היום (א') פורסם כי מתנגד לחוק ההסדרה בטענה כי הוא עלול לגרום "לישראל להיראות כמדינת ", לפני חמש שנים נשמע הנשיא קצת אחרת. גם עמדתו של ידעה תהפוכות ברבות השנים.

דברים שרואים משם? הנשיא ריבלין ושר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
דברים שרואים משם? הנשיא ריבלין ושר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

"מדינת ישראל אימצה את החוק הבינלאומי, שאינו מאפשר למדינה הפועלת על פיו להחיל ולהפעיל את חוקיה על שטחים שאינם תחת ריבונותה", אמר ריבלין בפגישה שקיים עם גורמים פוליטיים לאחר העברת החוק עפ"י פרסום ב"הארץ" . "אם היא עושה כן, זוהי קקופוניה משפטית. היא תגרום לישראל להיראות כמדינת אפרטהייד — שהיא לא. אין כאן שאלה. לממשלת ישראל פשוט אסור להחיל את חוקי הכנסת על שטחים שאינם בריבונות המדינה". עוד הביע הנשיא התנגדות לחקיקת "פסקת התגברות" במקרה בו בית המשפט העליון יפסול את החוק.

לפני כחמש שנים, עת עמדה הריסת שכונת "" בבית אל על הפרק, תמך ריבלין, אז יו"ר הכנסת, בחוק ההסדרה.  "צפוי דיון סוער וקשה, אך אנו נקפיד על סדרי התנהלותו קלה כבחמורה, ולא נאפשר לרגשות להשתלט עליו. זהו נושא מצפוני ממדרגה ראשונה, וכל הכרעה שתיפול תחייב את כולם", אמר ריבלין בשנת 2012. לדבריו, אם לא ימצא פתרון אחר, על המדינה להסדיר את השכונה בחוק. הוא הוסיף כי "יש להתאים את החוק לצדק, אין לפתור עוול באמצעות עוול אחר".

על הסדרת הישוב אמר ריבלין באותה התקופה כי "אם הממשלה לא תסדיר את – תעשה זאת הכנסת". לדבריו, "על הממשלה ליטול אחריות למצב ולמצוא את הדרך החוקית והמשפטית להסדיר את מעמד הקרקע, אם בחקיקה ואם באמצעות החלטת ממשלה. ניתן לפצות את בעלי הקרקע, אם יימצאו ותוכח בעלותם, אפילו בפיצוי גבוה משווי הקרקע, וכבר היו דברים מעולם". הוא הוסיף כי "המקום הזה הוא בעל חשיבות ערכית ואסטרטגית למדינת ישראל. גם הזכות וגם הצורך הביטחוני מחייבים אותנו למצוא פתרון לבעיה".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן שינה את עמדותיו ביחס לחוק ההסדרה. אמש (מוצ"ש) אמר בערוץ 2 כי החוק מהווה "פגיעה בהתיישבות וחיזוק הממסד המשפטי". לדבריו, "זהו חוק לא נכון שרק מסבך את המצב". ב-2012 אמר ליברמן בשבתו כשר חוץ כי הוא תומך בחוק. "לא מדובר בפולשים בלתי חוקיים, אלא בקבוצת משפחות עם מוטיבציה ציונית בשליחות כל ממשלות ישראל. רוב היישובים הוקמו על-ידי ממשלות המערך", הוא אמר. "המשפחות קיבלו משכנתא, חוברו לרשתות החשמל והמים ועכשיו באים אליהן יום אחד וזורקים אותן מהבית. השיקול האנושי הקטן חייב להיות נגד עינינו. הם לא מפירי חוק ולא פולשים".

ברגע האמת תמך ריבלין בחוק ההסדרה שהעלה ח"כ זבולון אורלב, לעומת זאת ליברמן התנגד. החוק נפל ברוב של 66 מתנגדים מול 22 תומכים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.