2:45 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > למען המסתננים: סתימת פיות באוני' בן-גוריון

למען המסתננים: סתימת פיות באוני' בן-גוריון

מכון המחקר "מרכז אפריקה" הפך כר פורה לפעילות למען המסתננים. הסגל האקדמי דחה כל ניסיון לאיזון התכנים: "הציפיות לאיזון אינן מוצדקות"

במסווה אקדמי התפתח באוניברסיטת בן-גוריון מרכז תמיכה אקטיביסטי למסתננים, כך טוען בוגר האוניברסיטה ברק הרשקוביץ, עובד לשעבר ב"מרכז אפריקה" ובוגר האוניברסיטה. בחסות המרכז סטודנטים הפעילו פעילויות למען מסתננים, והפעילו סיור למתקן חולות. כל הבקשות לאזן את התכנים – נדחו.

הבית של המסתננים? אוניברסיטת בן גוריון. צילום: פלאש 90
הבית של המסתננים? אוניברסיטת בן גוריון. צילום: פלאש 90

מרכז אפריקה הוקם בשנת 2009 על ידי ד"ר תמר גולן ז"ל באוניברסיטת בן גוריון בנגב במטרה לקדם ולפתח את תחום לימודי אפריקה המחקר הרב תחומי על אפריקה באקדמיה בישראל. "עבדתי מקרוב עם מי שייסדה את המרכז, תמר גולן. מאז שהיא נפטרה, המקום תפס כיוון אחר", מספר הרשקוביץ בשיחה עם ערוץ 20.

מה שהפך את מרכז המחקר לתא פוליטי הוא קורס "אפריקה ואקטיביזם", שנחנך ב-2011. לפי אתר המרכז, מטרתו של הקורס היא "חשיפה רחבה עבור סטודנטים מכלל הפקולטות למציאות תרבותית, חברתית, פוליטית וכלכלית של אפריקה כיום". בנוסף למחקר אקדמי, הסטודנטים נדרשים לפתח וליישם פרויקטים קבוצתיים בקמפוס ובקהילה בתחומים שונים כגון סחר הוגן, העצמת נשים, פליטות אפריקאית בישראל ועוד".

סיור במתקן חולות עם תא סטודנטים רדיקלי

ב-18 בדצמבר, חודש קודם לפנייתו הראשונה של הרשקובי' בנושא, נערך סיור משותף של "מרכז אפריקה" וארגון "סטודנטים בבן-גוריון למען מבקשי מקלט ופליטים" (מאז שינה שמו ל"מרכז לפליטים בנגב").

מדובר בארגון שהוקם ב-2009, הפועל למען פליטים ומבקשי מקלט בישראל ובנגב בפרט. "כיום זהו הארגון היחידי שעובד עם אוכלוסיית מבקשי המקלט ובסיסו בדרום, תוך שיתוף פעולה עם ארגונים, עמותות ומוסדות רשמיים. הארגון כולו מושתת על פעילות ופעילים בהתנדבות וללא כוונת רווח", מתגאים בארגון.

"האג'נדה שלהם מובהקת – בעד המסתננים", מסביר הרשקוביץ, "הם מאוד קולניים בנושא".

הסיור הוביל לפעילות נוספת בין הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון ובין המסתננים. שבעה סטודנטים מקורס "אפריקה ואקטיביזם" יזמו טורניר כדורגל בשם "מונדיאל חולות" יחד עם מסתננים ששהו אז במתקן.

מונדיאל חולות. צילום: שיר פריימן
סטודנטים לצד מסתננים. מונדיאל חולות. צילום: שיר פריימן

בכתבה שפורסמה במסגרת מיזם השמאל הרדיקלי "הטלוויזיה החברתית", בירכה נועה לוי, מתרגלת בקורס, על קיום הטורניר. "כדורגל זה פלטפורמה מצוינת להיכרות ולחיבור ואני חושבת שזה קרה פה בצורה מצוינת. פתאום יש פנים, פתאום יש שמות, פתאום יש חיבורים, פתאום יש תקשורת אישית".

ארז בנקוביץ' מ-"מרכז פליטים בנגב" הסביר את תמיכתו בהסתננות העבריינית לישראל: "גם אם הם באו לפה לכאורה באופן לא חוקי, לפחות שיתנו להם איזה קרש מקפצה כזה".

הרשקוביץ, שכאמור סיים את עבודתו ולימודיו בבן-גוריון, שמע על הסיור באמצעות רשימת התפוצה של "מרכז אפריקה", אליה הוא עדיין מקושר.

עוד בטרם יצא הסיור לדרך, הציע הרשקוביץ לראש המחלקה, ד"ר לין שלר, להוסיף פעילויות נוספות לקורס – ובהן סיורים עם ארגונים בעלי עמדות שונות.

בהתכתבות עם שלר, הציע הרשקוביץ מפגש מקביל, בעל שימוש דומה במשאבים עם מרכז אית"ן, לקידום מדיניות הגירה בישראל. מדובר בארגון שהוקם על ידי תושבי דרום תל אביב ופועל למען חקיקה שתאפשר למדינה להציב גבולות מול המסתננים הבלתי חוקיים המגיעים מאפריקה.

"אני לא מכירה את הארגון שעליו אתה מדבר, אז פתחתי את הפייסבוק עכשיו וראיתי את הפוסט הראשון: ״כמו בשנים עברו, גם השנה התכנסו אלפי "פליטים" אריתראים כדי להשתתף במסיבת העצמאות של מדינתם, בהשתתפות שגריר אריתראה בישראל ולהקה ונגנים שהגיעו במיוחד לישראל לצורך האירוע. אנא שתפו כדי לחשוף את הבלוף השקרי הזה של "הפליטות האריתראית". לא נותר לנו אלא לאחל לידידנו המסתננים האריתראים חג עצמאות שמח ולשנה הבאה באסמרה הבנויה!", ציטטה שלר באחד המיילים.

שלר הגדירה את התבטאות הזאת כ"מאוד בעייתית" והוסיפה כי היא "לא משקפת את הרוח שבה אנו מבקשים לקדם דיון על מבקשי מקלט בישראל". עוד ציינה כי במהלך השנה לא צפויים להיערך סיורים נוספים. כמובן ששלר השמיטה כל אזכור על "מונדיאל חולות", אותו יזמו הסטודנטים בעקבות הסיור במתקן חולות.

הרשקוביץ לא נכנע וניסה שוב, תוך שהוא מדגיש כי מטרתו היא "העמקת הידע האינטלקטואלי והאקטואלי של הסטודנטים". לדבריו, מתוקף היותו של הקורס כחלק ממרכז אקדמי הפועל בתוך אוניברסיטה הנתמכת ממשאבים ציבוריים, מחובתם להעניק לסטודנטים תמונה רחבה ולא רק זווית אחת.

"הציפיות לאיזון אינן מוצדקות"

הבאים ברשימת הפניות של הרשקוביץ' היו מבקר האוניברסיטה ד"ר רון אבני, מנהלת מחלקת קשרי ציבור הגב' נינה פרליס, וראש המחלקה ללימודי פוליטיקה וממשל פרופ' חיים יעקבי. במכתב ארוך הוא מגולל בפניהם את סאגת מרכז אפריקה כפי שהוא ראה אותה, החל מקבלת הניוזלטר בפברואר ועד לתשובות המתחמקות של שלר בחודש מאי.

מבקש להעמיק את הידע האינטלקטואלי והאקטואלי של הסטודנטים. ברק הרשקוביץ
מבקש להעמיק את הידע האינטלקטואלי והאקטואלי של הסטודנטים. ברק הרשקוביץ

מבקר האוניברסיטה היה היחיד שהשיב לטענותיו של בוגר האוניברסיטה. ד"ר אבני הסביר להרשקוביץ' בפרוטרוט מדוע אינו "מוצא את ציפיותיך לאיזון כמוצדקות". לדבריו, "מדובר במרכז מחקר, ובהתארגנות וולונטרית של סטודנטים, במסגרת אגודת הסטודנטים, שיש להם עניין משותף מסוים. אין מדובר במסגרת לימודים המחייבת את הסטודנטים, ואפילו לא בקורס בחירה, שבשני אלה ייתכן ויש מקום לצפות לאיזון, הגם שצפייה זו נמצאת במחלוקת".

נציין כי למרות הערתו של אבני, הקורס "אפריקה ואקטיביזם" מופיע כקורס בחירה באתר האוניברסיטה.

בהמשך מצטט אבני מספר הוגים אשר מבססים את תחושה זו וטוען כי דרישתו של הרשקוביץ' לאיזון "תיצור אפקט מצנן לחופש האקדמי ותפגע ביכולת לנהל דיונים וויכוחים אקדמיים ולהקנות דעת בדרך הפדגוגית האפקטיבית ביותר".

"למען האמת," מספר הרשקוביץ, "לא חלמתי שזאת תהיה תגובת האוניברסיטה. ראשית, מכיוון שאני עצמי הייתי שותף לפעילות מרכז אפריקה מיומו הראשון. ושנית, מכיוון שמוסד אקדמי תפקידו להתעמת עם מגוון דעות לצורך בירור האמת, ללא צנזורה וחשש. אך משהצעתי לאוניברסיטה להציג גם עמדה שונה מהבון – טון האקדמי, קיבלתי סדרת תגובות נחרצות ומופרכות עד כדי אבסורד. החל מתשובתה של ראש המחלקה אשר לא תאפשר השמעת דעה נוספת כי היא 'לא רוצה' ועד התעלמות תמוהה של מבקר האוניברסיטה, שאף ניסה לקעקע את זכותי להציע איזון בשיח האקדמי מכיוון שלפי חיפוש שעשה עליי בגוגל אני אדם עם דעות פוליטיות".

"החומה הבצורה של האוניברסיטה כנגד גיוון השיח היא לא רק עוון כלפי תפקידה של אוניברסיטה, אלא גם חטא כלפי הסטודנטים הנתונים לאינדוקטרינציה חד-צדדית במימון ציבורי ובשימוש משאבי ציבור", הוסיף הרשקוביץ'.

תגובת מרכז אפריקה

ממרכז אפריקה נמסר בתגובה כי הסיור למתקן חולות "היה פתוח לכל הקהילה – מי שרצה להצטרף ולא רק סטודנטים. משתתפים שילמו על זה ומימנו לעצמם את ההוצאות. לא היה שום קשר בין הסיור לחולות ומונדיאל חולות. מונדיאל חולות היה פרויקט של סטודנטים שלקחו חלק בקורס אפריקה ואקטיביזם".

כמו כן, במרכז אפריקה הכחישו את הקשר עם "המרכז לפליטים בנגב" ואמרו כי "אנחנו לא תומכים בארגון ולא משקיעים בהם".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים