מגילת המרד והחורבן

מגילת 'המרד והחורבן' מבקשת לשזור את סיפורי המרידות בזמן שלטון הרומים לכדי סיפור אחד שנע על אותו הציר- מקרה היסטורי נדיר של עם קטן בתוך האימפריה הרומית האדירה, שמתקומם פעם אחר פעם במשך 400 שנה מתוך אמונה עיקשת, שמירה על דרך אבותיו ומאבק על זהותו הלאומית. הספר עוקב אחר עשר מרידות, מירושלים דרך מצדה ועד ציפורי.

המרד הגדול
המרד הגדול

בן ארצי מונה בין השאר את המרד נגד הורדוס, מרד התפוצות ומרד בר כוכבא. המגילה פורשת מפה רחבה של מקורות היסטוריים: החל בספרות חז"ל דרך כתבי יוסף בן מתתיהו והיסטוריונים רומיים, וכלה בממצאים האחרונים של המחקר הארכיאולוגי וההיסטורי. מעבר לסיפור ההיסטורי הספר מבקש לתת מינוף ואמירה רוחנית בימי בין המצרים.

המאבק העצום הסתיים בתבוסה צבאית שהובילה לחורבן ולגלות של כמעט אלפיים שנה. ולמרות זאת העם היהודי זכה בניצחון דתי- רוחני, בכך ששרד ושמר על זהותו בגלותו הארוכה ואף זכה לחזור למולדתו העתיקה לאחר עשרות דורות.

השאלה החשובה הנשאלת במבוא של הספר היא: האם סיפור המרד והחורבן יכול להסביר את המשכו של הסיפור בימינו אנו, עם השיבה אל ארץ – ישראל? והתשובה המוצדקת שעונה בן ארצי היא- כן מוחלט. בן ארצי גם כותב שמעבר לחובה לקונן על העבר המתגלמת ביום זה, הרי שיש גם צורך לזכור את המאבק הצבאי העיקש על הצלחותיו החלקיות עד לחורבן הסופי.

פעם בכמה שנים צץ איזה 'חוכעם' ותוהה, האם עדיין רלוונטי לקיים את מצוות תשעה באב לאחר החזרה לארץ. לפני שאצים ומבטלים את הצום, הספר מציע אפשרות אלטרנטיבית לציון היום מלבד הצום. זיכרון המאבק ההיסטורי על מלחמותיו וגבורותיו ראוי שיסופר גם אם הסתיים בחורבן (זמני).

הדוגמאות לגבורה זו הן רבות. כך למשל, סיפורו של שמעון בר גיורא שמוטט את מגדלי הרומאים שניסו לפרוץ את חומות העיר. גם לאחר נפילת החומות מתאר בן ארצי מאבק עיקש סביב ניסיון הפריצה הרומאי להר הבית, כאשר רק לאחר שני ניסיונות פריצה עקובים מדם של הרומאים הם הצליחו לבסוף לחדור אל המקום המקודש.

הספר מלווה במידע רב ובלשון קלה, ומתאר את המאבק הצבאי והפוליטי באותה התקופה. נדמה לי שיש גם משהו חתרני בהדגשת הגבורה הצבאית סביב סיפור תשעה באב, משום שהלקח ההיסטורי הנפוץ הוא בדרך כלל סביב 'שנאת האחים' והרפורמות של רבן יוחנן בן זכאי, ואילו כאן מתואר החורבן מנקודת המבט הצבאית כאמור.

(מגילת המרד והחורבן/ ד"ר חגי בן ארצי. הוצאת 'ספריית בית אל' / 96 עמ')

ללמוד מהטובים ביותר

"אנחנו מקדישים זמן רב יותר לעבודה מאשר לכל דבר אחר בחיים. זה לא בסדר שחוויית העבודה, לפעמים אפילו אצל המעסיקים הטובים ביותר, מייאשת כל כך וגוזלת צלם אנוש", כך כותב לאזלו בוק, האחראי על משאבי אנוש ב'גוגל'. 'ללמוד מהטובים ביותר' שואב מידע מן המחקרים העדכניים ביותר ומהבנה עמוקה של הפסיכולוגיה האנושית, ומספק גם דוגמאות מטווח רחב של ענפים – כולל חברות עטורות שבחים שהן מקומות עבודה איומים, וחברות לא מוכרות במיוחד שמשיגות תוצאות יוצאות דופן כיוון שהן מעריכות את העובדים. המחבר מראה איך למצוא איזון בין יצירתיות למבנה, ומוביל להצלחה שאפשר למדוד באיכות חיים, נוסף על ערך שוק.

(ללמוד מהטובים ביותר / לאזלו בוק. הוצאת 'מטר' / 352 עמ'):עוד באותו נושא