8:13 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > לאן פניך ליברמן?

לאן פניך ליברמן?

בהרבה מחיאות כפיים מצד המחנה הלאומי, נכנס ח"כ אביגדור ליברמן בטקס ממלכתי לכהן כשר ביטחון. מה עתיד ליברמן לעשות ולאן יוביל את ביטחונה של ישראל? סקירה על נטיותיו הפוליטיות של ליברמן ב-3 השנים האחרונות

אם תצטרפו לנסיעה כשהנהג הוא אביגדור ליברמן ספק אם תגיעו ליעד, אבל בחילה בכל אופן תקבלו. הדרך, שכמו אצל כל פוליטיקאי רצופה עליות ומורדות, רצופה אצל ליברמן גם בפניות חדות ימינה ושמאלה. לא פעם שומעים את ה-waze משמיע את הצליל המיוחד של חישוב מסלול מחדש.

את המעקב אחר פעילותו והתבטאויותיו של ליברמן אפשר להתחיל בתחילת דרכו הפוליטית, אבל הזגזוגים שהוא ייצר רק בשלוש השנים האחרונות יכניסו אתכם לסחרחורת. שימו חגורות, יוצאים לדרך.

עולים לרכב בשול הימני של הדרך: דצמבר 2013, "אין סיכוי להסדר עם הפלשתינים", מבשר שר החוץ דאז. הגיוני, ליברמן הוא איש ימין. לפחות באותו חודש. החזיקו חזק: ינואר 2014, חודש אחרי, מאותת ליברמן שמאלה. באמירה "ישראל תיתן שטחים מוואדי ערה תמורת גושי ההתיישבות" ונשאר יציב בשמאל באמירה "שלמות העם חשובה משלמות הארץ".

ליברמן איש ימין
ליברמן, דצמבר 2013. איש ימין

 

ואולי בעצם שמאל?
ליברמן, ינואר 2014. ואולי בעצם שמאל?

ארבעה חודשים לאחר מכן, וליברמן מסמן ההתבטאות הבאה של ליברמן לקוחה מגרונה של זהבה גלאון, ארבעה חודשים לאחר האמירה האחרונה: "חייבים להחליט על תכנית מדינית". אם כך ליברמן הוא כנראה איש שמאל. הרי זה מה שהוא אומר.

במהירות מופרזת ובלי להסתכל היטב במראות, פניה חדה משנה את הנוף: "צה"ל צריך לשלוט בעזה" ו-"אסור שהטרור ישתלם" אומר אביגדור סמוטריץ'. אהה.. ליברמן.

אך לפני שתשימו לב, 3 חודשים מאוחר יותר אנו חוזרים לאמירה שכבר שמענו: "שלמות העם חשובה משלמות הארץ" ואם זה לא היה שמאל מספיק, "לנקוט יוזמה מדינית" הגיע לחיזוק אחרי חודש. קיבלתם סחרחורת? ליברמן חותך הפעם ימינה "להפטר מאבו מאזן" פניה נוספת שמאלה באותו החודש "אריאל לישראל ואום-אל-פחם לפלסטין".

בהתבטאויותיו האחרונות אולי תזהו את אזור הימין איתו התחלנו – "עונש  מוות למחבלים" ו"חובת הצהרת נאמנות בגיל 16".

מבולבלים?

הנה תצלום ממעוף הציפור של דרכו של ליברמן בשלוש השנים אחרונות:

ליברמן - גרף התבטאויות

בניגוד לנתניהו, ליברמן מצטייר בציבור כאיש שעושה, בולדוזר, למרות שאין לו קבלות ממשיות שניתן להסתמך עליהן. התחושה ברחוב היא שבשעה שליברמן זגזג על כל המדינה ועל כל המנעד הפוליטי בישראל, נתניהו עוד ממתין לגרר. בישראל צמאים למנהיג אמיתי שיקח את ההגה וירים הילוך. שינהיג. מה הוא יעשה עם ההגה אין לדעת.

רבים במחנה הלאומי מברכים על עזיבתו של יעלון את משרד הביטחון, בטענות מטענות שונות. את יעלון יכולנו לצפות והבנו עם הזמן את גישתו להתיישבות ויכולנו להפסיק להיות מופתעים. לאן יקח ליברמן את ההגה, לאן יכוון את מדיניות הביטחון הישראלית? תלוי מתי תשאל אותו. בוקר, ערב, קיץ או חורף.

לפני 11 שנים כבר היה לנו מנהיג כזה, בולדוזר אמיתי שידע להניע תהליכים, שלא פחד מדעת העולם וגם לא מדעת הציבור. הימין העלה אותו לשלטון מתוך אמונה כי התבטאויותיו לטובת ההתיישבות תבטיח עשייה לא מהוססת של ממשלה שלמה בראשותו, לפיתוח ההתיישבות וערכי הימין במדינה. כולנו יודעים איזו מכה חטף מחנה הימין בהתנתקות ב-2005.

ליברמן הוא אריאל שרון.

היום אתה איתו על הבולדוזר לכיוון הנכון, מחר אתה נדרס ע"י אותו בולדוזר עצמו.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?