בחודש האחרון, בו עסקה התקשורת בהרחבה בפינוי עמונה, חלה עלייה משמעותית בשיח הגזעני כלפי ציבור המתנחלים וכן כלפי .

שנאת אחים. מתוך 'הפטריוטים' הערב (ג')

כך עולה מנתוני פרויקט 'דו"ח השנאה' שפרסמה קרן ברל כצנלסון, בשיתוף חברת Vigo, לרגל 'יום האינטרנט הבטוח', המצוין היום ברחבי העולם.

על פי הנתונים, מדובר בשני מגזרים שעל פי הממוצע החודשי של הדו"ח, השיח הגזעני כלפיהם ברשת הוא בדרך כלל זניח יחסית. לעומת זאת, בחודש האחרון חלה עלייה של 50% בשנאה כלפיהם. שנאה זו התבטאה בכך ש- 7% מכלל השיח הגזעני והאלים ברשת היה כלפי ציבור המתנחלים ו-5% נוספים היו כלפי ימנים.

עם זאת, מרבית שיח השנאה ברשת בחודש האחרון עדיין הופנה כלפי ערבים (40%) ושמאלנים (15%), כאשר הראשונים נמצאים באופן קבוע בראשות המדד, עם ממוצע חודשי של 39% מכלל שיח השנאה ברשת.

פינוי עמונה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אלו הם נתוני שיח השנאה באחוזים באינטרנט בישראל בחודש האחרון:

לעומת זאת, אלו הם נתוני הממוצע החודשי באחוזים של שיח השנאה באינטרנט בישראל:

ערבים – 39%; שמאלנים – 11%; חרדים – 11%; מזרחים 11%; אחר – 10%; להט"ב – 8; מבקשי מקלט – 6% ;  אשכנזים – 4%.

"אנחנו מגלים שבכל אירוע פוליטי עולה רמת הקיטוב והאלימות בין קבוצות בחברה הישראלית", אמרה ענת רוזיליו, מנהלת הזירה הציבורית בקרן ברל כצנלסון. "אם פעם היינו עדים לאמפתיה כלפי הצד הנפגע, היום הרגש האוטומטי הוא שנאת האחר".

"אמנם השנאה כלפי אזרחים ערבים היא עדיין הנפוצה ביותר, אך גם ציבור המתנחלים והימין אינם חסינים מכך. בהקשר זה חשוב לציין כי דו"ח השנאה בודק את שיח השנאה ולא את הביקורת הלגיטימית שהשמיע הציבור בעד או נגד הפינוי", הוסיפה רוזיליו.

דו״ח השנאה הוא פרויקט של קרן ברל כצנלסון המנטר את גלי השנאה בשפה העברית ברשת. הדו״ח, אשר מנוטר באמצעות חברת המחקר Vigo,  חולש כל שעה על כחצי מליון שיחות ברשת ובכללן: סטטוסים, תגובות, טוקבקים וציוצים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.