העותק הקדום ביותר של מגילת איכה, בן למעלה מ-2000 שנה, הוצג בפני הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ובפני סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן.

הרב יוסף והמגילה העתיקה. צילום: רשות העתיקות
הרב יוסף והמגילה העתיקה. צילום: רשות העתיקות

השניים ביקרו במעבדות שימור מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות בירושלים, שם הוצגו כתבי- יד עתיקים רבים, בהם: תהילים מימי רבן שמעון בן גמליאל, תפילין מימי שמעון בן שטח וכן העותק הקדום ביותר של מגילת איכה שנמצא במערות קומראן, ומתוארך לימי הלל הזקן.

כידוע, מגילת איכה כוללת חמש קינות על חורבן הבית הראשון – אירוע ששינה באופן דרמטי את מהלך ההיסטוריה, האמונה והמחשבה של עם ישראל. את מגילת זו נוהגים לקרוא בט' באב – יום הצום והאבל הלאומי לזכר חורבן בתי המקדש וירושלים.

בהמשך הביקור ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, העניק לרב העתק ממגילת קלף של פרקי תהילים מלפני למעלה מ- 2,000 שנה. "אנחנו שומרים ומשמרים את המגילות הללו, שנכתבו לפני 2000 שנה", אמר חסון. "התוכן שלהן, הוא זה ששמר עלינו כעם ב-2000 השנים האחרונות. ביקור הרב הראשי לישראל כאן, כמי שממשיך להחזיק את לפיד התוכן ולהעבירו לדורות הבאים, הוא בעל משמעות עצומה עבורנו, במיוחד ערב תשעה באב. מבחינתי, הוא מסמל את ההמשכיות שאתה אנחנו נצעד, לאורך 2000 השנים הבאות".

הרב יוסף מסר: "מגילות מדבר יהודה הן העדות הקדומה ביותר להמשכיות המסורת היהודית כבר 2000 שנה. זהו נכס לאומי ראשון במעלה. חשוב מאוד לשמר את המורשת התרבותית הזו לטובת הדורות הבאים".

סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן, אמר: "זהו האוצר האמיתי שלנו, ההוכחה הבלתי ניתנת לערעור לקשר ההדוק של עם ישראל ותורתו לארץ ישראל".

 מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20