מאיר בנאי ז"ל. צילום: דיוויד סקורי
ז"ל. צילום: דיוויד סקורי

נפרדים ממאיר ז"ל: מאות בני אדם הגיעו היום (ו') לבית העלמין בהר המנוחות בירושלים להשתתף בהלווויתו של הזמר והיוצר מאיר בנאי, שהלך אתמול לעולמו בגיל 55 אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן. בין המשתתפים: בן דודו סולן להקת משינה, יובל בנאי, הזמר והיוצר ברי סחרוף, אשת התקשורת צופית גרנט.

גם האמנים שלומי שבת, גורי אלפי,קובי אריאלי, אורלי זילברשץ, מרגלית צנעני, אביב גפן, שלומי ברכה, יאיר ניצני, הראל מויאל ועמיר בניון הגיעו ללוות את בנאי בדרכו האחרונה. לבקשת המשפחה ההלוויה התקיימה ללא סיקור תקשורתי.

האח אביתר ובני משפחה בהלוויתו של מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
האח אביתר ובני משפחה בהלוויתו של מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בעמוד הפייסבוק של בנאי פורסמה הבוקר הודעה רשמית על מותו: "אתה צולל עכשיו עמוק לתוך הים. לגעת בצלילים המכושפים. הרוח חזקה, מכה את הגלים. מסע אל הנשמה בתוך דמעה. מאיר בנאי 1961-2017. תהיה מנוחתך עדן".

בשעות הבוקר פרסמה אחותו, אורנה, הודעה אישית לעוקביה בחשבון הטוויטר שלה, וסיפרה על מלחמתו האחרונה של אחיה במחלת הסרטן. היא ציטטה משירו "שער הרחמים", וכתבה כי "'חי פעם רק פעם, יש טעם אין טעם, עם כח בלי כח, שער הרחמים'. כמה נלחמת אחי. בכל הכוח. כמה רצית, כמה האמנת, כמה קיווית. נאבקת, נאחזת. זהו, די, נגמר. תנוח. תנוח אחי. זה נגמר".

יאיר ניצני כותב הלהליט "שירו של שפשף שביצע מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יאיר ניצני כותב הלהליט "שירו של שפשף שביצע מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דקות ספורות לפני שעלה על הבמה בהופעה באשקלון עם להקת משינה, נפרד בן דודו של מאיר, יובל בנאי, נפרד ממנו על הבמה. "חבר ובן דוד אהוב הלך לעולמו ממש לפני שעלינו לבמה. חבר ילדות שלי, אח שלי, אהוב לבי – מאיר בנאי לא איתנו יותר. אנחנו נעשה את ההופעה הזאת כי אני חושב שזה מה שמאיר היה רוצה שנעשה. הוא היה מוזיקאי מדהים, אדם מדהים", אמר יובל בעצב.

הזמר עמיר בניון סיפר לפני ההלוויה כי לא ידע על מחלתו של מאיר ז"ל "זו הייחודיות שלו וזה בא לידי ביטוי בדברים שהוא עשה וכתב. יהי זכרו ברוך". הזמר אביב גפן הגדיר את מותו של בנאי שהיה עבורו "שותף בלב ובנפש" כ"רגע עצוב למוזיקה הישראלית".

"אני לא מאמין שהוא מת", אמר הזמר שלומי בת ששיתף פעולה עם מאיר ז"ל בשיר 'ירושלים'. "הזיכרון שלי ממנו זה הקול שלו – שלא עזב אותי".

"מאמין שהדרך שלו תימשך. אני בכל אופן אמשיך לבצע את שיריו", אמר הזמר הראל מויאל.

גם המערכת הפוליטית ספדה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לזמר מאיר בנאי שנפטר בגיל 55. "אולי זה הקול שלו שמרטיט את הלב, אולי זו הכוונה בשירתו, אבל בכל פעם ששמעתי אותו שר הזדהתי ונפשי נסחפה עם המנגינה למחוזות שרק מוסיקה יכולה להוביל אליהם", אמר ריבלין. "הייתי מזמזם את שיריו בליבי גם שעות אחרי סוף הניגון: 'כי את, גם את חלק משער הרחמים', 'כי העיר כבר עייפה היא פוחדת מעצמה, רוצה לנשום'. מאיר בנאי. אזכור אותך צעיר כפי שהיית, מסתיר חיוך מבויש, משורר נפלא ומוסיקאי נדיר. תנחומיי למשפחת בנאי האהובים", הוסיף הנשיא.

קובי אריאלי וגורי אלפי אהרון באים להיפרד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
קובי אריאלי וגורי אלפי אהרון באים להיפרד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הזמר אביב גפן חולק כבוד אחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הזמר אביב גפן חולק כבוד אחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שרת התרבות, , ספדה לזמר המנוח: "אנו נפרדים היום ממאיר בנאי, נצר למשפחת הבנאים של התרבות העברית. אהבתי לשמוע את שיריו, אשר הדהדו את ייחודיותו כאמן וכאדם. מאיר, נפרדת ממך במילותיך שלך – לך בדרך שאתה מכיר אל שער הרחמים שם למעלה – ותישא שיר ותפילה למען כולנו".

חברת הכנסת (המחנה הציוני) ספדה: "מאיר בנאי היה זמר נשמה של המוסיקה הישראלית שהלחין בכישרון רב פיוטים יהודיים וריגש את כולנו ב'שער הרחמים' ובעוד עשרות שירים. יהי זכרו ברוך", אמרה לבני.

ח"כ יואל חסון , סגן יו"ר הכנסת: "חריקות שער הרחמים נשמעות למרחקים. הערב כולנו כואבים את לכתו של אחד מן היוצרים המשמעותיים ביותר שישראל ידעה, מאיר בנאי. גוון הקול המיוחד והלחנים האדירים ימשיכו לפרוט על מיתרי הלב של כולנו, לב סדוק. מאיר בנאי, יהי זכרך ברוך".

הזמר אלישע בנאי, בנו של יובל בנאי סולן "משינה" ובן דודו של מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הזמר אלישע בנאי, בנו של יובל בנאי סולן "משינה" בן דודו של מאיר ז"ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השחקנית אורלי זילברשץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השחקנית אורלי זילברשץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הזמר שלומי שבת. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הזמר שלומי שבת. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יושב ראש אמ"י, יענקל'ה מנדל, אמר: "הלב מסרב להאמין. מאיר שיקף ביצירה שלו את הישראליות על כל גווניה היפים וקולו יחסר מאוד בנוף המוזיקה והתרבות הישראלית. אנחנו נמצאים ימים ספורים לפני אירוע הענקת פרסי מפעל חיים של אמ"י במסגרתם אנחנו גם מזכירים בכל שנה גם את חברי אמ"י מהם נפרדנו השנה. בכאב ענק נוסיף גם את שמו של מאיר. תנחומינו למשפחתו היקרה".
מאיגוד אמני ישראל נמסר כי "האיגוד המום וכואב מהידיעה על פטירתו בטרם עת של אחד היוצרים המוערכים והחשובים בישראל, חברנו מאיר בנאי".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.