16:19 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > לפיד: "שהפלסטינים יעופו לנו מהעיניים"

לפיד: "שהפלסטינים יעופו לנו מהעיניים"

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד פרש את משנתו בנושאי ישראל והפלסטינים, הסקרים החוזים לו 25 מנדטים ועסקת הצוללות

"אנחנו צריכים להוציא את הפלסטינים מחיינו. לא יהיה שלום בימינו", כך אמר הערב יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד הערב (ש') בערוץ 2.

לא מאמין בשלום עם הפלסטינים בימינו. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לא מאמין בשלום עם הפלסטינים בימינו. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מה שאנחנו צריכים זה חומה גבוהה, הם יהיו בצד השני ואנחנו בצד שלנו ושיעופו לנו מהעיניים", הוסיף לפיד. "אנחנו צריכים ביטחון ופרידה מהפלסטינים. לא שלום עלי אדמות שכולם מחזיקים ידיים ואומרים אחד לשני 'איזה יופי'. זה לא יקרה, זה המזרח התיכון".

לדבריו, "זה לא יכול להיות התנתקות שניה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לא מדינת דאעש ולא סוריה שניה שמונה קילומטר מהמקום בו אנחנו יושבים. זה צריך להיות זהיר, בטחוני, לאומי וצריך להיפרד כי אנחנו לא רוצים שתי מדינות שנדחסו למדינה אחת. אבא שלי לא הנה בא מהגטו בשביל לחיות במדינה דו לאומית. הוא בא בשביל לחיות בארץ של היהודים וזה מה שהיא צריכה להיות".

לפיד נשאל על דבריו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן כי עדיף שערביי ישראל לא יגיע להצביע בבחירות. "אני מניח שביטן היה משעה גם את מנחם בגין מהכנסת כמו שהשעה השבוע את בנו", עקץ לפיד.

"אני גדלתי במחנה הלאומי. אבא שלי היה איש של בגין, אני חילקתי סטיקרים של הליכוד ב-1981. מחנה לאומי לא מתנהג ככה וזה לפני שידברנו על הנזק בעולם. מחר כל עיתון בעולם יכתוב שיו"ר הקואליציה של מדינת ישראל קרא לקחת 20% מתושבי מדינת ישראל ולא לתת להם להצביע. זאת מתנה לארגוני ה-BDS".

"זה הקלאסיקה של פוליטיקה שעסוקים רק בעצמם, שזה כל הקואליציה. כל מה שמעניין אותם זה הפריימריז שלהם והמשחקים הפולטיים שלהם ואין מדינה ואין אחריות לאומית. מחנה לאומי צריך שתהיה לו אחריות לאומית. זה מעשה חסר אחריות".

לפיד: כראש ממשלה אגביל את הכהונה לשתי קדנציות

על סקר ערוץ 2 מהשבוע שעבר, שלראשונה משווה את כוחו של לפיד לזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו וצופה לו 25 מנדטים, אמר לפיד: "אנחנו שומרים גם על פרופורציות וגם על צניעות. ראינו מה אומרים סקרים ראינו בברייקזיט ראינו בארה"ב ראינו בקולומביה ראינו בצרפת רואים בכל מקום. אני עובד קשה אני לא יודע אחרת. זה נחמד ל-5 דקות כי זה מקצוע שאין בו הרבה דקות נחמדות".

לפיד משתווה לו בסקרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לראשונה לפיד משתווה לו בסקרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנחנו הולכים לבחירות בין מה שהיה במדינת ישראל למה שצריך להיות אנחנו צריכים להתקדם אנחנו נתקענו עם פוליטיקה שלא עובדת בשביל אנשים", הסביר לפיד ואמר כי למפלגתו יש תכנית בת 7 נקודות עבור מדינת ישראל.

על דברי השרים החרדים אריה דרעי (ש"ס)  ויעקב ליצמן (יהדות התורה) שלא יתבשם מהסקר אמר לפיד: "לא מוכן לשחק את המשחק הזה שבו באים מציעים הצעה לתושבי מדינת ישראל, אומרים להם מה נכון להם, לחייהם, לעתידם, ליומיום שלהם ואז אומרים להם: 'כן אבל קואליציה וממנדטים. יש דבר מהותי והוא שהמערכת הפוליטית בגדה באזרחי ישראל והגיע הזמן שיבואו לעבוד בשבילם".

למרות הדברים הקשים לפיד הצהיר כי ברגע שיהיה ראש ממשלה יפנה תחילה אל מפלגת הליכוד ויזמין אותה להצטרף אל הקואליציה. "מפצלים אותנו ומשסעים אותנו למוות. לוקחים את החברה הישראלית ואומרים 'אם כולם ישנאו אחד את השני מספיק, אז השבט שלנו יקבל יותר מנדטים'. מה זה? אנחנו צריכים לחיות ביחד. יש לנו אויבים מבחוץ, לא מבפנים ולכן אם אני ו'יש עתי'ד נעלה לשלוטון הדבר הראשון שננסה לעשות זה ליצור פה איחוד לאומי גדול ככל האפשר".

כשנשאל האם הדבר הנכון ביותר עבורו הוא להיות מס' 2 במפלגה בראשות מועמד אר השיב לפיד כי "כבר חודשים ארוכים 'יש עתיד' היא האלטרנטיבה השלטונית היחידה".

"אין אדם אחר שמתחרה בבנימין נתניהו על ראשות הממשלה במדינת ישראל", הוסיף.

 

לדברי לפיד הדבר החמור ביותר בפרשת הצוללות הוא כי "בעסקה הביטחונית הגדולה בתולדות המדינה, כסף ישראלי של מערכת הבטחון, של החיילים, של הילדים שלנו, נסע לחוץ לארץ לגרמניה ואז דרך חשבונות סודיים חזר לכיסו של פרקליטו האישי של רה"מ ונשאר שם בלי שאיש ידע מזה".

צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90
צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90

"אני לא חושב שחס וחלילה ראש הממשלה מושחת. מהיכרותי איתו הוא אף פעם לא נראה לי מושחת. אבל זה שהוא לא ידע זה חמור מאין כמותו", טען יו"ר יש עתיד. "אני מכיר את בנימין נתניהו הרבה מאוד שנים – זה לא היה ככה. אולי זה מה שקורה כשיושבים יותר מדי שנים על אותו כסא".

כדי לפתור את הבעיה ציין לפיד כי הוא יגיש "הצעת חוק שאומרת שצריך להגביל את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות. אני מתחייב שאם אהיה ראש הממשלה אעביר את זה ואתחיל בעצמי".

"כדי לקבל זמן מסך צריך להיות קולני"

"היות ואני מבין משהו בתקשורת זה לא נורא מסובך להיות כל יום בתקשורת. כל מה שאני צריך להיות זה קולני, גס רוח, ולתקוף באופן אישי בני אדם", השיב לפיד לטענה שקולו באופוזיציה לא נשמע.

"למשל, לא מקובל עליי לתקוף באופן אישי את אשתו וילדיו של ראש הממשלה אז אני לא נמצא באולפן. אני מוכן לקבל את זה על עצמי, כי אני חושב שהשיח הישראלי והדרך שבה אנחנו מפצלים את עצמנו זאת סכנה למדינה הזאת".

את מה שיש לי להגיד על חוק המואזין או על חוק ההסדרה אמרתי בכנסת", ציין לפיד. "כרגע מי שלא צעקן וגס רוח מקבל פחות זמן מסך, אז אני מוכן לקבל פחות זמן מסך".

"לא בונים מדינות, בונים בתי ספר והמדינות נבנות סביבם", אמר לפיד על תוצאות מבחני פיז"ה שלא הציגו תוצאות מזהירות לתלמידי ישראל. "אנחנו צריכים לקבל החלטה שרווחי הגז הולכים לחינוך ומדע. זה חלק משבע הנקודות. ובנוסף, לבנות אחרת את המדיניות החינוכית של ישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"