16:14 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מאות מרצים הודיעו כי ימשיכו לדבר על פוליטיקה בהרצאות

מאות מרצים הודיעו כי ימשיכו לדבר על פוליטיקה בהרצאות

בעצומה שפרסמו האקדמאים נכתב כי "לשלטון אין שום סמכות לקבוע כיצד להתבטא באקדמיה". מנגד, בתנועת 'אם תרצו' בירכו על המהלך

יותר מ-300 אנשי אקדמיה הודיעו בסוף השבוע כי בכוונתם להתעלם ממסקנותיו של פרופ׳ אסא כשר, שמונה בשבוע שעבר על ידי שר החינוך נפתלי בנט כדי לנסח קוד אתי להתבטאויות פוליטיות של מרצים. כך נחשף אמש ב"הארץ".

"שומרים על זכויות הסטודנט" נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
"שומרים על זכויות הסטודנט" נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

אנשי האקדמיה חתמו על עצומה בה נכתב בקצרה כי ״אנחנו, מרצות ומרצים באקדמיה, מכריזים מראש כי נתעלם לגמרי ממסקנות וועדת כשר, שמונתה בידי בנט לקביעת ׳כללים מנחים להתבטאויות פוליטיות של מרצים באקדמיה׳. לשלטון אין שום סמכות לקבוע כיצד להתבטא באקדמיה״. עד היום (שבת) חתמו עליה בין היתר חתן פרס ישראל דוד טרטקובר, פרופ׳ יהודה שנהב, פרופ׳ רחל גיורא, פרופ׳ פרימה אלבז-לוביש, פרופ׳ אייל גרוס, פרופ׳ רון ברקאי, ד״ר מנאל שלבי, פרופ׳ משה צוקרמן, ד״ר ענת מטר, פרופ׳ יוסף אגסי, פרופ׳ נטע זיו, ד״ר יופי תירוש, פרופ׳ דוד אנוך ופרופ׳ חיים גנז.

בכתב המינוי ששלח השר בנט לפרופ' כשר ביום חמישי נכתב כי "לאחרונה מגיעות אליי בתפקידי כיו"ר המל"ג תלונות רבות בדבר תופעות מתמשכות של חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. כפי שבא לידי ביטוי גם בהחלטות עבר של המועצה להשכלה גבוהה, יש למנוע מצב בו סטודנטים או מרצים יסבלו מדחייה, השתקה, הדרה או אפליה בשל זהותם או בשל השקפותיהם האישיות, ובכלל זה עמדותיהם הפוליטיות”.

יוזם העצומה נגד הקוד האתי, ד”ר אורי וייס מאקדמיית פולונסקי שבמכון ון ליר, אמר ל״הארץ״ כי ״יש גופים שצריך להימנע מכל משא ומתן איתם. כך נכון לגבי וועדת בנט-כשר, שאותה צריך להחרים. הצנזורים באקדמיה ראויים להתעלמות, וכאשר יש ניסיון לצנזורה מוסדית קולקטיבית כמו במקרה הזה, הם ראויים להתעלמות מופגנת ומוכרזת״.

אם תרצו באוניברסיטת ת"א. צילום: נעמה כרמל
אם תרצו באוניברסיטת ת"א. צילום: נעמה כרמל

פרופ׳ דניאל בר-טל מאוניברסיטת תל אביב פנה לכשר וביקש ממנו לא לקבל את התפקיד. במכתב שהעלה לרשת כתב בר-טל לכשר: ״אני פונה אליך, בשם ערכי הדמוקרטיה והאתיקה המקצועית של אקדמיה, לא לקבל את התפקיד שהטיל עליך שר החינוך נפתלי בנט. התפקיד שהטיל עליך מהווה עוד סימן לרצונו לבנות כאן משטר עם מחשבה טוטליטרית – אל תיתן לזה יד!!!! מדיניותו במשרד החינוך ודרכו הפוליטית מבטאים את תפיסת עולמו״.

מנגד, בתנועת 'אם תרצו' בירכו על המהלך: "לאחר שחשפנו תופעות רבות של אנטי ציונות באקדמיה ובמיוחד לאחרונה את חדירת ארגוני השמאל הקיצוני לתכניות האקדמאיות והפעלנו לחץ מתמשך לתיקון העוול- נראה שדברים מתחילים לזוז. אחרי חשיפות של מעורבות של ארגוני שמאל קיצוני באקדמיה, של תכניות תמריצים להתנדבות בבצלם ובמוקד להגנת הפרט, של השתקת קולות ציונים ופגיעה בסטודנטים בעלי עמדות לאומיות, של חשיפת קליניקות שהגנו על מחבלים שרצחו יהודים. אחרי שמספר ועדות בדיקה של המל"ג קיבלו את המלצותינו בנושאים אלו, משרד החינוך יוזם מהלך שישים סוף לתופעה זו. אנו מברכים את פרופ' אסא כשר ומזמינים אותו לקרוא וללמוד את דוחות התנועה לעומק. פעילי התנועה בקמפוסים יעמדו לרשותו וישמחו לסייע על מנת לבחון את הדברים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"