בעת שהשופטת שהייתה שופטת מן המניין, היא הצטרפה לפחות 12 פעמים לדיוני השופטים בוועדה לבחירת שופטים – אף שלא הייתה חברה בוועדה. כך עולה מפרסום יומני שופטי .

הנשיאה המיועדת השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90
הנשיאה המיועדת השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90

ביקשה משופטי בית המשפט העליון לפרסם את לוח הזמנים והיומנים שלהם מתחילת שנת 2016, זאת בהתאם לחוק חופש המידע. בהנהלת בתי המשפט השיבו כי נדרשות כ-600 שעות עבודה להכנת היומנים ודרשו על כך 18,000 שקל. הסכום החריג גוייס בתוך 48 שעות באמצעות קמפיין מימון המונים, כך שבימים האחרונים מסרו השופטים את היומנים לידי התנועה.

מבדיקת היומנים עולה כי השופטים החברים בוועדה לבחירת שופטים נאור, רובינשטיין וג'ובראן וביומנה של אסתר חיות שאינה חברת ועדה מתועדות לא פחות מ-12 ישיבות של הארבעה המוגדרות כישיבות הכנה והתייעצות לקראת כינוס הממנה מועמדים לבתי המשפט.

לכאורה, הדברים עומדים בניגוד לחוק בתי המשפט הקובע כי על החברים בוועדה לבחירת שופטים לפעול שלא בשם הגוף ממנו הם מונו אלא בהתאם לשיקול דעתם הבלעדי. בסעיף 6 לחוק נכתב כי "חבר הוועדה יצביע על פי שיקול דעתו, ולא יהיה מחויב להחלטות הגוף שמטעמו הוא חבר בוועדה".

משכך ישיבות ההכנה השיטתיות כפי שמופיעות ביומנים מעידות כי שלשת השופטים פעלו כבלוק אחד ובאופן מוסדי בצורה הנראית שנעשית בשם בית המשפט העליון. 

עו"ד שמחה רוטמן. צילום מסך
עו"ד . צילום מסך

מהיומנים עולה עוד כי השופטת חיות נפגשה עם בשלשה תאריכים לאחר שתיאמה זאת עם הנשיאה נאור, אך לא מסרה מי הם העיתונאים. עיתוי הפגישות: לפני כינוס הוועדה לבחירת שופטים וכן כשנודע ששרת המשפטים מתכוונת לדון בשיטת באמצעותה נבחרה נאור לבסוף לנשיאה.

כזכור, לפני כארבעה חודשים חייבו שופטי העליון את ראש הממשלה נתניהו לפרסם את מועדי השיחות שערך עם אנשי העיתון 'ישראל היום'. בפסק הדין נקבע כי השקיפות הציבורית באשר לקשרים ולאינטרסים של נושא משרה שלטונית אל מול גורמים פרטיים היא בעלת חשיבות לתקינות שלטונית, לטוהר המידות ברשויות השלטון, ולאמון הציבור ברשויות השלטון.

יצוין כי נאור וחיות עצמן לא שללו כי קיימו שיחות עם עיתונאים אלא שבניגוד לפסק הדין השופטות עצמן לא מסרו את מועדי השיחות הטלפוניות עם עיתונאים וטענו כי אינן מנהלות רישום שיחות.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מברכים על מסירת ואומרים כי "זהו צעד ראשון לשקיפות הראויה גם בבית המשפט, שעד היום נמנע בעקביות מלהיחשף לאור השמש ולהחיל על עצמו את הסטנדרטים המתחייבים מרשות שלטונית".

היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה עו"ד שמחה רוטמן אמר בתגובה: "ישיבות ההכנה והתיאום בין השופטים החברים בוועדה לבחירת שופטים יחד עם הנשיאה העתידה, חיות, מעידים על כך שאין פלורליזם בבית המשפט העליון ששופטיו פועלים בתאום מלא וכאיש אחד". לדברי רוטמן "מציאות כזו מלמדת שנכון להוציא את השופטים מהליך המינוי ובכך להצטרף לשאר המדינות הדמוקרטיות בהן מינוי שופטים נעשה על ידי נבחרי הציבור בהליך פומבי ושקוף".

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "סעיף 6א' לחוק בתי המשפט קובע כי על חברי הוועדה לבחירת שופטים להצביע לפי שיקול דעתם, וחזקה על כל חברי הוועדה שכך פעלו. הסעיף אינו אוסר על חברי הוועדה לקיים התייעצות. השופטת חיות, כמי שהייתה מועמדת לכהן כנשיאה עם פרישתה של הנשיאה נאור, התבקשה להשתתף בחלק מאותן התייעצויות וכך עשתה. הנשיאה חיות אינה רואה כל מניעה למסור את שמות אנשי התקשורת שעימם נפגשה, ככל שהדבר תלוי בה".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא