שרת החוץ של , , הצהירה כי החלטת מדינות האיחוד להחרים את ישראל חוסה תחת “חופש הביטוי” בהתאם למגילת זכויות היסוד של האיחוד האירופי. ההצהרה שניתנה באמצע ספטמבר ופורסמה רק לאחרונה, מגיעה כתגובה לשאילתה שהוגשה ע”י חבר אירי בפרלמנט האירופי.

פדריקה מוגריני. צילום: Saeima
פדריקה מוגריני. צילום: Saeima

“האיחוד האירופי מגנה נחרצות איומים ואלימות נגד מגני זכויות אדם בכל נסיבות שהן. האיחוד האירופי מעלה באופן קבוע שאלות הנוגעות להגנה על זכויות אדם ופעילי זכויות אדם בדיאלוג עם הרשויות הישראליות, וקורא לישראל ולפלסטינים להימנע מפרובוקציות ולהילחם בנחישות בדברי הסתה ושטנה”, נכתב בהצהרת שרת החוץ.

“האיחוד האירופי עומד איתן בהגנה על חופש הביטוי וחופש ההתאגדות העולים בקנה אחד עם מגילת זכויות היסוד של האיחוד באירופי, וכוללים את פעולות ה- אשר מתקיימות בשטחן של מדינות החברות באיחוד”, אמרה מוגריני.

“חופש הביטוי, כפי שהודגש בפסיקתו של ביהמ”ש האירופי לזכויות אדם, חל גם על מידע או רעיונות ‘אשר מעליבים, מזעזעים או מטרידים את המדינה או מגזר כלשהו באוכלוסייה'”, הוסיפה השרה.

למרות זאת הודגש כי “האיחוד האירופי דוחה את ניסיונותיו של קמפיין ה-BDS לבודד את ישראל ומתנגד לכל עליה”.

ריאה חסן, חברה בכירה בועידה הלאומית הפלסטינית של ה-BDS באירופה, בירכה על הודעתה של מורגיני: “אנו מברכים על ההחלטה המאוחרת של האיחוד, להגן על זכותם של אירופאים ואזרחים אחרים להציג סולידריות עם זכויות הפלסטינים, לרבות תמיכה בשיטות הפעולה של ה-BDS”.

מוגריני: “חזון שתי המדינות איננו בר השגה”

כזכור, בפברואר האחרון נערכה שיחת פיוס בין מוגריני ולבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר החוץ, בעקבות ההחלטה על סימון מוצרי יהודה ושומרון באירופה.

ההחלטה עוררה זעם רב בישראל שרת החוץ של האיחוד הרגיעה כי מדובר בהחלטות הצהרתיות בלבד אשר לא יכפו על ישראל תכתיבים מדיניים.

ראש הממשלה ומוגריני בעת ביקורה בכנסת ב-2014. צילום: קובי גדעון
ראש הממשלה ומוגריני בעת ביקורה בכנסת ב-2014. צילום: קובי גדעון

לדבריה, למרות שההחלטה על סימון המוצרים נותרה על כנה, גבולותיה של ישראל יקבעו אך ורק במשא ומתן ישיר בינה לבין הפלסטינים.

עוד הביעה מוגריני את התנגדותה לתנועת ה-BDS, לחרמות על ישראל ולניסיונות לבודד אותה בעולם. היא גינתה את פיגועי הטרור והדגישה את מחויבותו של האיחוד האירופי לביטחון ישראל.

ביוני האחרון, אמרה מוגריני במהלך תדרוך של מועצת הביטחון של האו”ם כי “האפשרות שנראה את מדינת ישראל בטוחה לצד קיומה של מדינה פלשתינית הולכת ונמוגה”. עוד הוסיפה כי “חזון שתי המדינות איננו בר השגה”.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.