האם ממשלת תמנע הרס מבנה בדואי בלתי חוקי? למרות תשובת המדינה לבג"ץ, לפיהן בכוונתה להרוס את המבנה הבלתי חוקי של בית הספר הבדואי "חאן אל אחמר" שהוקם סמוך לכביש אחד, לחץ אירופי עלול- שוב – למנוע את אכיפת החוק.

מבנה חדש ולא משנות החמישים. תצלום אויר באדיבות "רגבים"
מבנה חדש ולא משנות השבעים. תצלום אויר באדיבות ""

בית הספר, שנמצא בגבולות השטח המוניציפלי של היישוב , נבנה במימון ממשלת איטליה, ומעורר מחלוקת דיפלומטית. כעת עולה האפשרות שהמבנה לבסוף לא יהרס, וזאת עקב לחצים מגורמי חוץ וממשלות זרות.

יש לציין כי את העתירה בעניין הבנייה הבלתי חוקית הגישה תנועת רגבים. בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה, שאימתה את טענות העותרים, כי בית הספר איננו חוקי והמדינה התחייבה להורסו.

לחץ בינלאומי על ישראל

הלחץ על ממשלת ישראל לא איחר להגיע. בעקבות לחץ ממשלת איטליה נפגשו נציגי משרד ראש הממשלה עם השגריר האיטלקי ונראה היה שהמדינה נסוגה מהחלטתה על הרס המבנה. 

טענות ארגוני שמאל שהצטרפו לצד הממשלות הזרות אמרו כי המבנה הוקם על אדמות כפר שהיה שם כבר בשנות החמישים. תצלומי אוויר של ארגון "רגבים" מוכיחים כי הדבר רחוק מהאמת וגם ארגוני השמאל נסוגו מטענות אלו.

מקבץ המבנים בחאן אל אחמר הוקם בשנות ה-90 (למעשה, 4 אוהלים שהוקמו בשנות ה-70) ע"י שבט הג'אלין והוא נמצא כיום בתוך תחום השיפוט של היישוב כפר אדומים.

5f67b4dd-af0b-4e56-90b4-9f185afb03a0

התפתחות המתחם הואצה במימון גורמים זרים ובמסגרת עת הוקם לפני כ-7 שנים אזורי המשמש את המקבצים הבדואים הבלתי חוקיים באזור.

בי"ס זה נבנה בצמידות רבה לכביש מס' 1 (19 מטר) וחלקו אף ממוקם בתוך גבולות הדרך של הכביש. כמו כן, אירעו מספר מקרים של יידויי אבנים משטח בית הספר אל עבר רכבים ואוטובוסים שנעו בכביש.

"תשובת המדינה היתה ברורה ונחרצת"

שר החקלאות פנה במכתב לראש הממשלה בעניין: "הובא לידיעתי כי לאחר הודעת משרדך לשגרירות איטליה בדבר הריסת בית הספר הבלתי חוקי במתחם "חאן אל אחמר" הצמוד ליישוב כפר אדומים, מופעלים מצד ממשלת איטליה למניעת ההריסה".

עוד כתב השר "הובא לידיעתי שבעקבות הלחצים הללו הודיעה המדינה ובאופן מפתיע בעתירה הרביעית כנגד בית הספר כי היא מבקשת דחייה לצורך "הידרשותם של גורמים בכירים בקרב משיבי המדינה לסוגיה המתעוררת בעתירה" וזאת לאחר שבשלוש עתירות קודמות בעניין, תשובת המדינה היתה ברורה ונחרצת בדבר הצורך להרוס את המבנה הבלתי חוקי".

עוד כתב השר אריאל לראש הממשלה: "בנוסף, העתקת בית הספר, כפי שהמדינה התחייבה כבר בעתירות הקודמות, תעביר מסר חד וברור לאוכלוסייה הבדואית באזור כי עליהם לשתף פעולה עם הרשויות בכל הנוגע לקיבועים המוצעים להם כחלופת מגורים. אני מבקש ממך לדחות מכל וכל את הלחצים המופעלים מצידם של גורמים בינלאומיים המנסים לפגוע בריבונות ישראל ובסמכותה החוקית באזור".בית הספר הבדואי סמוך לכביש 1 .צילום: רגבים

"להורות על הריסת המבנה"

מתנועת "רגבים" נמסר: "אנחנו מקווים שממשלת ישראל לא תיכנע גם כאן ללחץ הבינלאומי שמפעיל השמאל- כאשר הדמוקרטיה לא עובדת ובית המשפט לא מסייע, הם פונים לעולם במטרה להרוס למדינת ישראל".

מפורום עוטף ירושלים נמסר: "אנו מצפים מראש הממשלה והגופים הרלוונטים במשרד הביטחון להורות על הריסת המבנה הבלתי חוקי כפי שהצהירה המדינה על כוונתה לעשות זאת שוב ושוב בבג"ץ. לא יעלה על הדעת שבגלל לחץ מדיני זר תיסוג המדינה מעמדתה הברורה ותעשה צחוק משלטון החוק".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.