טראמפ כבר בונה את הכוורת שלו לקראת ארבע השנים הבאות. אחרי מערכת הבחירות הסוערת, הנה כמה נקודות שהיה נחמד אם אצלנו בישראל היו מאמצים משם:

1. הניו יורק טיימס פרסם היום התנצלות על סיקור הבחירות שלו, התקשורת בארה"ב עושה באמת חשבון נפש ולוקחת אחריות על הסיקור המוטה של הבחירות. בישראל פרשנים,כתבים וסוקרים מסבירים לנו כל מערכת בחירות מה יהיה ואיך עוד רגע השמאל בשלטון וכמובן טועים, אבל ממשיכים בתפקידם כאילו כלום לא קרה.

צילום מסך: "לפני כולם"
צילום מסך: "לפני כולם"

2.היחס של ארה"ב לגברת הראשונה – מישל אובמה (עד שטראמפ ייכנס רשמית לתפקיד ומלינה תזכה בתואר) הוא מדהים, היא היתה פעילה במערכת הבחירות הנוכחית וגם באלו שקדמו , היא שימשה מודל לחיקוי לנשים והיתה אחת הנשים הפופולריות בתקשורת. דמיינו לכם רק את שרה נתניהו נואמת בעצרת בחירות של ביבי ומשתתפת ברמה כזאת בקמפיין הבחירות שלו ואת העוקץ שייצא מהתקשורת אצלנו מיד אח"כ ותבינו עד כמה זה לא מובן מאליו.

3. ייכנס בקרוב לתפקיד הנשיא ויעבור לבית הלבן, חוץ מהבית הלבן הוא זוכה לבית נופש במירלנד, לבית הארחה בבלייר האוס, מטוס בואינג 747, מטוס לטווחים קצרים, מכוניות לימוזינה משוריינות של קאדילק, שכר הגבוה במשק שהוא 400 אלף דולר (הוא כבר הודיע שהוא מוותר על המשכורת שלו). בישראל ראש הממשלה מרוויח 17,645 שקל נטו, טס במטוסים חכורים של אל על וארקיע ומטוסים של צה"ל. לשם השוואה השכר הגבוה במשק אצלנו הוא 128 אלף ש"ח בחודש קצת יותר גבוה מזה של רה"מ. וכשעלתה התוכנית לרכוש מטוסים פרטיים לראש הממשלה והנשיא התקשורת כולה התגייסה לדבר על התאוותנות והעושק של ראש הממשלה.

רק אחד מתוך הנכסים אותם יקבל הנשיא החדש. הבית הלבן
רק אחד מתוך הנכסים אותם יקבל הנשיא החדש. הבית הלבן

4.מינוי שופטי העליון בארצות הברית מתבצע ע"י הנשיא והסנאט. טראמפ יבצע בקרוב שינויים בהרכב השופטים לפי תפיסת עולמו. הנשיא והסנאט יכולים גם להדיח שופטים ברוב מסוים. אצלנו המינויים לעליון הם בשיטת חבר מביא חבר, מה שמשמר את כח השופטים מעל לכח הממשלה שנבחרה ע"י העם, ולא מאפשר לנבחרי הציבור לבצע את חזונם, וכך פעם אחר פעם בג"צ תוקע צעדים של הממשלה כמו חוק המסתננים,חוק ההסדרה ומתווה הגז.

5.מלבד המינויים לכוורת השלטון טראמפ מתחיל עכשיו במינוי של 4000 פקידי ממשל ושגרירים , מי שכיהנו בתפקיד מתפטרים כדי לאפשר לטראמפ לבנות מערכת עם אנשי אמונו וכדי לממש את רצון הציבור ולתת לטראמפ באמת לשלוט.

6. הילארי קלינטון בנאום ההפסד שלה לא תירצה תירוצים, היא לקחה אחריות על ההפסד, דיברה על כך שהחזון שלה לא ייעלם. ומעל הכל היא הבטיחה לסייע לטראמפ מתוך הבנה שטובת המדינה מעל הכל. אצלנו אנשי האופוזיציה מספרים לעצמם ולנו שהם הפסידו בגלל הפחדה של נתניהו, בגלל הגזענות שלו, בגלל ההסתה שלו ובקיצור בגלל שהעם טיפש. אצלנו הרצוג עד עכשיו לא לוקח אחריות ודוחה כל פעם מחדש את הפריימריז. אצלנו יום אחרי בחירות אין איחולי הצלחה או תקווה לכך שראש הממשלה יוביל את המדינה להצלחה אלא הסברים על כמה העם טעה בבחירה שלו ועל כמה רע פה.

7. נקודה אחרונה – במשך 8 שנים כל חצי אמירה של ביקורת של איש ימין על הממשל האמריקאי זכתה לגינוי נרחב בטענה שזה הורס את היחסים עם ידידתנו הטובה ביותר ועושה נזק עצום ליחסים עם ארה"ב. בנתיים לא חלפו ימים בודדים וכבר כמה וכמה חברי כנסת מהאופוזציה מרשים לעצמם לומר בפומבי כמה רע יהיה עם טראמפ, כמה הם מאוכזבים מהניצחון שלו וכמה הם רצו שהילארי תיבחר. כנראה שפתאום מערכת היחסים עם הבית הלבן פחות חשובה להם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.