23:30 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "למרות ממשלת הימין – אנחנו בהקפאה עמוקה"

"למרות ממשלת הימין – אנחנו בהקפאה עמוקה"

ארה"ב זועמת: הוועדה להתיישבות הכשירה שכונות שהוקמו בעבר ואישרה בנייה מצומצמת באיו"ש. בהתנחלויות משוכנעים: זה לא מספיק

מחלקת המדינה של ארצות הברית פרסמה בלילה גינוי רשמי לאישור שהעניקה ועדת המשנה להתיישבות במשרד הפנים למאות יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון. בהודעה נאמר כי מחלקת המדינה "מוטרדת ממדיניות ישראל, שמאשרת באופן רטרואקטיבי התנחלויות בשטחים הפלשתיניים". עוד נאמר כי הדבר "מאפשר לישראל להרחיב את ההתנחלויות ללא הגבלה".

"מדובר בטיפה בים, אנחנו כבר שנים בהקפאה עמוקה", כך הגיב אמש (ד') ראש מועצת בית אריה אבני נעים לאחר ששמע על אישור רטרואקטיבי של 31 יחידות דיור שנבנו בישובו. ועדת המשנה להתיישבות במשרד הפנים הסדירה היום שכונות שלמות שכבר נבנו. לצד שכונות אלו, אושרו 120 יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון. לצד האישורים, בוועדה דחו בקשות לאשר 32 יחידות באפרת ו-30 יחידות נוספות ביישוב נופים.

בית אריה.
בית אריה.

על שולחן הוועדה הונחו בקשות לאשר 31 יחידות ביישוב בית אריה שכבר אושרו, 36 ביישוב נופים שבשומרון, 20 בגבעת זאב הסמוכה לירושלים ו-32 יחידות ביישוב אפרת שבגוש עציון. בכל הוכניות הללו מדובר על יחידות דיור חדשות, ומתן תוקף משמעו שלב אחרון לפני התחלת הבנייה. בנוסף, אישרה הוועדה לאשר 234 דירות לבית אבות ביישוב אלקנה. עם אישור הדרג המדיני, ניתן יהיה להוציא את הבנייה לפועל. כאמור, הבקשות לגבי אפרת ונופים נדחו.

מלבדן אישרו בוועדה בדיעבד יחידות דיור קיימות:. הסדרה של שכונה שלמה בעופרים-בית אריה הכוללת 178 יחידות דיור, וארבע יחידות דיור חדשות להפקדה ביישוב הר גילה.

"אני לא חושב שאנחנו צריכים להתנצל בפני אף אחד. ואני מצפה שיאושרו בהקדם תכניות נוספות לבנייה ביהודה ושומרון", הוסיף נעים.

אבי נעים. צילום: פלאש 90
לא מתנצל. אבי נעים. צילום: פלאש 90

הקפאה רבת שנים

בישובים ביהודה ושומרון כמהים לאישורי בנייה, כאשר במסגרת תכנית "המקל והגזר" של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפיה בנייה בלתי חוקית ערבית בשטחי C יאושרו באופן רטרואקטיבי, בזמן שבנייה יהודית נעצרת. הקפאת הבנייה החלה משנת 2009, עת ניסה הנשיא האמריקני אובמה לחדש את תהליך השלום. ממשלת נתניהו השנייה הסכימה להקפיא את הבנייה היהודית מעבר לקו הירוק למשך עשרה חודשים בהם המתינה שאבו מאזן יאות לשבת סביב שולחן המו"מ.

בשנים האחרונות, על אף שישנה בנייה ביהודה ושומרון, מתקיימת הקפאת תכנון בנייה, שצפויה ליצור מחסור עצום ביחידות דיור בשנים הקרובות. כמו כן, באחרונה עלה לכותרות הישוב עפרה, בו מתגורר הלוחם יהודה הישראלי שנפצע במבצע 'צוק איתן'. הישראלי זקוק להקמת מבנה מותאם סמוך לביתו. כיוון שהוא גר מעבר לקו הירוק, משרד הביטחון לא אישר את הבנייה.

ברקע עדיין נמשכים המגעים להסדרת היישוב עמונה, שאותו אמורים לפנות עד לחודש דצמבר. לפני שבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא יבחן באמצעות ועדת ההסדרה את היתכנות הפתרון של אדמות הנפקדים. כמה ימים לאחר מכן פרסם המנהל האזרחי מודעות בעיתון הנפוץ ברשות את מספרי החלקות, וקרא לכל מי שטוען כי יש לו חלקות להגיע ולהציג את המסמכים הדרושים.

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-סגל

"יש פה שיבוש מערכות, המדינה היא לא מדינת משטרה"

הפטריוטים מגיבים לפרסומים כי המפכ"ל מאשים את נתניהו במעקב אחרי חוקרי להב 433: "משטרה לא יכולה לדבר על הרשות הפוליטית. נקודה. סוף"