“איזה תעשייה שם מסביבו, כשהוא ימות יתחילו כולם בתעשייה. הוא היה שקרן ונוכל”, כך נשמע האלוף במיל’ בראיון מוקלט לאיילה חסון (“שישי”, “חדשות 10”) על הנשיא ז”ל בעת שאושפז בבית החולים.

בשיחה עם “וואלה” סרב לוין לחזור בו “על מה אני צריך להתנצל?”. לדבריו,”מי שצריכים להתנצל זה איילה חסון וערוץ 10 שלקחו שיחה פרטית שהוקלטה בלי ידיעתי, החזיקו אותה שלושה שבועות והחליטו לפרסם אותה בטרם הסתיימו 30 ימי האבל של משפחת פרס”.

לא חוזר בו. עמירם לוין. צילום: פלאש 90
לא חוזר בו. עמירם לוין. צילום: פלאש 90

“חבל לי שהם לא התחשבו ברגשות של המשפחה”, אמר האלוף במיל’, “העובדות הן מדויקות אבל אני מצטער שבחרו לשדר שיחה פרטית. הסגנון הוא בוטה כי היה מדובר בשיחה אישית וחבל לי שהמשפחה נפגעה. הקליטו אותי בסתר, ללא ידיעתי וזה לא תקין. משפחת פרס זקוקה לימי האבל שלה וצר לי שאיילה חסון בחרה לפגוע בהם פגיעה מודעת וצינית”.

בחדשות 10 דחו את טענותיו של לוין: “אנו דוחים מכל וכל את טענותיו של עמירם לוין. הדברים אודות מר פרס נאמרו מיוזמתו של מר לוין מבלי שנשאל על העניין כלל, ותוך כדי הקלטת ריאיון עמו בנושא אחר לגמרי. איש לא דחק במר לוין לומר את הדברים שאמר. כפי שדיווחנו אמש במהלך השידור, מערכת ‘שישי’ החליטה שלא לפרסם את הדברים עד לתום השבעה על מות מר פרס”.

“באשר לטענות משוללות היסוד של מר לוין, כאילו ‘הוקלט בסתר’, נבהיר – הדברים נאמרו במהלך ריאיון מסודר. מר לוין היה מחובר כל העת למיקרופון, מצלמה מכוונת אליו והתאורה פועלת. כך גם המראיינת. בשום שלב מר לוין לא ביקש שהדברים יהיו שלא לציטוט או לא לייחוס. אם היה מציין שהדברים אינם לפרסום – מובן שהיינו מכבדים את בקשתו, כפי שאנו נוהגים בכל מקרה אחר”, ציינו והוסיפו כי “מערכת ‘שישי’ הקפידה לשדר את דבריו של לוין במלואם, ואף פנתה לפני השידור למר לוין ולמשפחת פרס כדי להגיב על הדברים”.

לוין: “אין לפרס חלק במבצע יונתן”

לוין, האחראי לתכנונים המבצעיים של סיירת מטכ”ל בזמן (אנטבה) ולאחר מכן מפקד הסיירת, טען בראיון המשודר שאין לפרס, שר הביטחון דאז, חלק במבצע. “הייתי בשיחה הזאת, הכי קריטית בממשלה”, התייחס האלוף במיל’ לשיחה בין רה”מ יצחק רבין לשר הביטחון פרס, בגינה האשים האחרון את רה”מ שהוא מתנגד למבצע בזמן שלמעשה תמך בו. “הוא רמאי ואין לו שום חלק במבצע, הוא קשור רק כי הוא היה שר הביטחון אבל הוא לא עשה כלום”.

לדברי לוין הקרדיט על המבצע אינו מגיע לפרס, אלא לרבין ומפקד חיל האויר דאז, בני פלד: “לכל מי שביצע את המבצע, כולל יוני, מגיע הקרדיט”.

לוין לא נתן לו קרדיט. שמעון פרס ז"ל. צילום: פלאש 90
לוין לא נתן לו קרדיט. שמעון פרס ז”ל. צילום: פלאש 90

“אני מכיר אותו שנים, גם כראש ממשלה וגם כשר ביטחון וגם כבכלל. הסיפור שלו עם יוני (נתניהו), הוא מעולם לא פגש אותו ולא דיבר איתו, אבל הוא מספר שיוני נסך בו ביטחון”, הוסיף לוין שהתייחס לביקורו של פרס בבסיס סיירת מטכ”ל עם האלוף יקותיאל אדם. בבסיס פגשו את סגן מפקד הסיירת, אך פרס סיפר שפגש במפקד נתניהו שהיה באותם ימים בתרגיל בסיני לפי כ-15 שנה התנצל פרס ז”ל על חוסר הדיוק בדבריו.

בימים שלפני המבצע, אסף לוין פרטים וגבה עדויות מהחטופים הלא יהודים ששהו על המטוס החטוף ושוחררו. המידע תרם רבות להצלחת המבצע ולהחלטתו של רה”מ רבין להוציאו לפועל.

אליבא דלוין, במהלך הישיבה בה ביקש רה”מ רבין משר הביטחון פרס להציג את תכנית הפעולה לשחרור החטופים, דרש פרס מהרמטכ”ל מוטה גור להציג את התכנית. גור טען שניתן לצאת לדרך תוך 48 שעות על אף שתכניתו הייתה בלתי מגובשת.

האלוף אדם הציע להגיע לאוגנדה עם מטוס קל וצוות מצומצם כדי לחסל את המחבלים והמפקד פלד אמר שניתן להציל את החטופים ולנצל את אלמנט ההפתעה. רה”מ קיבל את דברי פלד ונזף בפרס וגור שבאו לא מוכנים “אם תהיה תכנית טובה תחזרו אליי”, כך לדברי לוין. “פרס היה צינור, בני פלד היה תותח על – אבל פרס שכתב את ההיסטוריה, הוא שקרן”, סיכם מפקד סיירת מטכ”ל לשעבר את דבריו.

למרות האשמותיו של לוין, בביוגרפיה “כעוף החול” צוטט דן שומרון,קצין חי”ר וצנחנים דאז כאומר ש”את המהלך הזה יזם שמעון פרס”.  גם הרמטכ”ל גור צוטט אז כמי שאומר לאלוף פיקוד צפון דאז, רפאל איתן, כי “פרס כל הזמן דחף. בלעדיו לא הייתה אנטבה”.

לפני כשנתיים סיפר פרס בעצמו לוואלה כי “מטוסים נשלחו לשארם א-שייח בטרם התקבלה החלטת הממשלה, כדי לקצר זמן, אם הממשלה תאשר את המבצע”. הוא הוסיף: “אמרתי זאת לראש הממשלה, והוא אישר”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.