היום (ג’) נערך בכנסת יום מיוחד לציון יובל שנים למלחמת ששת הימים ולחידוש ההתיישבות ביהודה שומרון ובקעת הירדן. וועדות הכנסת השונות ערכו דיונים בנושאים הקשורים בהתיישבות ביהודה ושומרון ואחר הצהריים יתקיים האירוע המרכזי שאותו יוביל יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין והאורח המרכזי בו יהיה ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח”כ דודי אמסלם (הליכוד) ובהשתתפות שר הבינוי והשיכון (כולנו) וראשי מועצת יש”ע, הוצגה לראשונה תכנית אב לפתרון בעיית מחירי הדיור הגבוהים במרכז הארץ. בראשיתה של התכנית מוצגת מצוקת הדיור הקשה בגוש דן ומחירי הדיור המאמירים באזור, ובהמשכה מוצג הפיתרון: בנייה מאסיבית במערב השומרון שזוכה בתוכנית לכינוי “ החדש” או “מזרח ”.

מועצת יש"ע מציעה בנייה ביהודה ושומרון - מזרח גוש דן. הדיון בוועדת הפנים, הבוקר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מועצת יש”ע מציעה בנייה ביהודה ושומרון – מזרח גוש דן. הדיון בוועדת הפנים, הבוקר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במסגרת התכנית הזמינה מועצת יש”ע בדיקה של אנשי מקצוע אשר מיפו את סך השטחים הפנויים לבנייה בכל האזור שבין אבני חפץ וקרני שומרון בצפון, דרך העיר ועד למודיעין עילית.  במסגרת המיפוי בוצע חישוב של סך יחידות הדיור שיכולות להיבנות בכל השטח. עפ”י הנטען, השטח המדובר במערב השומרון יכול להכיל באופן מיידי בניה של כ-67 אלף יחידות דיור שבהן יכולים להתגורר לא פחות מ-340 אלף איש. לדברי הוגי התכנית, מחיר היעד לדירת ארבעה חדרים באותו אזור יעמדו על 1.2 מיליון שקלים. עוד נטען  כי לא זו בלבד שמחיר דירה יהיה זול ביותר מחצי מיליון שקלים לעומת מחיר דירה ממוצעת בגוש דן, אלא שההיצע הגדול של דירות ב”מזרח גוש דן” אף צפוי לגרום לירידת ביקושים ולירידת מחירים בגוש דן המקורי.

הישובים באזור הנם נגישים ובטווחי נסיעה קרובים לאזור המרכז ועל כן יספקו פתרונות דיור נאותים למשפחות שיחפשו לגור קרוב למרכז. על מנת להפוך את התכנית למעשית נדרש הליך תכנון מסודר ורציף, יחד עם זאת מדובר בקריאת כיוון להתחיל לשנות את דפוסי החשיבה והתכנון במדינה, ולהפנות את המבט מזרחה מגוש דן הוותיק לעבר הרכסים המערביים של .

ח”כ אמסלם: “במבחן התוצאה הבנייה היא כישלון חרוץ שלנו”

“כל המרחב שמאבני חפץ, אורנית, נילי, נעלה, גוש חלמיש, טלמונים, מכפר סבא עד נתב”ג, חיוני לקיום החיים בגוש דן. ליישב את המרחב הזה, נותן פתרון בטחוני אסטרטגי”, אמר השר גלנט בדיון. “על הגבעות של אבני חפץ וצופים שמעל קלקיליה ישבו ירדנים עד 67′. המרחק משם לחוף הוא 16 ק”מ, 10 מייל. קצת צפון מזרחה משם העירקים הגיעו במלחמת השחרור. הקו הדרומי, ממרחב מדבר יהודה עד סנסנה מנתק בין חברון, יאטה, דורה, לבין ההיאחזות הבדואית בנגב. משם ועד דימונה והמכתשים, בכל השטח יש התפרעות של אוכלוסייה בדואית שמתכוונת להשתלט על השטח ולעשות בו כרצונה. כל תושב בנגב במזרחי נשוי ל-4 נשים מהר חברון ומקבל ביטוח לאומי. אני בעד לדאוג להם אבל שימלאו גם את החובות שלהם כאזרחים. היישוב לאורך דרום הר חברון חיוני. צריך לעשות מעשה”.

העיר אריאל שבשומרון. צילום: פלאש 90
העיר אריאל שבשומרון. צילום: פלאש 90

יו”ר הוועדה, ח”כ אמסלם, אמר: “עיר שלא מתקדמת הולכת אחורה. אם אין בנייה במעלה אדומים ובירושלים, הן יהפכו לבתי אבות. צריך לחזק את ראש הממשלה, להתקדם קדימה. בסוף אנו נמדדים לפי מעשים, ובמבחן התוצאה הבנייה היא כישלון חרוץ שלנו. אני קורא לראש הממשלה לעשות מעשה ציוני מספר אחת ולתת ליהודים לבנות את ארץ ישראל. לא יכול להיות שלא מצליחים לבנות איפה שגרים שם. מישהו קם בבוקר וסופר כמה בתים נבנו או לא. זה העיסוק שלהם, לבדוק אולי מישהו בנה משהו. בקצב הזה לא היינו בונים מדינה. לא לבנות זה סוג של גירוש. ילד שגדל במקום מסוים ואתה לא מאפשר לו לגור שם בבגרותו, אתה מוציא אותו מהמקום. למה אנחנו מצפים? שבוז’י או אראל מרגלית יבנו? אם אנחנו לא נבנה, מי יבנה? זה לא עולה למדינה כסף, רק מכניס כסף”.

לדברי ראש עיריית אריאל, אלי שבירו, “תוספת של 100,000 יחידות דיור במרחב שמאלפי מנשה ועד מודיעין עילית, זה פוטנציאל להורדת מחירים. זמינות ומחיר טוב הם פתרון למי שרוצה לגור בגוש דן. אנו מציעים גוש דן חדש, שיש בו 8 פארקי תעשייה, אוניברסיטה ומכללה”. ח”כ איתן ברושי (העבודה) תקף: “עוד מעט נחשוב שבשביל זה יצאנו למלחמת ששת הימים. אתה מוכיח שהאוכלוסייה היא של משפרי דיור, שממשיכים להתבסס על התעסוקה בגוש דן. דווקא הבקעה וצפון ים המלח, ורמת הגולן שהייתה ריקה והיום גם אין למי לתת אותה, שם צריך לתמוך בהתיישבות”. יו”ר הוועדה, ח”כ אמסלם: “עוד מעט נחשוב שבשביל זה יצאנו למלחמת ששת הימים”.

יגאל דילמוני, סמנכ”ל מועצת יש”ע, ומי שהיה חבר בצוות הכנת התוכנית אמר: “כבר שנים מנסים למצוא סופר-טנקר לבעיית מחירי הדירות בארץ, ואם רק נביט מזרחה נמצא את הפתרון במרחק של עשר דקות נסיעה מגוש דן. אזור מערב השומרון מגוון באוכלוסייה ומתאים לדתיים, חילוניים וחרדים, ובלי מאמץ מיוחד, רק עם קידום תוכניות בינוי, אפשר יהיה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור באזור גוש דן החדש. מבט תכנוני מזרחה הוא תפיסת העולם החדשה אותה צריך להנחיל למערכת הממשלתית, ולרגל אירועי שנת היובל נציג אותו בכנסת בוועדת הפנים”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.