום זעום ובניגוד להבטחות משרד האוצר, הקמפיין חזר לסיבוב מחאה נוסף בגיבוי גופי תקשורת רבים בישראל.

מתוך עמוד הפייסבוק "נכה, לא חצי בן אדם"
מתוך עמוד הפייסבוק "נכה, לא חצי בן אדם"

מאחורי הקמפיין המצליח עומד התסריטאי ואיש הרשת . הוא בן 28, סובל מניוון שרירים ובאפריל השנה הקים באופן רשמי את עמותת "נכה לא חצי בן אדם". בעמותה מסבירים כי בעוד שכר המינימום עולה, חלה שחיקה מתמדת בקצבאות הנכים. לפיכך, הם דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום לטובת נכים הנאלצים להתקיים מקצבה זו.

גם הוא התגייס בעבר לקמפיין. שר האוצר משה כחלון. מתוך דף הפייסבוק "נכה, לא חצי בן אדם"
התגייס בעבר לקמפיין. שר האוצר משה כחלון. מתוך דף הפייסבוק "נכה, לא חצי בן אדם"

בעקבות גיבוש תקציב המדינה לשנים 2017-2018, מאשימים בעמותה  כי "למרות הבטחות שר האוצר משה כחלון, למרות הבטחות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד במסגרת המו"מ שניהלנו, למרות ההפגנות הרבות, למרות מותו של אחד הנכים באחת ההפגנות, למרות התמיכה הציבורית הרחבה, למרות המצוקה הקשה – אף סעיף בתקציב לא מדבר על קצבת הנכות בישראל".

"לקראת סוף שנת 2015 קיימנו פגישה משותפת עם מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, נציגיהם של שרי האוצר והרווחה, ובכירי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. בפגישה הושגו הבנות על תחילת עבודה משותפת ובדיקת היתכנות תקציבית לקראת תקציב 2017", מספרים בעמותה.

"לאחר עשרות פגישות ודיונים, לאחרונה התבשרנו על תוספת של 100 ₪ בלבד, זאת חרף ההבטחות לפתרון ראוי למצוקת הנכים בישראל. בעקבות כך, אנו מובילים מספר צעדים להחרפת המאבק ומבקשים את תמיכת הציבור הרחב", הסבירו.

לבקשתם נענו גופי תקשורת רבים ששילבו את תמונת הפרופיל בפייסבוק עם לוגו העמותה, ביניהם: nrg, ידיעות אחרונות, מזבלה -בלוג קריאייטיב, תכנית "הבוקר של רשת" ו"הצינור".

ראויים לקיום בכבוד

כאמור, הקמפיין הושק בינואר 2015 בעקבות החלטת הממשלה להעלות את שכר המינימום ל5,000 ש"ח ולאחר שאלכס שמע כי אישה בעלת מוגבלות ניסתה להתאבד בעקבות מצוקה כלכלית, והחליט לעורר מודעות לנושא.

"גם הנכים, אשר אינם יכולים לצאת ולעבוד, ראויים לקיום בכבוד, אך עבורם קבעה המדינה סף שהוא פחות מחצי מזה שקבעו לאלו שאינם נכים", אומרים במטה "נכה – לא חצי בן אדם".

אלכס פרידמן ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. מתוך אתר "נכה, לא חצי בן אדם"
אלכס פרידמן ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. מתוך אתר "נכה, לא חצי בן אדם"

" כללית, לנכים 100%, עומדת היום על 2,342 ₪ בחודש. אין אדם בישראל אשר יכול להתקיים בכבוד מהכנסה כזו, בוודאי לא נכים אשר הוצאותיהם בד"כ גבוהות משל אדם בריא בשל המגבלות והצרכים הייחודיים שלהם. לא יתכן שנכים אשר רובם הגדול אינם מסוגלים להשתכר, יישארו ללא מענה הולם לצורכיהם", מסבירים במטה.

"בשנת 2005 קצבת נכות כללית לנכה 100% עמדה על סך 1,886 ₪. באותה שנה שכר המינימום במשק עמד על סך 3,335 ₪. במקום לצמצם את הפער, הממשלה הקפיאה את הקצבאות ובכך גרמה לשחיקתן אף יותר. כיום קצבת נכות כללית עומדת על סך 2,342 ₪, עלייה של כ-19% (458 ₪) בלבד. זאת לעומת עלייה של 37% (1,965 ₪) בשכר המינימום במשק ועלייה משמעותית הרבה יותר ביוקר המחיה", הוסיפו.

לאורך הדרך הצטרפו נבחרי ציבור ומפורסמים רבים למאבק והצטלמו כשהם מחזיקים שלט "נכה, לא חצי בן אדם". ביניהם: הזמרים אייל גולן ומתי כספי, השחקנים גיא עמיר, עוז זהבי וחנן סביון, הקומיקאי שלום אסייג, יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין ועוד רבים נוספים.

המאבק עובר מהרשת לכנסת

במרץ 2015 התקיימה בכיכר רבין עצרת הזדהות עם המאבק בה הופיעו אמנים מן השורה הראשונה. ח"כ (הליכוד) לקחה על עצמה להוביל את הכפלת שכר המינימום וזכתה לתמיכה של מעל 80 חברי כנסת.

נתרמה למאבק. ח"כ בוקר. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
נתרמה למאבק. ח"כ בוקר. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

ההצעה קפאה בשל התנגדותו של שר האוצר כחלון כי לא ימצא מקור תקציבי למימוש ההצעה, אך בוקר לא עוצרת וממשיכה לקדם את הנושא מול ראש הממשלה שהעביר את הנושא לבירור מועצה הלאומית לכלכלה.

נציין כי במאי האחרון נפלה על חודו של קול הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון (מרצ) להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום.

ממשרד האוצר נמסר: "במסגרת התקציב הקרוב תינתן תוספת של כ-300 מיליון שקלים בשנת 2017. ההחלטה על אופן חלוקת הכספים טרם התקבלה. המוסד לביטוח לאומי הפיץ קול קורא אשר מטרתו היא לאפשר לארגוני הנכים להגיש הצעות לאופן חלוקת התקציב בין האוכלוסיות השונות, ולאחר קבלת התייחסויות הציבור יוחלט על אופן הקצאת הכספים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא