2:48 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הסקר כבר מת. הגיע הזמן לכלי מדידה חדש | דעה

הסקר כבר מת. הגיע הזמן לכלי מדידה חדש | דעה

ינקי גוטהלף מנתח את הבחירות ולא מופתע כלל מתוצאותיהם: "הגיע הזמן לכלי מדידה חדש בעידן הרשתות החברתיות"

לפני שבועיים, כשהתפוצצה פרשיית ההטרדות המיניות של טראמפ שאל אותי חבר אם עדיין אני תומך בו, אמרתי שכן, הוא אמר לי משפט מאוד אמריקאי: "שים את הכסף איפה שהפה שלך נמצא".

אמריקה בוחרת. צילום: איציק רוייטמן
אמריקה בוחרת. צילום: איציק רוייטמן

במידה רבה, האמריקאי הממוצע שם אתמול את הפה שלו – איפה שהכסף נמצא. מי שיצפה היום במפת האלקטורים יוכל לראות תבנית מדהימה, לאורך החופים (למעט מדינות הדרום בחוף המזרחי) – הילארי אכן ניצחה. במדינות המרכז טארמפ ניצח בענק.

לפני כשבועיים (בדיוק בזמן הפרשיה) פרסם העיתון פיננשל טיימס, נתון מרתק – מעמד הביניים האמריקאי נמצא, כמותית, במקום הנמוך ביותר בו היה בארבעים השנים האחרונות, וזה כל הסיפור.

במידה רבה, מעמד הביניים האמריקאי מורכב מעובדי "צווארון כחול" (עובדי כפיים) במדינות המרכז, מי ששם לב לעבודה המטורפת של טראמפ בשבועיים האחרונים, סינן את המידע המוטה שהתקשורת סיפקה, שם לב שטראמפ הסתובב בין המדינות האלה, וחזר על שלושה מסרים מרכזיים – אני אחזיר את המפעלים לארה"ב, אשקם את מדינות המרכז ואפטר מהפוליטיקאים ה"מקצועיים" בוושינגטון, אני אייבש את הביצה. אלו המדינות שכולם הופתעו מהן. אלו המדינות שניצחו את הבחירות.

סקרים שקרניים

כולם היום מדברים על הסקרים, גם בברקסיט, ובטח במרץ 2015. מי שלא מופתע – הוא מי שעקב אחרי הפייסבוק (ניתן לראות את "מדד הפייסבוק" שפרסם עקיבא לם) הגיע הזמן לכלי חדש, כלי שמבין שבמאה ה21, ובעידן הרשתות החברתיות, הנתונים משתנים פעם בחצי שעה. המודל הסטטיסטי הקלאסי לא מחזיק מים, בגלל שההתפלגויות כבר מזמן לא נורמלית. כשיגיע הכלי החדש, ואני מאמין שזה לא יקח הרבה זמן – בחירות יהפכו להיות סיפור מעניין הרבה יותר.

ארה"ב זה לא כאן

הרבה משווים בין ניצחונו של בנימין נתניהו במארס 2015 לבין ניצחונו של טראמפ. למעשה, הם טועים. ניצחונו של טראמפ נובע מהסיבות ההפוכות לחלוטין מניצחונו של נתניהו. דרישתו והצהרותיו של טראמפ בכל הנוגע לייבוש הביצה, הן ההפך מה שקורה בביצה הפוליטית בישראל. מהמושחתים. מהמשחיתים. מכל העסקנים המקצועיים. אולי יש גם לנו תקווה, שיום אחד יבוא מישהו (בתקווה שגם שונה מהאופי המפחיד של טראמפ), שיזרוק את כל הפוליטיקאים המקצועיים שלא עשו דבר בחייהם חוץ מלגדול בוועדי עובדים או בהתאחדות סטודטים.

צפירת "הרגעה"

משום מה, כל חבריי מימין בפיד בפייסבוק, שמחים וצוהלים הבוקר, חלקם אף הגדילו לעשות ופרסמו תמונות של ארץ ישראל השלמה (זאת שכוללת גם את ירדן, כן?). אפילו בנצי גופשטיין התחיל לחשוב על ריצה. אז כדאי שתירגעו. שגרירות ארה"ב לא תעבור בזמן הקרוב לירושלים. וההקפאות הבניה לא יסתיימו כ"כ מהר. זה לא המיקוד של טראמפ, ולא בגלל זה הוא זכה.

טראמפ לא שוחה היום בואקום, יש לו עולם שלם להילחם בו או להנהיג אותו, בין ביטול אמנות סחר אזוריות או עולמיות, לבין מלחמה בשביל ישראל, משימות הפנים שלו קודמות. ובצדק. זה ניצחון אמריקאי, ואמריקאי בלבד, אתם יכולים להיות שמחים או עצובים בשבילם. אל תמהרו לפתוח את השמפניות.

ינקי גוטהלף

ינקי גוטהלף

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים