ומה אם המזרחים באמת נחותים? הדברים של בנוגע לנחיתותם של המזרחים נפסלו על-ידי רבים על הסף במבט ראשון. אולם אז הגיעה התגובה של אורשר שהייתה אמורה להיות סוג של התנצלות, אך לא הייתה באמת התנצלות, אלא אמירה שדבריו פשוט לא הובנו.

גידי אורשר. צילום: פלאש 90
לא הובן כהלכה? גידי אורשר. צילום: פלאש 90

ואז תהיתי: אולי הוא באמת לא הובן? אין ספק שהטקסט של אורשר הוא אחד המורכבים ביותר שקראתי בחיי, מורכב בהרבה מפילוסופיה של המשפט של הגל. על כן, חשבתי לעצמי, מה טקסט העומק של אורשר? מה אומרות המילים שמאחורי המילים?

כדי לפשט את הדברים ערכתי שרשרת לוגית פשוטה:
אקסיומה – ברי כי תרבותם של המזרחיים היא נחותה בצורה יוצאת דופן, שהייתה גורמת גם לאדם הנידראטלי לומר שהוא מעדיף לשמוע את בטהובן ולא את אייל גולן.

השלב הבא: הפילוסוף אורשר טוען בפוסט ההגותי שלו כי זאת התרבות הנחותה ממנה יצאו הנחותים, שמשום מה אורשר והחבורה המכילה שלו צריכים לסבול (לא יפה מצד הנחותים).

לאחר מכן נשאלת השאלה מה היא תרבותם של המזרחים הנחותים? וכאן מגיעה המסקנה המפתיעה: תרבותם של המזרחיים הנחותים היא תרבות המזרח, כלומר, התרבות הסורית, המצרית, המרוקאית ועוד, כלומר, תרבותם של ערפאת, עבאס, אסד, סאדאת, מובראכ, א-סיסי, בית פרהוד ועוד.

ואז לבסוף הבנתי מה טקסט העומק של הפילוסוף אורשר אומר – מדובר בביקורת עצמית נוקבת ואמיצה יש לציין, כנגד המחנה אליו הוא משתייך. מחנה שבמשך עשרות שנים טוען כי יש לעשות שלום עם הדיקטטורות הרצחניות ביותר, שקוראות במוצהר להשמדה של מדינת ישראל.

או-אז מגיע אורשר ואומר: לא. מדובר בתרבויות נחותות, עלובות, שכל מה שהן מבינות בו הוא רצח ודיכוי. מי ירצה לתמוך בהקמת מדינה פלשתינית של נחותים שכל מה שהם תומכים בו הוא מלחמה, דיכוי, רצח ואי-הכלת האחר? מי ירצה לתמוך ביוזמת שלום של הדיקטטורה הסעודית או הדיקטטורה המצרית? אף אדם שפוי, ובוודאי לא האדם התבוני.

בדבריו, אורשר בעצם פונה למחנה ממנו יצא ואומר כי תרבות המזרח היא תרבות חולנית ומעוותת, ואין שום סיבה הגיונית לתמוך בעבאס עמו מתחבקים בכירי המחנה שלו, כאשר ברור לחלוטין שמדובר ביצור צמא דם.

ניתן לומר כי רק פעם בדור קם הוגה ברמתו של הפילוסוף אורשר, שמבקר את מחנהו בצורה כל כך בוטה, גם אם סמויה מן העין, באופן שהמבוקר לא יחוש את הביקורת, אך השפעתה תחלחל פנימה.

עדי בן חור

עדי בן חור


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.