ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ראש הממשלה עם שר האוצר . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

החלה ישיבת ראשי המפלגות על . שר האוצר משה כחלון, שמתנגד לנוסח מורחב של החוק, נעדר מהישיבה. ראש הממשלה נתניהו הודיע בישיבת ראשי קואליציה שהוא תומך ויקדם את פסקת ההתגברות לפי המודל הבריטי שהציע יריב לוין. יתכנסו ביום ראשון בישיבת ראשי קואליציה לדיון מהיר כדי לקדם את החקיקה לאלתר. לפי הצעת לוין, לבית המשפט העליון תינתן האפשרות להמליץ על ביטול חוקים, אך לא הסמכות לעשות כן.

במהלך הדיון תקף השר יריב לוין את שר החינוך נפתלי ואמר: “אתם רוצים רק פסקת התגברות נקודתית. ההצעה הזאת חלשה, אנחנו רוצים לקדם הצעה יותר חזקה ורחבה”.

לוין הוסיף: “אני דיברתי עם סמוטריץ והוא הודה שההצעה שלו בעייתית ושיש מודלים טובים ממנה. לדוגמה – המודל הבריטי טוב יותר מההצעה שאתה (בנט) מדבר עליה. היא הוגשה בעבר וחתומים עליה יואל חסון, אביגדור יצחקי וסיעות חרדיות. ייתכן ונצטרך בהמשך פשרה כי צריך להעביר את החוק במליאה, אבל אני מאמין שצריך ללכת על מהלך רחב יותר שיש לו יותר קונצנזוס. ללכת היום רק על פסקת התגברות נקודתית זה יגרום נזק כי לא יעמוד בבגצ, כמו שהיה בפסקת ההתגברות בחוק הגיוס”.

עימות סוער בראשי הקואליציה

 

בנט, דרעי ונתניהו. צילום: מארק ישראל סלם

בנט אמר: “בואו נכנס ועדת שרים לחקיקה כבר היום אחר הצהריים כדי לאשר את פסקת ההתגברות הרחבה. הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים”.

ראש הממשלה סירב ואמר שצריך לבחון אופציה חלופית.

בנט: “היו המון שנים, הגיעה העת להכריע. אני חושש שאם לא נהיה נחושים זה יהיה מסר שגוי למסתננים ולעולם”.

דרעי: “זה יכול לפגוע במענה של בג״ץ בעניין אוגנדה”.

בנט: “זה לא שווה כי זה יקרוס, פסקת ההתגברות היא הפתרון”.

נתניהו: נכון. (אבל סירב לכנס ועדת שרים).

לוין: “בואו נקדם את ההצעה הבריטית – אי יכולת של בית המשפט לפסול חוקים”.

בנט: “יש לכם הצעה כזו כרגע?”

לוין ורה”מ: “לא”.

בנט: “אוקיי, אז בואו נכנס היום ועדת שרים לחקיקה ונעביר פסקת התגברות. אם לא היום – לכו תדעו מתי כן. אם תהיה הצעה בריטית – מראש אני מודיע שאתמוך”.

רה״מ הטיל וטו וסירב לכנס ועדת שרים לחקיקה.בליכוד הזכירו כי חוץ מבנט אף אחד מראשי הקואליציה לא ביקש לכנס היום ועדת שרים לחקיקה, מפני שההצעה של בנט חלשה יותר מכפי שראשי הקואליציה רוצים לקדם כעת.

: זו פסקת ההתגרות

בתוך כך, יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, יאיר לפיד, תקף את המהלך שמוביל ראש הממשלה וכינה אותו “פסקת ההתגרות”.

לפיד, שהגיע הבוקר לרוטשילד לחתום מחדש על התחייבות לקיום ערכי מגילת העצמאות במסגרת המיזם “שער הדמוקרטיה הישראלית” אמר: “באנו הנה לחתום מחדש על מגילת העצמאות יחד עם אנשים טובים שרוצים את הערכים של המגילה הזאת”.

“הממשלה בדיוק עכשיו יושבת בשביל להעביר שאומר שלאזרח לא יהיה למי לפנות אל מול עריצות השלטון כי בית המשפט העליון יעוקר מכוחו זו לא פסקת התגברות זו פסקת התגרות, הממשלה הזאת מתגרה בשלטון החוק פעם אחר פעם מנסה לרמוס את ערכי הדמוקרטיה ואנחנו לא ניתן לה לעשות את זה”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.