16:43 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > למכירה: לוחות הברית השומרוניים

למכירה: לוחות הברית השומרוניים

כתובת אבן עתיקה ועליה עשרת הדיברות בכתב שומרוני, מוצעת היום (ד') למכירה פומבית בקליפורניה בסכום התחלתי של רבע מיליון דולר

היום (ד') הוצעה למכירה פומבית בבוורלי הילס שבקליפורניה כתובת אבן עתיקה ועליה עשרת הדיברות. המוצג שנראה כמו לוחות הברית וכתוב בכתב שומרוני, הוצע למכירה בסכום התחלתי של 250,000 $ כאשר הבעלים דרש כי הלוחות יוצגו לראווה לציבור, כך על פי פרסום של CNN.

הלוח השומרוני. מתוך אתר המכירות Heritage Auctions
הלוח השומרוני. מתוך אתר המכירות Heritage Auctions

רוצים להגיש הצעה לרכישת הלוח? לחצו כאן

לוח האבן המוגדר כ-"אוצר לאומי של מדינת ישראל" התגלה לראשונה במהלך חפירות תחנת הרכבת סמוך לעיר יבנה בשנת 1913. מדובר ככל הנראה בלוח האבן השלם היחיד עליו כתובות עשרת הדיברות.

הלוח ככל הנראה הוצג בבית תפילה שומרוני וכולל עשרה דיברים, כאשר תשעה מתוכם מופיעים בספר שמות. הדיבר האוסר לשאת את שם ה' לשווא הושמט ובמקומו התווסף דיבר עשירי המצווה על תפילה בהר גריזים ליד שכם.

חוקרים מאמינים כי הדיבר הושמט בכוונה לשמור על מספרם המקורי של עשרת הדיברות.

לדברי דיוויד מייקלס, מנהל ברשת המכירה הפומבית Heritage Auctions, המקום בו שכנה כתובת האבן נחרב בידי הרומאים במאה החמישית או השישית לספירה או ע"י הצלבנים במאה האחת עשרה.

לטענת מייקלס, הפועלים שמצאו את הלוח השוקל 52 ק"ג לא זיהו את חשיבותו וכך מכרו או נתנו לערבי מקומי אשר הציב את הלוח בחצרו.

הלוח השומרוני מוצג למכירה פומבית. מתוך אתר המכירות Heritage Auctions
הלוח השומרוני מוצג למכירה פומבית. מתוך אתר המכירות Heritage Auctions

30 שנים מאוחר יותר, בשנת 1943, בנו של הערבי מכר את לוח האבן לארכיאולוג בשם י' קפלן. "הוא זיהה מיד את חשיבות הכתובת כאבן הנדירה ביותר, 'עשרה דיברות שומרוניות', אחת מחמש כתובות אבן ידועות כאלה המתוארכים מהתקופה הרומית-ביזנטית המאוחרת (300-640 לספירה) או מיד לאחר הפלישה המוסלמית במאה השביעית לספירה", סיפר מייקלס.

קפלן נועץ  בארכיאולוג הנודע, יצחק בן-צבי, שלימים כיהן כנשיאה השני של מדינת ישראל, במטרה להתחקות אחר מקור הלוח. השניים פרסו מאמר אקדמי המגולל את סיפורהתגלית של האבן ומספק רקע מידע על ההקשר ההיסטורי שלה.

לבסוף מכר קפלן את הלוח לרב האמריקאי שאול דויטש שהעמידה לתצוגה במוזיאון התורה בברוקלין, ניו יורק. בשנת 2005 הוכרה האבן ע"י רשות העתיקות. כעת מעמיד דויטש את הלוח למכירה יחד עם למעלה מ-50

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מעצר יהודים הונגרים, בודפשט 1944. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

'ביד ושם' הצליחו לזהות שמות 80% מקורבנות השואה בהונגריה

בפרויקט מחקרי שנמשך כעשור הצליח צוות החוקרים לאתר 225 אלף שמות חדשים מבין שמות הנספים. 4.5 מתוך 6 מיליון שמות הקורבנות נמצא כעת בארכיון 'יד ושם'