"אם אפשר במלחמה הבאה להציל חייל אחד – זוהי חובתה של הממשלה לתקן", כך אמר היום (ב') יו"ר יש עתיד, ח"כ , בישיבת הסיעה לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על מלחמת ''.

על אף שהיה שר וחבר קבינט בזמן המלחמה, מתח לפיד ביקורת על התנהלות רה"מ והדרג המדיני, אך הבהיר כי למרות הטעויות רה"מ לא צריך לפרוש.

מתח ביקורת. ח"כ לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מתח ביקורת. ח"כ לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מה שמדאיג הן לא הטעויות, אלא ההכחשה. הניסיון לעסוק בתדמיות ובפוליטיקה ובספינים תקשורתיים על חשבון הביטחון הלאומי. כך לא מנהלים מדינה", מתח לפיד ביקורת על רה,מ בנימין נתניהו. " צריך להתייצב בפני המדינה ובפני הצבא ולהודות שטעה. להודות שדו"ח המבקר מוכיח מעל לכל ספק שהוא טעה. הוא צריך להגיד לאזרחי ישראל, 'תהליך התיקון, תהליך הפקת הלקחים, מתחיל היום, עכשיו, ברגע זה'. זוהי המסורת הישראלית, זוהי דרכו של צה"ל, זהו הדבר הנכון והאחראי לעשותו".

"מחר יפורסם דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן. זה דו"ח מקצועי ומעמיק, וגם דו"ח קשה וחמור, עם הערות אישיות לראש הממשלה, לשר הביטחון לשעבר, לבכירי צה"ל. השאלה היא מה אנחנו הולכים לעשות עכשיו? האם אנחנו הולכים לגלוש שוב לריב פוליטי מכוער, או שאנחנו הולכים לתקן?", שאל לפיד. "לא מדובר בפוליטיקה, מדובר בחיי החיילים שלנו, בחייהם של תושבי עוטף עזה, בביטחון ישראל. מי שלא לומד מטעויות ישלם מחיר במלחמה הבאה. הצבא עשה את הדבר הנכון. הוא החל בתהליך הלמידה והתיקון יום אחרי המלחמה. לפי מיטב המסורת של התחקיר הצה"לי הוא בדק איפה הוא טעה ביושר ובאומץ, והלך לטפל בזה".

לדברי לפיד, "הדרג המדיני ובעיקר ראש הממשלה עשה בדיוק את ההיפך. בנושא זה דו"ח המבקר חד משמעי. גם אחרי שהובהר לראש הממשלה בידי השב"כ ואמ"ן שהמנהרות חוצות הגדר הפכו לאיום אסטרטגי, ראש הממשלה לא קיים את הדיונים שצריך היה לקיים, לא הביא את הנושא לקבינט, לא נתן לצבא את ההוראות הנכונות. אף אחד מהדברים האלה גם לא תוקן בשנתיים וחצי האחרונות. לא עבודת הקבינט, לא דרך קבלת ההחלטות, לא העבודה מול הצבא".

"אולי זה יפתיע חלק מכם, אבל אני לא חושב שראש הממשלה צריך להתפטר בגלל שטעה", הבהיר לפיד. "טעויות קורות. מלחמות לא קורות במעבדה. שיקולי בטחון הם עניין מורכב. יש סביבנו במזרח התיכון לא מעט איומים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא