מדד השלום החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל אביב התפרסם היום וממנו עולה  כי רוב של 61% מהציבור מעריך שהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים תגרום לאלימות מצד הפלסטינים. עם זאת, 60% טוענים כי הדבר אינו סיבה מספקת בכדי לדחות את המהלך.

שגרירות ארה"ב בתל-אביב. בקרוב בירושלים. צילום: מחלקת המדינה

 

עוד נשאלו המשיבים עד כמה חשוב לקיים משא ומתן עם הפלסטינים. 54.5% מהנשאלים אמרו כי זה חשוב, לעומת 40.7% שסברו כי אין זה חשוב.

באשר לחקירות ראש הממשלה טענו 55% מהמשיבים שאם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, עליו להתפטר. שני שליש מהמשיבים התנגדו לרעיון לפיו נתניהו יקבל חנינה אם יודה בהאשמות נגדו ויתפטר. 62.5% טענו כי הם אינם מאמינים לדברי נתניהו לפיהם "לא יהיה כלום כי אין כלום".

כ-50% מהישראלים אמרו כי סומכים על מקצועיות המשטרה בניהול החקירות נגד נתניהו, לעומת 45%. כמו כן, 54% ענו כי הם סומכים על היועמ"ש שיכריע באופן מקצועי בנושא תיקי נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

כ-41% מהנשאלים ציינו כי הנושא החשוב ביותר שצריך להיות על סדר היום הוא "סגירת הפערים החברתיים-כלכליים בחברה הישראלית". 23% ציינו את המאבק בשחיתות. 14.5% סברו שהאיום האיראני הוא הנושא החשוב ביותר לטיפול. יצוין כי רק 10% סבורים שהמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים הוא הנושא החשוב ביותר.אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי