שנתיים לאחר אישור התכנית הרב שנתית (תר״ש) גדעון, ומערכת הביטחון יוצאת למאבק מחודש על תקציב הביטחון בדרישה לתוספת משמעותית של 4.8 מיליארד שקל.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלשא 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלשא 90

שר הביטחון אביגדור ליברמן, אמר היום בתדרוך לכתבים צבאיים כי ״ההסכם עם האוצר היה שנושא תוספת תקציבית לא יפתח לאחר חתימה על תר״ש גדעון״ הסביר ליברמן, ״למעט במצב של שינויים דרמטיים שעל רובם אני לא יכול לפרט בגלל הצנזורה״.

לדברי ליברמן ״הנוכחות המאסיבית של הרוסים שינתה את תמונת המצב״. בנוסף, אומר שר הביטחון ״כניסת נשק מדוייק למזרח התיכון, הגעתו לכל מיני גורמים והאצה דרמטית בנושא שיפור הטילים הבליסטיים של איראן מחייבת אותנו לשינוי בהערכות שלנו״.

גורם בכיר צבאי שנכח בתדרוך הסביר בנוסף ״אנחנו מנסים להפעיל לא מעט יכולות ומשאבים כדי להבהיר לצד השני את הקווים האדומים שלנו וזה בא לידי ביטוי בכמות גדולה של גיחות אויריות ותקיפות עליהן התבטאו בעבר קצינים בכירם שיצאו לחופשת שיחרור״. הקצין הבכיר מתכוון בדבריו לאמירות של מפקד חיל האוויר היוצא האלוף אמיר אשל שסיפר כי בשנים האחרונות חיל האוויר תקף 400 פעם בסוריה ובלבנון. ״יצאנו לתר״ש גדעון כשאין לנו אויב מדינתי״ מסביר הקצים הבכיר. ״אנחנו היום צריכים יותר כלים ואנחנו רוצים הכל ומהר כי אנחנו מוטרדים מהאיומים״.

מטס חיל האוויר מעל ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מטוסי חיל האוויר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סכום הדרישה של 4.8 מיליארד שקלים מהאוצר לשלוש השנים הבאות צפוי לבוא מייעול של צה״ל, כ-מיליארד שקל, ומתוספת תקציבית שנכון לרגע זה האוצר מתנגד לתת. ליברמן יצטרך להמשיך את השיח מול שר האוצר משה כחלון ואחר כך להביא את הנושא לדיון בקבינט. סביר להניח שמי שיכריע בנושא הוא רא הממשלה נתניהו.

תר״ש גדעות צבוע בתקציב הביטחון לשלוש השנים הבאות. כשנחתם התהדרו במשרד הביטחון ובצה״ל בכך שמדובר בתקציב שלא יצטרכו לפתוח אותו, אולם הדרישה החדשה צפויה לפתוח מחדש קרב בין צה״ל לבין משרד האוצר.

״צה״ל מתח את יכולות התר״ש גדעון״ מסבירה קצינה בכירה בצה״ל. ״אם נשאיר את התקציב קבוע אנחנו נלך אחורה״ היא מבהירה. בצה״ל ובמשרד הביטחון אומרים כי החלק הקל הוא לבוא אל הציבור ולזרוע בהלה בקרבו נוכח האיומים החדשים בזירות השונות וזאת במטרה להציד את העלאת התקציב בכ-5 מיליארד שקל, אולם בגלל הצורך על שמירה על ביטחון המדינה יאלצו לנהל את השיח המרכזי בחדרים סגורים מה שאומר שהשיח המתלהם יחזור אל מדורי הכלכלה שם צפוי צה״ל לחטוף ביקורת הפוקדת אותו בכל פעם שהוא דורש את פתיחת תקציב המדינה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא