21:44 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > לאן נעלמו מסמכי חקירת "דומא"?

לאן נעלמו מסמכי חקירת "דומא"?

בפרקליטות טוענים כי חלק ממסמכי החקירה בפרשת ההצתה בדומא "נעלמו" ומתנגדים למסור מסמכים אחרים לעיון עורכי הדין של הנחקרים. ארגון חוננו: "נסיון טיוח"

הפרקליטות הצהירה כי מסמכים בתיק שנפתח נגד צעיר שנחקר בפרשת דומא, נעלמו. לדברי ארגון הסיוע המשפטי "חוננו" התנהלות זו מרמזת על הצפוי במשפטם של נאשמי דומא.

בימים הקרובים צפוי בית המשפט המחוזי בירושלים להחליט האם להיעתר ולהעביר את מלוא חומר החקירה לעורכת הדין של צעיר שנחקר בפרשת דומא והואשם לבסוף באירוע אחר.

עו"ד איתמר בן גביר והפטריוטים על המסמך הסודי

זה מספר חודשים שעורכת הדין סיניה חריזי מוזס המייצגת את הצעיר מטעם ארגון חוננו, חוזרת ומבקשת לקבל מסמכים שונים מתיק החקירה שטרם הועברה אליה.

הצעיר נחקר כחודש ימים במתקני השב"כ תוך שימוש באלימות קשה וטלטולים, אך לבסוף התברר כי הוא אינו קשור כלל לאירוע בדומא. בפרקליטות החליטו להגיש נגדו כתב אישום עבור מקרה שהתרחש לפני כשנתיים, ובו על פי הנטען, תקף ערבי במהלך קטטה באזור בנימין.

בית משפחת דוואבשה בדומא. צילום: פלאש 90
בית משפחת דוואבשה בדומא. צילום: פלאש 90

במסגרת ייצוג הצעיר וניהול ההליך המשפטי, פנתה עו"ד מוזס בבקשה לקבל את כלל חומרי החקירה ממתקני השב"כ ואת כלל המסמכים שעל בסיסם נאסר על הנאשם להיפגש עם עו"ד.

אולם, בדיון שנערך בשבוע שעבר הצהירה הפרקליטות כי חלק ממסמכי החקירה "נעלמו" וכי בירורים שונים לא הובילו למציאתם. בנוסף, בפרקליטות מתנגדים לשחרר מסמכים אחרים ולהעביר לעיון עו"ד את מלוא חומר החקירה כקבוע בחוק, ועל כן בית המשפט יידרש להכריע בסוגיה זו.

נציין כי טענות דומות נשמעו מצד מעורבים אחרים בפרשה.

קדימון לניהול התיקים נגד נאשמי דומא

"באופן תמוה נמשכת העברת חומרי החקירה בתיק מזה כעשרה חודשים. חמור מכך, עתה התברר כי חלק מן החומרים הנוגעים לנושא איסור המפגש עם עו"ד נעלמו כליל וזו התשובה שנמסרה לביהמ"ש כמענה סופי בנושא, במסגרת הליך לגילוי חומר חקירה שהתקיים", סיפרה עו"ד סיניה חריזי מוזס.

מפגינים מוחים מול בית אחד השופטים בחודש אפריל, כדי שיאפשר לנחקרים לפגוש עו"ד. Right wing activisצילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפגינים מוחים מול ביתו של שופט באפריל השנה, כדי שיאפשר לנחקרים לפגוש עו"ד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"בעניין המסמכים שתיעדו לכאורה ההיתר לשימוש באמצעים חריגים בחקירה, כפי שפורסם מטעם דוברות שב"כ בריש גלי, נעשה ניסיון לחמוק מן הנושא ע"י מתן תשובות מעורפלות לפיהן המדינה מתחמקת מלאשר דבר קיומם של מסמכים אלו, ובמה הם עוסקים. בימים הקרובים צפוי בית המשפט המחוזי ליתן החלטתו בסוגיות האמורות", הוסיפה.

בארגון חוננו טוענים כי התנהלות הפרקליטות מלמדת על ניסיון טיוח של חקירת העצורים בפרשה שכללה לדבריהם הטעייה של בתי המשפט ושימוש בעינויים.

"היעלמות המסמכים מתיק דומא אינה מפתיעה ומעידה על ניסיון טיוח של העינויים הקשים שעברו כל העצורים והובילו להודאות שאין להם כל תוקף", אמרו בארגון. להערכתם מדובר בקדימון הצופה את טיוחי הפרקליטות וצורת ניהול התיק כנגד הנאשמים בהצתה בדומא.

"חלק מהמסמכים ש"נעלמו" שופכים אור על החומר שהציגו חוקרי השב"כ לבתי המשפט, חומר שלמפרע התברר כשקרי, שכן עינינו הרואות שמעורבותו של הנאשם באירוע בדומא נשללה למעלה מכל ספק", אמרו בחוננו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליטל פתיח

תרבות ההסתה: יותר אויב ופחות פרטנר

ליטל שמש על ההסתה הפלסטינית שניתן למצוא בטלוויזיה וברחבי המדיה החברתית: "עד שלא יפסיקו עם ההסתה לשנאה ולרצח אי אפשר לקרוא לשכנים האלו 'פרטנר לשלום'"