14:27 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > מאמן חדש, בעיות ישנות

מאמן חדש, בעיות ישנות

שלושה חודשים לפתיחת מוקדמות המונדיאל ולאלישע לוי יש הרבה עבודה כדי לתקן את הליקויים של נבחרת ישראל

בתחילת אוקטובר תגיע נבחרת איטליה, אחת הנבחרות הגדולות בעולם, אחת הנבחרות הטובות ביותר שהוגרלו עם ישראל במשחקים רשמיים ורשימת הליקויים שיש לאלישע לוי אחרי המשחק בסרביה גדולה מאוד.

אחרי מחנה אימונים מוצלח מאוד באוסטריה, נבחרת ישראל כשלה במשחק ההכנה בסרביה ונוצחה 3-1. אחרי שישה אימונים בלבד, קשה מאוד לבוא בטענות למאמן החדש, אבל התקלות של נבחרת ישראל גם בעידן של אלישע לוי נותרו כפי שהיו.

צילום: ההתאחדות הסרבית לכדורגל
צילום: ההתאחדות הסרבית לכדורגל

סרביה שיחקה שלושה ימים קודם עם קפריסין ומצפה לה משחק הכנה נוסף נגד רוסיה בעוד ארבעה. העייפות של הסרבים והרצון לחלק את העומס בין השחקנים אמור היה לשחק לטובת ישראל, אולם כמו שהנבחרת נראתה בנובי סאד, לא משנה מי מאמן אותה ומי משחק בהרכב, הבעיות נותרו אותן בעיות.

אחת הבעיות הקשות של נבחרת ישראל היא ספיגת שערים ממצבים נייחים, אלישע לוי עשה שיעורי בית ותרגל באימונים התגוננות במצבים נייחים, גם ביום המשחק, המאמן ערך אימון טקטי בבוקר ובו תרגל מצבים נייחים. באסיפות שקיים בתדריכים ובקטעי הוידאו שהקרין לשחקנים הוא הזהיר את השחקנים ממצבים נייחים. בפועל, במשחק נבחרת סרביה כבשה פעמיים ממצבים נייחים.

במשחק נגד נבחרת בינונית ברמה האירופית ועם הרכב חסר מאוד, ניתן היה לראות בבירור את המגבלות של הכדורגל הישראלי. גם במשחק נגד סרביה ניתן היה לראות את ההבדלים הגדולים במהירות של השחקנים, במהירות המחשבה, בגובה של שחקני ההגנה וההתקפה, בפיזיות שלהם ובניצול המצבים.

נבחרת סרביה כבשה שערים כאשר הגיעה למצבים בודדים, בעוד ישראל נזקקה לאין ספור מצבים כדי להבקיע שער אחד מפנדל. סרביה יוצאת במהירות מהגנה להתקפה ואילו נבחרת ישראל מניעה כדור לרוחב באיטיות לצד ההרגל המגונה להחזיר כדורים לאחור ולשוער. חלוקת אחוזי השליטה בכדור לרוב מטעים בכדורגל. נבחרת ישראל החזיקה בכדור בשיעורים דומים לאלו של סרביה, אולם זו היתה החזקת כדור שלא תרמה דבר לנבחרת ולא סיכנה את שער היריב.

שחקנים מובילים בליגת העל כמו מליקסון, בן חיים, בוזגלו, בן שהר ואפילו זהבי, התקשו עם המהירות והפיזיות של הסרבים ובכל מאבק על הכדור הסרבים הגיעו ראשונים. משחק הראש בהגנה לא השתפר וגורש (שרשם הופעת בכורה) הולך בדרכם של השוערים הישראלים ממשיכים לחלק מתנות ליריבות.

המאמן הלאומי התאכזב בסיום המשחק מהתוצאה ואמר כי הוא קיווה לתוצאה טובה יותר במשחקו הראשון. לוי ציין גם כמה נקודות טובות במשחק, בין השאר את הבלמים טיבי וצדק. לוי הוסיף כי מספר שחקנים מרכזיים לא היו בסגל בגלל פציעות והוא מאמין שהנבחרת תשתפר. המאמן מעוניין לקיים ימי אימון רבים מהרגיל לקראת המשחק הראשון נגד איטליה ובינתיים אין לו יכולת לכנס את השחקנים אלא רק בספטמבר, כמה ימים לפני המשחק נגד איטליה.

נקודת האור של המסע לאוסטריה ולסרביה היא האווירה בנבחרת. החיבור, נכון לעכשיו לפחות, בין המאמן לשחקנים טוב מאוד. לוי מקרין הרבה שקט וביטחון והשחקנים אוהבים זאת. בנוסף, לוי מתכוון לשחק במערך התקפי יותר מקודמו אלי גוטמן וכבר בסרביה הוא שיחק במשחקו הראשון בהרכב התקפי.

המינוי של ערן זהבי יעשה טוב לנבחרת ולזהבי עצמו. הקפטן החדש, מספרים בנבחרת כבר הראה שינוי משמעותי בהתנהלותו ומשמש דוגמא. בין זהבי ללוי יש חיבור טוב והשחקנים קיבלו את מנהיגותו ללא עוררין כולל השחקנים הוותיקים. המאמן ציין כי יזמן לנבחרת שחקנים טובים מבחינה מקצועית אבל גם ראויים מבחינת התאמתם למסגרת הנבחרת מבחינת אישיותם.

הנבחרת חוזרת היום (ד') לארץ. השחקנים ייצאו לחופשה, אבל אלישע לוי ייאלץ לחפש פתרונות איך מצמצמים פערים בין הנבחרת החדשה שלו ליריבות הגדולות בבית הישראלי איטליה וספרד. ״אני לא מרים ידיים ולא בא לקמפיין הזה במצב שהכל אבוד. אנחנו נשחק ויש הרבה מטרות שארצה להשיג בקמפיין גם אם נבחרות ספרד ואיטליה בבית שלנו. אנחנו עוד נשתפר, יש לנו זמן לעבוד להתאמן ולהיות טובים יותר״, אמר לוי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אצטדיון בלומפילד המחודש. הדמיה: עיריית תל אביב

השיבה לבלומפילד עלולה להידחות ל-2019

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ראש עיריית תל אביב, אמר רון חולדאי כי העבודות לבניית אצטדיון בלומפילד עומדות ביעדים וכי כל הקבוצות התל-אביביות ישחקו בו.